Kur’an-ı Kerim aşkı yaş sınırı tanımıyor

Kur’an-ı Kerim aşkı yaş sınırı tanımıyor

Çocuk yaşta farklı nedenlerden ve imkansızlıklardan dolayı Kur'an-ı Kerimi öğrenemedikleri için hep bir burukluk hisseden kadınlar, Kur’an-ı Kerim kursuna yoğun ilgi gösteriyorlar.


Gaziantep'te Kur'an kursuna düzenli olarak katılan ve aralarında 60 ile 70 yaşındaki torun sahibi yaşlı kadınların bulunduğu her yaş grubundan kadınlar, Kur'an-ı Kerim'i öğrenmek, dini bilgileri elde etmek için kadınlara yönelik açılan kurslara katılıyorlar.

Merkez Şahinbey ilçesi Bostancı Mahallesinde Şahinbey Belediyesi tarafından kadınlara yönelik açılan Bostancı Mektebi Kültür Merkezindeki Kur'an-ı Kerim kursuna büyük ilgi gösteren kadınlar, merkezde hem Kur'an-ı Kerim hem de dini bilgi öğreniyor.

Hafta içi düzenli olarak Kur’an-ı Kerim öğrenen kadınlar, ilmihal dersi başta olmak üzere temel dini bilgileri de öğrenme imkanı elde ediyorlar. Birçoğu orta yaş gurubundan olan kadınlar, geç de olsa Kur’an-ı Kerim öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.

Tek parti döneminde Türkiye’de Kur’an-ı Kerim öğrenilmesi, öğretilmesi ve okunmasının resmi olarak yasaklandığı dönemlerde Kur’an-ı Kerim’i öğrenme fırsatını bulamadıklarını belirten yaşlı kadınlar, o yıllardan beri Kur’an-ı Kerim’i öğrenememenin hüznünü yaşıyor.

Covid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 3 aylık verilen aranın ardından merkezde Kur'an- Kerim eğitimine tekrar başlamanın heyecanını yaşayan kadınlar, Kur’an kurslarında uzun bir aranın ardından yüz yüze eğitimin yeniden başlamasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Çocukluktan beri içlerinde ukde olarak kalan Kur'an- Kerim’i öğrenmenin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden kadınlar, ailelere seslenerek; “Çocuklarınıza Kur’an-ı Kerim’i öğretin” çağrısında bulundu.

Kur'an-ı Kerim öğrendikleri için çok mutlu olduklarını belirten kadınlar, öğrenmenin yaşının olmadığını belirterek her yaştan insanın azmettiği zaman Kur’an-ı Kerimi öğrenilebileceğini dikkat çekiyor.

Yıllar sonra Kur'an-ı Kerim öğrendiği için çok mutlu olduğunu belirten 56 yaşındaki Eser Alan, çocukluk dönemlerinde Kur’an-ı Kerim’in öğretilmesi ve öğrenilmesi için bu tür imkanların olmadığını söyledi.

“Çocuklarımız Kur’an-ı Kerimi öğrenirlerse Allah’ı daha iyi tanırlar”

Çocukken arkadaşları ile gittikleri kursta gizlice Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeye çalıştıklarını anlatan Alan, “Ben küçükken Kur'an kursuna gitmiştim. 6 arkadaşım ile Kur’an öğrenirken kapı çalındı. Bize de yaşlı bir teyze ders veriyordu, bizi hemen korkudan tavuk kümesine atmıştı. Hayatımız el emekleri, çiçek, nakış ve dikişle geçti. Ekmek paramızın peşindeydik. Eskiden beri bu tür kurslar olmuş olsaydı, Kur’an-ı Kerim’i öğrenirdik. Kursa geldiğim için çok mutluyum. Bu tür kurslar açtığı için belediye başkanıma da çok teşekkür ederim. Herkes Kur’an kurslarına gelsin ve Kur’an-ı Kerim’i öğrensinler. Özellikle de çocuklarımız Kur’an kurslarına gelsinler. Çünkü çocuklarımız geleceğimizdir. Çocuklarımız Kur’an-ı Kerimi öğrenirlerse Allah’ı daha iyi tanırlar. Çocuklarımız ve gençlerimiz Kur’an-ı Kerim ile daha çok mutlu olurlar.” dedi.

“Kur’an-ı Kerim öğrendiğim için mutluyum”

Kur’an-ı Kerim öğrenmenin ve okumanın çok güzel bir duygu olduğunu ifade eden 60 yaşındaki Fatma Çimen de, “Kursa geliyoruz, unuttuğumuzu tekrarlıyoruz. Bu Kur’an kursunu açanlardan da Allah razı olsun, çok memnunuz. Hocamızın sayesinde de Kur’an-ı Kerim’i öğreniyoruz. Sorunlarımız olmasına rağmen Kur’an-ı Kerim kursuna gelmeyi çok istiyoruz. Salgın nedeniyle kursumuz kapalıydı ama tekrar açılmasına çok sevindik. Daha önce Kur’an-ı Kerim’i okumasını biliyordum ama unutmuştum. Şimdi tekrar öğrenmeye geliyorum.” ifadelerini kullandı.

“Gençlerimizde Kur'an-ı Kerim'i öğrensinler”

Kur’an-ı Kerim’i okumasını bildiğini ancak tecvitle okuyamadığını belirten Zeliha Doğan da, “Bostancı Mektebi Kültür Merkezindeki Kur’an-ı Kerim kursuna geliyorum. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ederim. Bu kurs sayesinde Kur'an-ı Kerim'i tecvitli öğrenme imkanım oldu. Aynı zamanda temel dini bilgilerde öğreniyoruz. Ramazan ayında mukabele yapıyoruz. Üç aylardayız ve mübarek günlerdeyiz. Herkese Kur'an-ı Kerim'i öğrenmesini tavsiye ederim. Gençlerimiz Kur'an-ı Kerim'i öğrenmek için gelsin, bu kursu tavsiye ederim.” şeklinde konuştu.

“Kur'an-ı Kerim’i öğrendiğim için çok mutluyum ve huzurluyum”

Çocukluk yıllarında Kur'an-ı Kerim öğrenme fırsatı bulamadıklarını belirten Meryem Hatun da yıllardır içlerinde bir ukde olarak kalan Kur'an-ı Kerim’i öğrenmenin sevincini yaşadıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Kur'an-ı Kerim’i maalesef çocukluktan öğrenemedik. İçimizde kalan bu ukdenin artık zamanı geldi. Bir fırsat bulup kursumuza geldik. Çocukluktan beri hep Kur'an-ı Kerim’i öğrenmek istiyordum. Fakat hayat şartlarından fırsat bulamadık. Kur'an-ı Kerim’i öğrenmenin zamanı geldiğini düşündüğüm için Kur'an-ı Kerim’i öğrenmeye geldim. Hocalarımız sağ olsunlar bize Kur'an-ı Kerim’i öğrettiler. Pandemi yüzünden biraz ara vermiştik şimdi tekrar başladık, çok iyi gidiyor, inşallah artık devam eder. Kur'an-ı Kerim’i manevi olarak öğrenmek tabi ki çok güzel bir duygudur. Evde Kur'an-ı Kerim dinliyorduk ama okumak insana başka bir feyiz, manevi duygu veriyor. Kur'an-ı Kerim’i öğrendiğim için çok mutluyum ve huzurluyum. Kendimde eksik olanı tamamladığımı düşünüyorum.”

“Kur’an-ı Kerim’i en güzel şekilde öğreniyoruz”

Kur'an-ı Kerim’i öğrenmenin yaşının olmadığını belirten Arzu Rumerveklioğlu, “Daha önce camilere gidiyorduk, biz Kur'an'a geçene kadar camiler kapanıyordu. Tekrar seneye kadar unutuyorduk. Burada hem erkekler olmadığı için daha rahat Kur'an-ı Kerim’i okuyabiliyoruz, daha iyi ders alıyoruz. Kur'an-ı Kerim’i tecvitli okumak daha güzel. Hem anlayarak okumak hem tecvidi yapabilmek en güzel. Allah'ın kelamını okumak çok güzel. Allah'ım herkese nasip etsin. Bu mekanları açanlara teşekkür ederiz, Allah razı olsun. Allah'ımıza binlerce şükürler olsun ki Kur'an okumayı tam anlamıyla öğrenmeye çalışıyoruz. Allah'ım inşallah kabul eder.” diye konuştu.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.