Genç kızın protez ayak sevinci

Genç kızın protez ayak sevinci

Gaziantep’te doğuştan sağ ayağı dizinden aşağı kesik olarak doğan ve yıllarca ameliyatlar geçirince okulundan ve arkadaşlarından uzak kalan Ayşegül Kuş, protez ayak yardımıyla 20 yıl sonra ilk adımını attı.


Merkez Şahinbey ilçesinde ikamet eden Abdulkadir ve Elif Kuş çiftinin en büyük kızları olan Ayşegül Kuş (20) diz kapağından aşağısı olmadan dünyaya geldi. Yıllardır yürümeyi hayal eden Kuş, hayaline 20 yıl sonra kavuştu.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Kuş’a destek olarak protez ayak hediye etti. 20 yıl sonra Tahmazoğlu’nun hediye ettiği protez ayak ile ilk adımı atan Kuş, yıllar sonra yürüyebilmenin sevincini yaşadı.

 “Yürüyebilmek çok güzel”

8 yaşından sonra ameliyatlarının bittiğini ancak protez olmadığı için yürüyemediğini ifade eden Kuş, "Daha önce aldığımız protezlerle normal bir şekilde yürümem mümkün olmuyordu. Protezim kırılınca yenisini de alamamıştık. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’ndan Allah razı olsun, sayesinde yürümeye başladım. Protez ayağım takılınca ilk olarak sokakta doyasıya yürüdüm. Yürümek çok güzel, müthiş bir duygu. Aile durumumuz iyi olmadığı içi protez ayak alamıyor, bu nedenle de okula gidemiyordum. Şimdi bana hediye edilen protez ayak ile yeniden okulumu okuyup aileme bakacak bir iş sahibi olmak istiyorum. İnşallah yapabileceğim bir iş bulur ve ailemin iyi şartlarda yaşamasına katkım olur." dedi.

“Kızım artık istediği gibi yürüyebilecek”

Baba Abdulkadir Kuş da, “Yıllardır inşaatlarda çalışıyorum, yaşımdan dolayı artık çalışmam da mümkün değil. Bugüne kadar kıt imkanlarla da olsa kızımı tedavi ettirmeye çalıştım ama kendisi için gerekli olan protez pahalı olduğu için alamıyorduk. Sağ olsun, Belediye Başkanımız yardımcı oldu. Kızım artık istediği gibi yürüyebilecek. Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’ndan Allah razı olsun.” diye konuştu.

“Kızımın durumuna çok üzülüyordum”

Ayşegül'ün 4 çocuğunun en büyüğü olduğunu ifade eden anne Elif Kuş ise, "Yıllardır kızıma bakıp ağlıyordum. Akranları gibi bir çocukluğu olmadı. Uzun süre hastanelerde tedavi gördü, defalarca ameliyat oldu. Sonra da protez olmadığı için yürüyemedi. Okula da o yüzden devam edemedi. Sonradan evde açık öğretim okumaya başladı. Kızım çok akıllı, derslerini iyi yapıyor. Allah sebep olanlardan razı olsun.” ifadelerini kullandı. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.