Halk asgari ücrete yapılan zammı yetersiz buldu

Halk asgari ücrete yapılan zammı yetersiz buldu

Asgari ücrete yapılan zammın yeterli olmadığını ve belirlenen rakamın hayat şartlarına göre çok düşük olduğunu belirten vatandaşlar, yapılan zammın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.


Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zam oranı belli oldu. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 4’üncü toplantısının ardından asgari ücretin net olarak 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendiğini açıklamasının ardından belirlenen asgari ücrete tepkiler de gecikmedi.

Asgari ücrete yapılan zammı İLKHA’ya değerlendiren Gaziantep’teki vatandaşlar, hayat şartları göz önüne alındığında asgari ücretle geçinmenin zor olduğunu belirterek yapılan zammın yetersiz ve çok düşük olmasından yakındı.

Vatandaşlar, asgari ücrete yapılan zammı yetersiz bulduklarını ve günümüz ekonomi şartlarına göre asgari ücretin en az 3 bin 500 TL’den aşağı olmaması gerektiğini belirterek son zamanlarda art arda yapılan zamların da dikkate alındığında asgari ücretin daha fazla artması gerektiğini dile getirdiler.

Ev kirası, elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası derken asgari ücretlinin elinde hiçbir şeyin kalmadığını belirten vatandaşlar, yeni yılda gelecek zamlara karşın asgari ücrete yapılan artışın yetersiz olduğunu ve yetkililerin daha adil bir rakam belirlemeleri gerektiğini belirttiler.

Bugünkü şartlarda mevcut asgari ücretle geçinmenin çok zorlaştığına dikkat çeken vatandaşlardan Ali Bir, belirlenen asgari ücretin yetersiz olduğunu belirtti.

“3 bin TL’nin üzerine bir rakam bekliyordum”

Hayat pahalılığından yakınan, başta su, elektrik ve doğal gaz olmak üzere yapılan zam oranlarına göre asgari ücrete yapılan zammın yetersiz olduğunu belirten Bir, “Çünkü hayat şartları gerçekten çok zor. Birçok ürüne yüzde 100’ü aşan zam geldi. 3 bin TL’nin üzerine bir rakam bekliyordum ama belirlenen rakam bizim için hayal kırıklığı oldu. Bu ücretle nasıl geçineceğiz? Hayat şartları ortada. Bir evin kirası, elektrik ve su derken para kalmıyor. 100 TL ile bir markete gidip alışveriş bile yapamıyoruz. Evimizin ihtiyaçlarını alamıyoruz. Vatandaş bu rakamla nasıl geçinsin?” diye sordu.

“Türkiye şartlarına göre belirlenen rakam ile geçinmek imkânsızdır”

Asgari ücretin yetersizliğinden yakınan Faysal Bey ise, “Bu belirlenen rakam yeterli değildir. Türkiye şartlarına göre belirlenen rakam ile geçinmek imkânsızdır. Mevcut durumda bir ailede en az üç kişinin çalışması lazım. Ancak geçimini sağlayabilsin. Yoksa tek çalışan ile ailenin geçimini sağlamak çok zor. Asgari ücretin 3 bin TL’nin üzerinde olması gerekiyordu. 2 bin 825 TL gerçekten çok düşük bir rakam.” ifadelerini kullandı.

“Belirlenen asgari ücretle geçinmek pek mümkün görünmüyor”

Asgari ücrete yapılan zammın bir asgari ücretlinin geçinebileceği zam olmadığını ifade eden Mehmet Tayfur Torun da şunları söyledi:

“Hükümet tarafından bu rakam başarı olarak gösteriliyor. Fakat çalışanlar için bu rakam pek istenilen bir rakam olarak görünmüyor. Çünkü yumurtanın kolisi yaklaşık iki ay önce 22 liraydı, şu an 32 TL’ye yükseldi. Buna göre bir artışın belirlenmesi lazım. Acaba emeklilere de 500 TL artış yapılacak mı? Her zaman ‘Tünelin ucundaki ışık göründü.’ diyorlar ama maalesef bizi tünelin içerisine itiyorlar ve diğer taraftan ışık göremiyoruz. Bu zamanda asgari ücretle geçinmenin imkânı yok. Pandemi sürecinde işsiz gezenlerimiz var. Hükümetimiz bunlara nasıl bir çare bulacak? Belirlenen asgari ücretle geçinmek pek mümkün görünmüyor. Asgari ücretin 3 bin TL’nin üzerinde olması gerekiyordu. Fakat bütçemiz boş olduğundan dolayı bu rakamı verebiliyorlar. ‘Bütçemiz dolu’ diyorlar ama hâlbuki bütçemiz dolu olmuş olsaydı asgari ücret 3 bin TL’nin üzerinde olurdu.”

“Bu asgari ücretle nasıl geçinmeliyiz?

Asgari ücretin 3 bin 500 TL’den aşağı olmaması gerektiğini belirten Mikail Taşkıran, “Halka sormadan zam yapıyorlar. Çalışan işçiler evine acaba ne götürüyor? Gaziantep’te ev kiraları bin 500 TL’yi buldu. Elektrik ve su faturası 500 TL’yi buluyor. 300-400 TL ile vatandaş nasıl geçinsin ve evine ne götürsün? Bu asgari ücretle nasıl geçinmeliyiz? Vatandaş her geçen gün borçlanıyor. Milletvekilleri kendilerine istedikleri kadar zam yapıyorlar. İşçiye yazık değil mi? İşverenlerin de işçiyi artık düşünmesi gerekiyor. Zaten devletten her türlü desteği alıyorlar.” şeklinde konuştu.

“İnsanca yaşamak için asgari ücretin 5 bin TL olması gerekiyor”

Günümüz hayat koşullarına göre asgari ücretin 5 bin TL’nin altında olmaması gerektiğini ifade eden Mahfuz Hülaku da şöyle konuştu:

“İnsanca yaşamak için asgari ücretin bu rakamda olması gerekiyor. Bizi bu duruma mahkûm edenler 30-40 bin TL aylık alırken işçi ise maalesef köle olarak görülüyor. Bugünkü şartlara göre asgari ücretin belirlenmesi gerekiyordu. Bu belirlenen rakamla insanlar ayakta duramaz. İnsanlar bu rakamla geçimini nasıl sağlayacak? Böyle bir dünya yoktur. Gerçekten anlamakta zorluk çekiyoruz. Bu zulümdür. Kâfirler kadar bile değerimiz yok mu? Kâfir devletler bile vatandaşını bu kadar ezmiyor, bu kadar düşürmüyor. Kesinlikle bu belirlenen asgari ücreti kabul etmiyoruz.”

“Bu maaş ile bir vatandaş nasıl geçinsin?”

Asgari ücrete yapılan zamma tepki gösteren İbrahim Arnavut ise “Asgari ücret zaten yeterli değildi. Belirlenen rakam hiç yeterli değil. Evi kira olan bir ailenin ev kirası, elektrik, su faturaları ve evinin mutfak masrafı var. Bir aile reisinin ailesini rahatlıkla geçindirmesi lazım. Fakat belirlenen rakam ile bir kişinin ailesinin geçimini sağlaması çok zor.” diye konuştu.

“Bir milletvekili veya bir yetkili 3 bin TL ile geçinebiliyor mu?

Asgari ücrete yapılan zammın yetersizliğinden ve ekonomik olarak hayat şartlarından yakınan Zakir Güral da “Asgari ücretin en az 3 bin 500 TL olması gerekiyordu. 2 bin 800 TL nedir? Bir milletvekilinin günlüğü zaten 2 bin 800 liradır. 2 bin 825 TL yeterli değildir. Bir yağın tenekesi 250 TL olmuş. Bir aileye bu asgari ücret asla yetmez. Kirada olan bir kişi zaten bu rakamla hiç geçinemez. Çalışanlara hakaret ediyorlar. Bu ülkede bir milletvekilinin günlük kullandığı arabanın yakıt parası 2 bin 500 liradır ve daha fazladır. Bir milletvekili veya bir yetkili 3 bin TL ile geçinebiliyor mu? Halka da ona göre davransınlar.” dedi.

“Asgari ücrete yapılan zam yetersiz”

Asgari ücretle geçim sağlamanın mümkün olmadığını dile getiren Ahmet Ünlükaya, “Belirlenen asgari ücret yetersizdir. Çünkü açlık sınırının çok çok altında bir rakam belirlendi. İki çocuklu bir ailenin, bu rakam ile geçimini sağlaması mümkün değil. Ev kirası, çocukların okul masrafı ve diğer masraflar temel alındığında bu rakam yetersizdir. Gerçekten işçi müjdeler içerisinde yaşamını sürdürüyor. Asgari ücretin en azdan açlık sınırı seviyesinde olması gerekiyordu.” diye konuştu.

Ahmet Ünlükaya

Zakir Güral

İbrahim Arnavut

Mahfuz Hülaku

Mikail Taşkıran

Mehmet Tayfur Torun

Faysal Bey

Ali Bir

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.