Güneydoğu Anadolu Bölgesi ihracatında rekor artışlar devam ediyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ihracatında rekor artışlar devam ediyor

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, bölge illerinden 7 aylık dönemde, 4 milyar 819 milyon 40 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.


Kileci, 2020 yılının ilk 7 ayında gerek Güneydoğu Anadolu Bölgesi gerekse Gaziantep ihracatında rekor artışlar olduğuna dikkat çekti.

Temmuz ayında Gaziantep'ten tarihin en yüksek aylık ihracatına imza atıldığını ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, pandemi sürecinde normalleşmenin hızla devam ettiğini belirtti.

Pandemi sürecinde dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de birçok sektörün süreçten olumsuz etkilendiğini ancak mayıs ayından itibaren başlayan ihracattaki toparlanmanın temmuz ayında rekor düzeye çıktığını ifade etti.

Temmuz 2020'de Gaziantep'ten yüzde 9,1'lik artışla 728 milyon 793 bin dolarlık ihracat kayda alınırken, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden yüzde 5,3'lük bir artışla 839 milyon 307 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğine dikkat çeken Kileci, 2020'nin 7 aylık döneminde ise, Gaziantep'ten toplam 4 milyar 174 milyon 550 bin dolar, bölgeden ise, 4 milyar 819 milyon 40 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirterek temmuz ayında Gaziantep'in en fazla ihracat yapan iller sıralamasında 5'nciliğe yükseldiğini belirtti.

Kileci, “Dünya pandemiyi ekonomik anlamda yönetirken, uluslararası ticarette taşlar yavaş yavaş yerine oturmaya, üretimde olduğu gibi ihracatta da beklenen artışlar meydana gelmeye başlamıştır. Temmuz ayında bölgemizde de bu yükseliş açık bir şekilde görülmektedir. Bu ay Gaziantep için tüm zamanların en yüksek ihracatı, birliklerimiz için ise, hem 2020 yılının hem de tüm temmuz aylarının en yüksek ihracatı kayda alınmıştır. İhracatçılarımızı yürekten kutluyorum.” dedi.

Bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin yüzde 40,8 payla ilk sırada yer aldığını ifade eden Kileci, AB ülkelerinin yüzde 19,2 payla ikinci ve Afrika ülkelerinin de yüzde 15 payla üçüncü sırada yer aldığını belirtti.

187 ülkeye ihracat gerçekleştirme başarısı gösterdiklerine dikkat çeken Kileci, “Bu ülkelerden Irak, ABD, Suriye, İngiltere, Suudi Arabistan, Almanya, İtalya, Libya ve Venezuella bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ayrıca makine halıları, pastacılık ürünleri, kumaşlar, plastikler ve mamulleri, iplikler, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, dış giyim, ağaç ve orman ürünleri ile demir-çelik mamulleri bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur.” şeklinde konuştu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin öncü ili Gaziantep'in 2020 yılı temmuz ayında gerçekleştirdiği 728 milyon 793 bin dolar ihracatla Türkiye'nin en çok ihracat yapan 5’inci ili konumuna yükseldiğini ifade eden Kileci, Gaziantep'in ihracatının ithalatı karşılama oranının 142,6, Gaziantep'ten en çok ihracatı yapılan ürünlerin ise tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu kaydetti. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.