Kaçak yollarla geçirilmeye çalışılan hayvanlar Gaziantep’e getirildi

Kaçak yollarla geçirilmeye çalışılan hayvanlar Gaziantep’e getirildi

​Kaçak yollarlarla Türkiye'ye sokulmak istenirken yakalanan 14 farklı türden hayvan, İstanbul’dan Gaziantep Hayvanat Bahçesine teslim edildi.


Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın üçüncü, dünyanın dördüncü büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin yeni üyeleri, 10 ara papağanı, 1 iguana, 1 albino piton, 1 kafesli piton, 1 makak maymunu Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 1’inci Bölge Şube Müdürlüğü yetkililerinden teslim alındı.

Hayvanat bahçesinin yeni sakinleri, sağlık testi sonrası 15-21 gün arasında değişim gösteren karantina sürelerini tamamlamak üzere kafeslerine konuldu. Karantinanın ardından hayvanlar, doğal ortamda hazırlanan normal barınaklarına taşınacak.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne teslim edilen hayvanlar hakkında konuşan Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Dairesi Başkanı Celal Özsöyler, hayvanların 2 gün süren yolculuğun ardından kente getirildiğini belirtti.

Özsöyler, “Kaçak olarak ülkeye sokulurken yakalanan 10 ara papağanı, 1 iguana, 1 albino piton, 1 kafesli piton, 1 makak maymununu Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne vermek istediklerini söylediler. Bizi tercih etmelerindeki sebepleri ise, ekibimizin kuvvetli ve deneyimli olması, bakım işlerinin iyi bir şekilde gerçekleşmesi ve gelecek hayvanlar için doğal ortamda barınaklarımızın bulunması olarak ifade ettiler. Biz de bunun üzerine ekip olarak hayvan taşıma aracımızla birlikte İstanbul Milli Parklar 1’inci Bölge Müdürlüğü’ne gittik ve hayvanları taşıma kafeslerine koyarak yola çıktık.” dedi.

“Hayvanların sağlık durumları gayet iyi”

Yolculuk esnasında hayvanları belli bir süre dinlendirdiklerini aktaran Özsöyler, “Beslenme ve su ihtiyaçlarını düzenli olarak giderdik. Yolculuğumuz 2 gün kadar sürdü. Yeni üyelerimizi hayvanat bahçemizde yer alan tam teşekküllü bir hastanemizde yeni üyelerimizin kan örneklerini alarak tahlil sonuçlarını değerlendirdik. Bunun sonucunda hastalık tespit etmediğimiz hayvanlarımızı karantina kafeslerine koyduk. Hayvan türüne göre 15 ila 21 gün arasında değişen sürelerde karantinada üyelerimizi bekletip normal barınaklarına alacağız. Hayvanların sağlık durumlarının şu anda gayet iyi olduğunu söyleyebilirim, mutlular.” diye konuştu. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.