İkinci el soba satışları arttı

İkinci el soba satışları arttı

Yağışlarla birlikte havaların soğumaya başlaması ve kış mevsiminin de yaklaşmasıyla yeni soba alamayan vatandaşlar, ikinci el sobaya yöneliyor.


Gaziantep’te, doğalgazın bağlanmadığı semt, ilçe ve köylerde yaşayan vatandaşlar; kış mevsimi öncesi kömürlü ve sac soba satın alırken, ekonomik durumu iyi olmayanlar ise ikinci el sobalara yöneldi.

 

Doğalgaz ve diğer ısıtma sistemlerinden yararlanamayan vatandaşların kışa hazırlıklı girmek için odun ve kömür sobası almaya başladıklarını belirten soba imalatçı ve satıcıları, önceki yıllara göre ikinci el soba satışlarının daha çok arttığına dikkat çekti.

Sacın zamlanması nedeniyle soba fiyatlarının geçen seneye göre yüzde 50 oranında arttığını belirten soba satıcıları, bütçesi yeni bir soba almaya müsait olmayan vatandaşların ise ikinci el sobaları tercih ettiğini belirtiyor.

Tarihi Gaziantep Kalesinin yanındaki dükkânında yaklaşık 30 yıldır soba imalatı ve satışı yapan Bülent Kavas, kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte dar gelirli vatandaşların yeni soba alamadıkları için ikinci el sobayı tercih ettiklerini belirtti.

Bu sene soba fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşların 250 TL fiyatla satılan ikinci el sobalara yöneldiğini ifade eden Kavas, soba satışlarından memnun olduklarını söyledi.

Vatandaşların sobaya yönelmesinde doğalgaza art arda yapılan zamların da etkisinin olduğuna dikkat çeken Kavas, vatandaşların soba tercihinin ise soba satıcılarına yaradığını ifade etti.

“Soba satışlarımız başladı”

Yağışlarla birlikte havaların da soğumaya başlamasıyla soba satışlarının başladığını belirten Kavas, “Bu hafta soba satışlarımız biraz hızlandı. Havaların özellikle geceleri soğumasıyla sobaya olan talep arttı. Genelde eski sobaları tamir ederek sattığımız için müşterilerimiz ikinci el soba alıyorlar. Bundan dolayı bizim işlerimiz daha yoğun geçiyor. Yeni soba fiyatları yüksek olduğundan ve eski soba fiyatları yeni soba fiyatlarına göre daha uygun olduğundan dolayı bizim müşteri potansiyelimiz daha fazla oluyor.” dedi.

“Satışlardan memnunuz”

Soba fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde 50 arttığını belirten Kavas, “Eski sobaların fiyatı 100 liradan başlıyor, 300-400 liraya kadar çeşitleri var. Yeni soba fiyatları 330 liradan başlıyor, bin 500 liraya kadar çıkıyor. Halkımızın alım gücü düşük olduğundan dolayı ikinci el soba alıyor. Bin liraya soba alamayan vatandaşlarımız 250 liraya ikinci el bir sobayı alabiliyor. Bundan dolayı da müşterilerimiz bizleri tercih ediyor.” ifadelerini kullandı.

“İkinci el soba fiyatları daha uygun”

Sıfır soba fiyatları yüksek olduğu için uygun olan ikinci el sobalara talebin arttığını belirten Kavas, “Evine bin liralık soba kuracak bir kişi evine 250 liraya aldığı sobayı kuruyor ve hemen hemen aynı kalitede olduğundan dolayı vatandaş da ikinci el soba alıyor. Zaten soba kullanan kesimin geliri düşük olduğu için inanın bırakın bin lirayı, bir lirayı arayan müşterilerimiz var. Hatta bizimle bir lira için pazarlık yapan müşterilerimiz var. Bundan dolayı ikinci el soba satışlarımız daha iyi oluyor.” diye konuştu.

“Fiyatı uygun olduğu için ikinci el soba alıyoruz”

Vatandaşlardan Ahmet Kurt ise maddi durumları düşük olduğu ve yeni sobalar da pahalı olduğundan ikinci el soba almaya geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Yağışların başlamasıyla havalar da soğumaya başladı. Biz de soba almaya geldik. Burada hem sıfır hem de ikinci el soba var. Biz de ikinci el soba fiyatları uygun olduğu için sobamızı buradan alıyoruz. Sıfır sobalara göre ikinci el soba fiyatları bizim için daha uygun oluyor. Çünkü sıfır soba fiyatları 300 liradan başlıyor kalitesine göre fiyatları daha da yükseliyor. Durumu iyi olmayanlar daha uygun diye ikinci el sobaları tercih ediyor.” 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.