Görme engelli Suriyelilerin tek umudu kornea nakli

Görme engelli Suriyelilerin tek umudu kornea nakli

Ülkelerindeki savaştan dolayı Türkiye’ye gelerek Gaziantep’e yerleşen ve biri tamamen görmeyen 3 Suriyeli mülteci, yaklaşık 90 bin lira tutan ameliyat masraflarını karşılayamadıklarını belirterek, hayırsever ve yetkililerden yardım istedi.


Göz retinasındaki hastalıkla dünyaya gelen ve gözleri hiç görmeyen Adnan Vehhub (33), doğuştan göz tansiyonu (glokom) rahatsızlığı bulunan ve geçirdiği ameliyatlar neticesinde de sol gözünü kaybeden Tevfik Muhammed (38) ile geçirdiği ağır bir kaza sonucu sol gözünü kaybeden Fuat Dede (30), kornea nakli olmak için yardım çağrısında bulundu.

Suriye’deki iç savaştan dolayı Gaziantep’e yerleşen ve Şehitkamil ilçesinin Karacaoğlan Mahallesi’nde ikamet eden Suriyeliler, tedavi için gittikleri çeşitli hastanelerde uygulanan tedavilerden sonuç alamadılar. Son olarak Ankara’da gittikleri özel bir göz hastanesinde aradıkları umut ışığını buldular.

Ancak ameliyatları için yaklaşık 100 bin TL istenen Suriyeli mülteciler, maddi imkânsızlıklardan dolayı çok çaresiz kaldılar. Doktorların yapılacak kornea nakli ile yeniden görebileceklerini ifade ettikleri Suriyeliler, hem sağlığına hem de ülkelerine dönmenin hayaliyle yaşıyorlar.

Suriye'nin İdlip şehrinde yaşayan ve ülkelerindeki olaylardan kaçarak bir yıl önce Türkiye'ye sığınan Adnan Vehhub, tedavi için gittiği için hastanede gözünün ışık aldığını belirleyen doktorların, acilen kornea nakli olması gerektiğini söylediklerini belirtti.

'Nakil için 2 bin 500 dolar gerekiyor'

Tedavi sürecinin devam ettiğini belirten Vehhub, “Çeşitli ameliyatlar geçirdim ama doktorum kornea nakli olmam gerektiğini söyledi. Amerika'dan gelecek kornea ile nakil gerçekleşebilir. Nakil için de 2 bin 500 dolar gerekiyor. Bu kadar param yok. Ne yapacağımı bilmiyorum.” dedi.

'Sadece görmek, aileme kavuşmak istiyorum'

Bir an önce ameliyat olmak istediğini belirten Vehhub, “Sadece görmek, aileme kavuşmak istiyorum. Gözlerimin damarlarında fazla sorun yoktur. Sadece kornea nakli yeterlidir. Görmek için yardım talep ediyorum. Türkiye bize kucak açtı, herkesten Allah razı olsun. Bu konuda da bize yardımcı olurlarsa çok mutlu oluruz.”ifadelerini kullandı.

Sol gözündeki rahatsızlığın sağ gözünü de etkilediğini belirten Fuat Dede ise sağ gözünün görebilmesi için kornea nakli olması gerektiğini belirterek, yetkililere ve hayırseverlere seslendi.

'Sağ gözümün ağrısı sol gözüme vuruyor'

Ömür boyu kör kalmak istemediğini belirten Dede, “Sağ gözüm hiç görmüyor. Türkiye'ye geldim ve maddi durumum iyi değil. Şu an pandemi sürecinden dolayı iş yoktur. Şu an gözlerimi tedavi etmek istiyorum ama 5 bin dolar istiyorlar. İmkânım yok, yetkililerden bir yardım bekliyorum. İnşallah bana yardım ederler de gözümü ameliyat ederim. Sağ gözüm hiç görmüyor, güneşe bile çıkamıyorum ve çok sıkıntı çekiyorum. Ne yapacağımı da bilmiyorum. Yetkililerden yardım bekliyorum. İş arıyorum ama bulamıyorum. Zaten nereye gitsem beni işe almıyorlar. Sağ gözümün ağrısı sol gözüme vuruyor. Yetkililer yardım ederse gözümü ameliyat edip inşallah telafi ederim.” şeklinde konuştu.

Doktorların gözünde halen ışık olduğunu ve kornea nakli için geç kalınmaması gerektiğini söylediğini belirten Tevfik Muhammed de kornea nakli olabilmek için hayırseverlerin ve yetkililerin yardımına ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Suriyeli mültecilerin tedavi süreçleriyle ilgilenen Ahlem Arap ise umut ışığı bulan gençlerin, kendilerine uzanacak yardım elini beklediğini belirtti.

'Bu gençlerin acil ameliyat olması gerekiyor'

Ankara’daki özel hastanenin gençlerin nakli için yaklaşık 90 bin lira istediğini bildiren Arap, şunları dile getirdi:

“Arkadaşlarımızın gözlerine sıkıntı var. Adnan arkadaşımızın iki gözü de görmüyor ve acilen 10-15 gün içerisinde ameliyat olması gerekiyor. Gaziantep’te hastaneye gittik, ‘sıra beklemeniz lazım’ dediler ve sıra içinde 1-2 yıl beklemesi lazım. Ankara’da özel bir hastaneye gittik ve 15 gün içinde acil ameliyat yapabileceklerini söylediler. Fakat bizden iki kişi için 2 bin 500 ve bir kişi içinde 5 bin dolar istediler. Arkadaşların durumu da çok kötü o kadar parayı hastaneye veremez. Diğer arkadaşlarımızın da acil ameliyat olması gerekiyor. Lütfen bu arkadaşlarımıza yardımcı olur musunuz?”

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.