Karga ile bakıcısının sıra dışı dostluğu görenleri şaşırtıyor

Karga ile bakıcısının sıra dışı dostluğu görenleri şaşırtıyor

Hayvan severler tarafından yaralı halde bulunan ve tedavi için Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne getirilen karga ile bakıcısı arasında tedavi sürecinde sıra dışı dostluk oluştu.


Dünyanın dördüncü, Avrupa’nın üçüncü, Türkiye’nin ise en büyük hayvanat bahçesi olan ve her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne 2 ay önce hayvan severler tarafından kanadı ve ayağı yaralı olan bir karga getirildi.

Hayvanat bahçesi yetkililerine teslim edilen yavru karga veteriner hekimlerin 2 ay süren tedavisinin ve bakımının ardından iyileşti. Tedavi süresince geçen zamanda karga sürekli kendisiyle ilgilenen, yemini ve suyunu veren bakıcısı Necmettin Polat’a (40) anne sevgisiyle bağlandı.

 

Bakım ve tedavi sonrası iyileşen kargayı doğaya salmak isteyen Polat, karganın hayvanat bahçesinden gitmemesi üzerine hayvanı sahiplendi.

Bakıcısı tarafından “Garip” ismi verilen karga bakıcısı Polat’tan ayrılmak istemiyor. “Garip” her gün sabahları işe dönen bakıcısını etrafında uçarak karşılıyor ve omuzuna konuyor. Polat’ın tedavisini ve bakımını yaptığı karga ile dostluğu ise görenlerin ilgisini çekiyor.

Karga için bahçedeki kliniğin önüne kafes yapan Polat ile "Garip" arasındaki sıra dışı dostluk, günden güne güçlenirken, gün içerisinde defalarca Polat’ın yanına gelerek kendini sevdiren, Polat’ın dışındaki bakıcıların elinden beslenmeyen “Garip” hayvanat bahçesinin de maskotu oldu.

Polat’ın “Garip” ismini verdiği karga ile dostluğu görenleri şaşırtırken, karga “Garip” başka hayvanların ihtiyaçlarını karşılayan bakıcısı Polat’a her yerde eşlik ediyor ve bakıcısından bir an olsun ayrılmıyor.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi görevlisi Necmettin Polat, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, tedavisi ve bakımını yaptığı karga “Garip” ile arasında bir sevgi bağı oluştuğunu belirtti.

“Doğaya bırakıyorum ama gitmiyor”

Karga “Garip”in 2 ay önce yaralı bir şekilde hayvan severler tarafından bahçeye getirildiğini anlatan Polat, “Karga ilk geldiğinde yaralıydı ve yavruydu. Tedavisini yaptık, doğaya bıraktık ama bize alıştığı için gitmedi. Sürekli yemini suyunu verdik. Bakımını yaptığımızdan dolayı artık bize alıştı. Bakımı için kargayı eve bile götürdüm. Çocuklarımla birlikte kendisiyle çok yakından ilgilendik. Bana alıştığı için doğaya bırakıyorum ama gitmiyor.” dedi.

“Nereye gitsem benimle birlikte geliyor”

“Garip”in her sabah bahçeye geldiğinde kendisini karşıladığını belirten Polat, “Burada kaldığı zaman nereye gitsem benimle birlikte geliyor. Bıraktığımda biraz dolaşıyor ama tekrar yanıma geliyor. Acıktığı zaman yemini suyunu veriyoruz. Oyun oynamak için ağaçların altına giriyor. Acıktığında çağırdığımda tekrar geliyor. Yumurta, karpuz ve tavuk eti ile besliyoruz. Karga ile birbirimize alıştık. İlk defa böyle bir hayvan ile karşılaştım.  Ben de aslında tuhaf karşıladım. Kendisi dostluğun ne olduğunu biliyordur, ondan dolayı beni bırakmak istemiyor.” ifadelerini kullandı.

“Garip” ve bakıcısı Polat arasında özel bir bağ oluştuğunu belirten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler ise bugüne kadar onlarca karga tedavi ettiklerini ancak ilk defa bakıcısını terk etmeyen bir karga ile karşılaştıklarını söyledi.

“Bakıcısı ile birlikte aralarında bir sevgi bağı ve dostluk oluştu”

Karganın kendilerine yaralı olarak hayvanseverler tarafından hayvanat bahçesine getirildiğini ifade eden Özsöyler, “Ziyaretçilerimizden kargayı aldıktan sonra bakımını ve tedavisini üstlendik. Bu süre zarfında bakıcısı ile birlikte aralarında bir sevgi bağı ve dostluk oluştu. Normalde daha önce de bize çok yaralı karga getirildi. O kargaları tedavi ediyorduk ve tedaviden sonra iyileşince tekrar doğaya bırakıyorduk. Bu kargada sağlığına kavuştu ama doğaya bırakıyoruz gitmiyor, bakıcısının yanından ayrılmıyor. Bakıcısı yemek yerken ve diğer barınaklara girerken sırtında gidiyor. Bakıcımız karga yaralı iken bakımı için birkaç gün evine götürdü. Bundan dolayı aralarında bir sevgi bağı oluştu.” şeklinde konuştu.

“Doğaya bıraksak bile tekrar geri geliyor”

Karganın bakıcısına olan bağlılığını verilen emeğin karşılığı olduğunu belirten Özsöyler, “Kargalar normalde insanların yanına pek fazla gelmez ve insanlara yaklaşmaz ama bu karga bakıcısına çok bağlandı. Doğaya bıraksak bile tekrar geri geliyor. Yumurta ve karpuzu çok seviyor. Bazen kendisine kıyma eti veriyoruz. Bunların hepsini de bakıcısının elinden yiyor. Diğer bakıcılar kendisine yiyecek verdiğinde onların elinden yemiyor. Bakıcısına alıştığından dolayı bakıcısının elinden yemek istiyor.” diye konuştu.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.