Karne heyecanı bu yıl evlerde yaşanıyor

Karne heyecanı bu yıl evlerde yaşanıyor

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) öğrencilerin bir yıllık çabalarının sonuçlarını aldığı ve heyecanla bekledikleri karne dağıtım törenlerini de etkiledi.


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilkokul, ortaokul ve lise karneleri, elektronik ortamda öğrenci ve velilerin erişimine açıldı.

Covid-19 pandemisi tedbirleri kapsamında 2019-2020 eğitim öğretim yılı sonunda ilkokul ve ortaokul karnelerinin elektronik ortamda erişime açılacak olması, liselerde ise ikinci dönem için basılı ortamda karne düzenlenmemesi nedeniyle öğrenciler ilk kez okullarında karne alamamanın burukluğunu yaşıyor.

Kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hayatın günlük akışını olumsuz yönde etkilerken, eğitim sisteminde de birçok değişikliğe neden oldu.


Bu kapsamda Coronavirus tedbirleri kapsamında eğitim öğretimde 23 Mart'ta uzaktan eğitime geçilmesiyle öğrenciler, dönem boyunca okullarından uzak kaldı. Bu süreçte öğrenciler, her ne kadar yüz yüze eğitim gibi verimli olmasa da eğitimlerine TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı üzerinden devam etti.

Pandemi tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasakları nedeniyle evlere kapanılması ve salgının psikolojik etkileri nedeniyle zorlu geçen eğitim öğretim döneminin ardından öğrenciler bu yıl karne heyecanını okullarda yaşayamadı.

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 18 milyon öğrencinin karne sevinci bu yıl salgın nedeniyle yarım kalırken, pandemi nedeniyle okullar, karne günü sessizliğe büründü.

Karnelerine online ortamdan ulaşan öğrenciler, ilk kez karnelerini öğretmenlerinin elinden alamayacak olmanın hüznünü yaşıyor.

Karne alamamanın üzüntüsünü en çok birinci sınıfı bitirmeye hazırlanan minik öğrenciler yaşarken, ortaokul ve lise son sınıf öğrencileri, bu yıl okullardan ayrılmanın yanı sıra birbirleriyle mezuniyet sevinçlerini paylaşamamanın üzüntüsünü yaşadı.

Karnelerine online ortamdan ulaşmanın üzücü olduğunu belirten Gaziantep’teki öğrenciler, ilk defa karne sevinci yaşayamadıkları için üzüldüklerini söyledi.


“Öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla vedalaşamadık”

İlk kez karnelerini öğretmenlerinin elinden alamamanın hüznünü yaşadığını belirten Ortaokul 8’nci sınıfı öğrencisi Hasan Salih Öztürk, “Coronavirus’ten dolayı karnelerimizi alamadık. Bundan dolayı üzgünüm. Karnelerimizi alsaydık, daha iyi olurdu. Hem de öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla da vedalaşırdık. Öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla vedalaşamadık. Karnemizi okula alsaydık, daha heyecanlı olurdu. Arkadaşlarımızla güzel etkinlikler yapardık. Karne notlarımızı da e-okul üzerinden görebiliyoruz. Bu da biraz üzücü oldu. Karnelerimizi öğretmenlerimizden almamız daha iyi oluyordu. Üç aydır evde ders çalışıyorum. Uzaktan eğitim aldım. Abim bu süreçte bana yardımcı oldu. Yarın da LGS’ye gireceğim. Bundan dolayı da heyecanlıyım.” dedi.


“Coronavirus’ten dolayı okula gidip karnelerimizi alamadık”

Karneyi öğretmenlerinin ellerinden almanın daha heyecanlı olduğunu belirten6'ncı sınıf öğrencisi Esra Öztürk de, “Bugün karneler günü ama Coronavirus’ten dolayı okula gidip karnelerimizi alamadık. Keşke Coronavirus olmasaydı, karnelerimizi öğretmenlerimizin elinden alırdık. Notlarımızı sanal ortamda görmek pek heyecanlı değil ama yine de notlarımızı gördüğümden dolayı biraz sevinçliyiz. Zaten notlarımız birinci dönemin notlarıymış. Belki anne ve babalarımızdan hediye de alamayacağız. Bundan dolayı üzgünüm. Coronavirus olmasaydı, öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla bir anımız olurdu. İnşallah gelecek dönemde karnelerimizi öğretmenlerimizin elinden alırız.” ifadelerini kullandı.


“Karnemizi sanal ortamda görmek bizi biraz üzdü”

Karne alamamanın üzüntüsünü yaşadığını belirten 6'ncı sınıf öğrencisi Eda Öztürk ise, “Coronavirus’un olması bizi çok üzdü. Okula gidip arkadaşlarımızla birlikte fotoğraf çekip karnelerimizi almayı ve eve gelip karnemizi ailemize göstermeyi çok isterdik. Birinci dönemin notlarını tekrar aldık. Bu süreçte sınavlara giremedik, yazılılarımızı yapamadık. Seneye yedinci sınıfa bu şekilde gideceğiz. Karnemizi sanal ortamda görmek bizi biraz üzdü.” şeklinde konuştu.
 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri

YUKARI ÇIK