İkinci el araç piyasası durgun

İkinci el araç piyasası durgun

Covid-19 salgının ilk aylarının ardından oldukça hareketli olan ikinci el otomobil piyasası, son 2-3 aydır adeta durma noktasına geldi.


İkinci el araç fiyatlarında geçtiğimiz sene yaşanan kontrolsüz artış sonrası fiyatlardaki düşüşe rağmen araç satışları durma noktasına geldi. Satışın durması dolayısıyla fiyatlarda yüzde 10 kadar bir gerileme olsa da satış olmuyor.

Salgın süreciyle birlikte artan araç talebi ikinci el ve sıfır araçların fiyatlarını adeta uçurdu. 2021 yılının ilk aylarında ikinci el araç satışları da durma noktasına geldi. İkinci el araçlarda fiyatlar her geçen gün düşerken alıcı bulmak ise neredeyse imkansız hale geldi.

Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de ikinci el araç satışlarının son aylarda durma noktasına geldiğine dikkat çeken oto galericiler, satışların olmamasından yakındı.

 

Geçtiğimiz yıl yaşanan hareketliliğin yerini son aylarda büyük bir durgunluğun aldığına dikkat çeken ve piyasanın tamamen durduğunu ifade eden oto galericiler, ikinci el araçlara olan talebin azalmasından dolayı araç fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 15 oranında düştüğünü ancak fiyat düşüşüne rağmen de satışların olmadığını belirtiyor.

Bazı vatandaşların galerici olmadığı halde araba alım satımı yaptığını ve kentte bu oranının çok yüksek olduğunu belirten oto galericiler, bu durumun önüne geçilmesini istiyor.

İkinci el araç piyasası durgun

İkinci el araç satışlarının olmadığını belirten Zafer Cingöz, geçtiğimiz yıla göre ikinci el araç fiyatlarının düştüğünü söyledi.

“İkinci el araç alım satımı durdu”

Fiyatların yüzde 10 civarında düştüğünü belirten Cingöz, “Devlet ÖTV ile ilgili indirim sağladı. ÖTV indiriminden dolayı sıfır araçların fiyatı düştüğü için ikinci el araç alım satımı durdu. Ayak üstü ikinci el araç alım satımı yapanlar her hangi bir vergi, sigorta ve işçi istihdam etmediği için araçları istedikleri fiyata satıyorlar. Onların bahsettiği fiyatlar piyasanın yükselmesine neden oldular. Şu anda piyasa durgun ve sanki pazar günüymüş gibi hiç kimse yok. Biz bize oturup kalkıyoruz. Devlet ikinci el araç piyasası için bir yetki belgesini gündeme getirdi ama yürürlüğe girmediği için herkes istediği gibi araç alım satımı yapıyor. Bundan dolayı bizde sıkıntı yaşıyoruz. Bizim her türlü belgemiz var. İşçi çalıştırıyoruz, vergi ve sigorta ödüyoruz, dükkan kirası veriyoruz,  onlarca araca para bağlıyoruz ama araçları satamadığımız için bu durum işyerimizi kapatmamıza neden oluyor.” dedi.

İkinci el araç piyasası durgun

“Piyasa tamamen durdu”

İkinci el araç alım satımı esnafının durumunun hiç iyi olmadığını belirten Muhammed Aksoy, “6 aydır hiç iş yapmadık. Çünkü ikinci el araçlar satılmıyor. Şu an piyasa tamamen durdu. Kurun dalgalanması, piyasanın dengesiz olması bizim işleri bayağı olumsuz etkiledi. İkinci el araç şu an hiç satılmıyor. Sıfır araçlara ‘ÖTV indirimi gelecek’ diyorlar. Hâlbuki ÖTV indirimi de yok. Sadece öyle bir söylenti var. Esnaf olarak şu anda perişanız. Çünkü araçlarımız hiç satılmıyor. Fiyatların yüksekliğinden ziyade alıcı yok. Vatandaşın da alım gücü yok. Çünkü yüksek fiyata altın, dolar ve euro alanlar şu anda düşük fiyatı tercih etmiyor. Kimse yüksek fiyata aldığı dolar, altın ve euroyu düşük fiyata bozdurmak ve araç almak istemiyor.” ifadelerini kullandı.

İkinci el araç piyasası durgun

“Araç fiyatları yüksek olduğu için satış olmuyor”

İkinci el araçların fiyatının istenilen düzeyde düşmediğini ve halkın alım gücü olmadığı için satışların olmadığını belirten Sever Ongur da şunları söyledi:

“Şu anda piyasa aşırı durgun ve millet ne araç alabiliyor ne de satabiliyor. Şu anda esnaf kirasını bile ödeyemiyor. Şu anda esnaf perişan ve mağdurdur. Esnaf 150 liraya aldığı aracı nasıl 100 liraya satsın? Buna bir çözüm bulunması lazım. Şu anda değişen bir durum yok. Maalesef vergilerimizi ve diğer ödemelerimizi yapıyoruz. Fakat artık ödemelerimiz yapmakta zorlanıyoruz. Borç batağına girdik. İşler kötü ve piyasanın nu durumuna bir çözüm bulunması lazım. Araç fiyatları yüksek olduğu için satış olmuyor. Millette de para yok. Pandemiden dolayı zaten millet zor günler geçiriyor, işsiz kaldı. Bu durumda millet nasıl araç alsın?”

İkinci el araç piyasası durgun

“Herkes araç alım satımı yapıyor

Piyasanın çok durgun olduğunu ifade eden Recep Ongur ise, “Esnafın durumu kritik ve şu anda ikinci el araç alım satımı olmuyor. Müşteri yok, kimse araç alamıyor. 5-6 aydan beri siftah yapmamışız. Piyasanın bu duruma gelmesine ise aracılar neden oldu. Herkes araç alım satımı yapıyor. Biz dükkan sahibiyiz, vergi veriyoruz ama aracılar her hangi bir dükkanları yok, vergi ödemiyor ve bizden daha iyi iş yapıyorlar. Bizim en büyük sorunumuz herkesin araç alım satımı yapmasıdır. Galericilik şartı taşımayan ve dükkanları olmayanların araç alım satımı yapması engellenmelidir. İkinci ela araç fiyatları yükseldiği için satış olmuyor.” şeklinde konuştu.

İkinci el araç piyasası durgun

“Araç fiyatlarını düşürmemize rağmen satış olmuyor”

Geçtiğimiz yıla göre ikinci el araç fiyatlarının düşmesine rağmen satışların olmamasından yakınan Gazi Gökalp da, “Piyasada her hangi bir kımıldama yok. Araç fiyatlarını düşürmemize rağmen şu anda satış olmuyor. Esnafın durumu çok kötü. Milletin alım gücü yok. Çünkü ikinci el araç fiyatları çok yükseltildi. Biz fiyatı düşürdüğümüz halde yine de satış olmuyor.” diye konuştu.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.