Müftü Hazırlar: “Kurban ibadeti ile Rabbimize yakınlaşalım”

Müftü Hazırlar: “Kurban ibadeti ile Rabbimize yakınlaşalım”

Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, kurbanın; Allah'a yaklaşmak ve rızasını kazanmak için kesilmesi gerektiğini söyledi.


İslam’ın önemli ibadetlerinden olan, Müslümanları bir araya getirmeye vesile olan kurban ibadeti ile ilgili İLKHA’ya değerlendirmelerde bulunan Müftü Hazırlar, kurban kesmenin önemli bir ibadet olduğunu ve mükellef olanların bu ibadeti yerine getirmeleri gerektiğini hatırlattı.

Kurban ibadetinin kulu Allah'a yakınlaştıran bir ibadet olduğunu belirten Hazırlar, Hazreti Adem'den günümüze kadar gelen kurban ibadetinin Allah ile kul arasındaki engelleri yok ettiğini ifade etti.

İslam âleminin bir Kurban Bayramı’na daha yaklaşmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Hazırlar, “Cenabı Hak sağlık, sıhhat ve afiyet içerisinde, huzurla, ümmetçe, milletçe bizleri beraber nice bayramlara hayırla eriştirsin. Bayramlar bizlere bin bir güzelliği beraberinde getirir. Bayram bize hem Rabbimize yakınlığımızın vesilesi hem de kardeşliğimizin vesilesi olan kurban ibadeti ile gelir. Kurban kurbiyettir. Rabbimize yakınlığımızın ifadesidir.” dedi.

“Bu yıl ‘Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş’ sloganıyla yola çıktık”

“Kurban aynı zamanda yardımlaşmak ve paylaşmaktır” diyen Hazırlar, “Kurban Bayramı bütün bu güzellikleri yaşatmak için gelir. Kurban Bayram’ında Resullullah’ın, ‘Kurban Bayramı günlerinde bir kimse kurban kesmekten daha sevimli bir ibadet yerine getirmiş değildir’ Hadis-i Şerifini hepimiz kendimize şiar edinmeliyiz. Tarih boyunca peygamberlerin ortak mirası olan bu kurban ibadetini yaşatmaya çalışıyoruz. Milletçe şimdi de bunu yaşatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Diyanet Vakfı'nın uzun yıllardır vekâlet yoluyla yurtiçi ve dışında kurban kestiğini anımsatan Hazırlar, “Türkiye Diyanet Vakfı, geçtiğimiz yıl 149 ülkede 453 bin 560 hisseyi fakirler, yoksullar ve muhtaçlarla paylaştı. Bu yıl da Türkiye Diyanet Vakfı’mız fakirlere, muhtaçlara, yoksullara ve ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaşmak gayesi ile yurt genelinde bu çalışmayı başlattı ve hamdolsun milletimiz Türkiye Diyanet Vakfı'nın bu çağrısına kulak veriyor. ‘Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş’ sloganıyla başlattığımızı çalışmaya Gaziantep İl Müftülüğü olarak tüm din görevlilerimiz ile beraber ‘bismillah’ diyerek yola çıktık. Türkiye Diyanet Vakfı, milletimizin kurban emanetini güven ve emniyete riayet ederek emanet bilinci ile alıyor, kabul ediyor ve muhtaçlara ulaştırıyor.” şeklinde konuştu.

“En büyük zenginliğimiz paylaşma ahlakımız ve yardımlaşma duyarlılığımızdır”

Türkiye Diyanet Vakfı'nın bu seneki çalışmasının özellikle salgın nedeniyle çok daha büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Hazırlar, “Çünkü Coronavirus salgını nedeniyle dünya çapında yoksulların ve ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin çok olduğunu gördük. Aynı zamanda bu salgın bize bir şey daha öğretti. Bizim en büyük zenginliğimiz; paylaşma ahlakımız ve yardımlaşma duyarlılığımızdır. Ümmetçe, milletçe özellikle Türkiye olarak dünya çapında yaptığımız yardımlarla aslında insanların vicdanlı olduğunu göstermiş olduk. Millet olarak şimdi Türkiye Diyanet Vakfı'nın yapmış olduğu bu çalışmamız salgın nedenliyle daha bir anlamlı hale geliyor. Başta dünyanın farklı bölgelerindeki kardeşlerimiz olmak üzere ülkemizdeki muhtaç, yoksul ve yardıma ihtiyaç duyan kardeşlerimize ulaştırmak için bu seneki kurbanlarımızı biz özellikle kardeşlerimizi vekâlet yoluyla kurbanlarını vermeye davet ediyoruz.” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığının dünyanın yedi kıtasında insanlığa hizmet götürdüğünü ifade eden Hazırlar, şunları söyledi:

“Salgın nedeniyle bulaş riskini azaltmanın yollarından bir tanesi de bu yıl mümkün mertebe vekâlete yönelelim diyoruz. Kardeşlerimiz bu vekâletlerini mahallelerindeki Kur'an kursu öğreticilerine, cami görevlilerimize ve müftülüklerimize başvurarak bu yardımlarını ulaştırabilirler. Kurban bağışında bulunan kardeşlerimizin yardımlarının vekâletleri bağış mukabilinde kabul ediliyor. Kurban kesildikten sonra da bu kardeşlerimize mesaj yoluyla bilgi veriliyor. Türkiye Diyanet Vakfı’mız bu millettin iyilik ve hayır elidir.”

“Vatandaşlarımızı vekâlet yoluyla kurban kesim organizasyona davet ediyoruz”

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın 7 kıtada insanlığın hizmetinde olduğunu ifade eden Hazırlar, “Türkiye Diyanet Vakfı, ülkemizde sosyal yardımlar, eğitim yardımları ve cami inşa hizmetleri başta olmak üzere gönülleri inşa edecek hayırlı hizmetlere öncülük eden önemli bir kurumdur. İnşallah halkımızın bu iyilik seferberliğine, iyilik ve merhamet yardımlaşmasına sahip çıkmasını bekliyoruz. Bütün vatandaşlarımızı vekâlet yoluyla kurban kesim organizasyona davet ediyoruz. Aynı zamanda camilerimizin dışında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda olduğu gibi Balıklı Meydanı’nda ve farklı alışveriş merkezlerinde de vekâlet yoluyla kurban kesim stantları açarak halkımıza ulaşmaya çalışıyoruz.” dedi. YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.