İhracatçıların gözü Amanos tünelinde

İhracatçıların gözü Amanos tünelinde

GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, yapımı planlanan ve İskenderun Limanı'na ulaşımı kolaylaştırması beklenen Amanos Tüneli'nin tamamlanmasıyla bölgenin ikinci bir Körfez bölgesi haline gelebileceğini söyledi.


2020 yılının 11 aylık ihracat performansını yaptığı video konferans basın toplantısıyla değerlendiren Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, “Dünya şartlarındaki negatif atmosfere rağmen gerek ülke gerekse bölge ve Gaziantep olarak ihracatçılarımızla birlikte doğru işler yaptık, ihracatımızı artırdık. Emeği geçen tüm ihracatçılarımızı kutluyorum.” dedi.

Kasım ayı ihracat rakamlarını ve gündemi değerlendiren Kileci, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından sürdürülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Amanos Tüneli'nin tamamlanmasıyla bölgenin ikinci bir Körfez haline gelebileceğini belirten Kileci, “Kasım ayı içerisinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız sayın Adil Karaismailoğlu’nun teşrifleri ile gerçekleştirdiğimiz TİM Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda, sayın Bakandan Amanos Tüneli’nin yapımına başlanacağı ve en kısa sürede tamamlanacağı müjdesini aldık.” dedi.

“Amanos tüneli bölgeyi körfez yapacak”

Kileci, “Bölgemiz ihracatının alfabesi Amanos tüneli ile başlar. Bu konu bizim olmazsa olmazımız. Amanos tüneli tamamlandığında bölgemiz ikinci bir Körfez bölgesi haline gelecektir. Bu proje sayesinde Gaziantep’in İskenderun Limanı'na mesafesinin 110 kilometreye inmesiyle limana ulaşım hızlanacak. Bu da bize hem zaman kazandıracak hem de maliyeti aşağıya çekecek. İhracatımız için önemli bir yere sahip Körfez bölgesindeki yoğunluk nedeniyle ciddi sorunlar oluşmaya başladı. Artık bu bölge işleri tek başına kaldıramaz hale geldi. Amanos tüneli yapılıp bittiği zaman Körfez'e rahatlıkla rakip olabiliriz. Bu sadece Gaziantep için değil, tüm bölge illerimiz açısından çok önemli bir proje." dedi.

“Artık rakamlarımız olması gerektiği gibi artı değerler vermeye başladı”

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin, Gaziantep'in liderliğinde önemli işler başardığını, ihracat konusunda her geçen gün kendisini geliştirerek Türkiye için gurur kaynağı olduğunu belirten Kileci, şunları söyledi:

“İçinde bulunduğumuz sürece rağmen Gaziantep başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki ihracatçılarımız çok doğru işler yaptı. Önceki aylarda Covid-19 nedeniyle ihracat rakamlarımızda gerileme yaşanmıştı. Biz de bunun telafi edileceğini söylemiştik. Bugün itibarıyla telafi sağlandı. Artık rakamlarımız olması gerektiği gibi artı değerler vermeye başladı.”

“Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 167 ülkeye ihracat yapıldı”

Ocak-Kasım 2020 ihracat rakamlarını da değerlendiren Kileci, “Kasım ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesinden toplam 167 ülkeye 849 milyon 945 bin dolarlık ihracat yapılmış, ihracat gerçekleştirilen ülke sayısı bakımından bölgemiz en yüksek kasım ayı değerine ulaşmıştır. 2020 yılının 11 aylık döneminde ise Gaziantep’ten 7 milyar 51 milyon 66 bin dolarlık ihracat yapılmıştır. Bu rakam Gaziantep için en çok ihracat kayda alınan Ocak-Kasım dönemi olmuştur. Hem Ocak-Kasım 2020, hem de Kasım 2020 verilerine göre Gaziantep en çok ihracat yapan 5. il olarak ülke ihracatındaki konumunu korumaktadır. Bölge ihracatçılarımızı kutluyorum.” şeklinde konuştu.YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.