Gaziantep Valisi Gül: “Temaslı ve pozitif hastalar toplu ulaşımı kullanamayacak”

Gaziantep Valisi Gül: “Temaslı ve pozitif hastalar toplu ulaşımı kullanamayacak”

Sağlık Bakanlığı, Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde Coronavirus ile mücadele kapsamında “Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Uygulaması” ile kentte Covid-19 testi pozitif çıkanların toplu taşıma araçlarını kullanması engellenecek.


Coronavirus nedeniyle küresel ve ulusal çapta etkisi devam eden sağlık tehdidine karşı yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda Gaziantep’te hayata geçirilen “Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Uygulaması” ile Covid-19 testi pozitif çıkan ve karantinada bulunması gereken vatandaşların şehir içi toplu ulaşımı kullanmalarını engellemek amacıyla yeni uygulama başlatılacağı belirtildi.

 

Yeni uygulama kapsamında HES uygulamasına girerek kaydını oluşturan vatandaşların, bilgilerini GaziantepKart’a entegre etmek için 17 Ekim 2020 tarihine kadar “hes.gaziulas.com.tr” adresinden veri girişlerini sağlayacakları, 15 gün içerisinde kayıt oluşturmayan yolcuların ulaşım kartları engelleneceği, böylelikle şehir içi toplu ulaşım kullanılırken temaslı ya da pozitif hastaların takibi yapılabileceği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan Hayat Eve Sığar (HES) Kodu Uygulaması” protokolünün ardından basın lansmanı düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen lansmanda, Coronavirus’e karşı farkındalık oluşturacak sistemin uygulama alanı olan şehir içi toplu ulaşım aracında Gaziantep Kart üzerinden sistemin işleyişi tanıtıldı.

Tanıtımın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Davut Gül ise, karantinada olan hastalarını takibini yapabilmek için böyle bir uygulama başlattıklarını söyledi.

“Coronavirus testi pozitif olanların toplu taşıma araçlarını kullanmaları engellenecek”

Karantinada olan hastaları üç kısma ayırdıklarını belirten Gül, “Hastanede tedavi olanlar, pozitif vaka olup semptomları göstermeyenler ve temaslı olup 14 gün gözlemlenen vatandaşlar. Özellikle temaslı vatandaşlar salgından her zaman yüksek oranda etkilenmediği için kendini iyi hissettiklerini düşünerek dışarıya çıkabiliyorlar. Bu sistemle toplu salgınla yakından uzaktan temas halinde olan vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmaları engellenecek. Bu ilk gündeme geldiğinde de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir görüşme gerçekleştirdik. Kendisi durumun takipçisi oldu ve ardından Sağlık Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandı. Genelgeye göre kıyasladığımızda 3 gün gibi kısa bir sürede merkezi yönetimin direktiflerini yerine getirmiş olduk. Ancak bu her ne kadar 3 gün gibi görülse de 2017 yılında şehirde gerçekleştirilen akıllı şehirler yatırımlarının olduğunu görüyoruz. Gaziantep buna hazır.” dedi.

“HES uygulaması sorgulanmadan yolcu alımı yapılmayacak”

Ulaşımda tek kullanımlık kartları toplam günlük 300 kişinin kullandığını tespit ettiklerini ifade eden Gül, “Bu da şu anlama geliyor; 10 binde bir bireysel kart kullanan yolcu var. Bireysel kart kullanan vatandaşların durumu da 15 gün içerisinde formüle edilecek ve ulaşımda HES uygulaması sorgulanmadan yolcu alımı yapılmayacak. Şehrimiz için çok büyük bir avantaj. Ama siz Gazişehirlilerden bir istirhamım var. Gaziantep Kart’larınızı ulaşımda kullanmaya özen gösterin her yolcu olabildiğince bu kartlar aracılığıyla ulaşım ihtiyacını gidersin.” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de 81 ilde uygulanmaya çalışılan projeyi hayata gerçekleştirdiklerini belirtti.

“Pozitif vaka veya şüpheliyseniz artık toplu taşımaya binemeyeceksiniz”

Şahin, “Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’ndan gelen genelgeleri uygulamaya dönüştürmek için altyapınız buna uygun olacak ve bunu takip edecek bir sisteminiz gerekli. Valimizin önderliğinde gelen genelgelerde ‘Kim ne yapacak?’ ‘Buradaki koordinasyon nasıl sağlanacak?’ bunu çalıştık. Büyükşehirlerde bu sistemde en önemlisi toplu taşıma. Gelen genelgelerle beraber artık toplu taşımaya binerken filyasyonda, pozitif vaka veya şüpheliyseniz artık toplu taşımaya binemeyeceksiniz. Ankara’da Sağlık Bakanı Yardımcısı ile Gaziantep Kart çalışma sistematiğini HES Kodu sistemiyle T.C. kimlik numarasını nasıl çalıştığını anlattık.” şeklinde konuştu.

“İnsanları korumamız lazım”

TEKNOFEST döneminde de bir protokol imzaladıklarını, bu sistemin yazılım donanımını hazırladıklarını bildiren Şahin, “Türkiye’de ilk kez İstanbul, Ankara, İzmir dahil Gaziantep burada öncülük ederek örnek oldu. Gaziantep Kart sistemiyle temaslı ve pozitif vaka ise sistem kabul etmiyor. Bu durum bizim için önemli. Çünkü kişiyi ve toplumu korumamız lazım. Otobüse binen herkesin sağlığını korumamız gerekli. Bunun için de akıllı şehri, akıllı ulaşımın altyapısını kurmuş olmanız gerekiyordu. 2017 yılında akıllı ulaşımın altyapısını oluşturmamış olsaydık, bugün bu istenilen talebi yerine getiremezdik. Çok ciddi bir yazılım ve donanımımız, yetişmiş insan gücümüz var. Bu sistem, sağlıklı ve güvenli şehir altyapısını oluşturdu. Vatandaşlardan ricamız çok hızlı bir şekilde ‘HES Kodu’nu kaydettirmesi. Çünkü kendisini, ailesini, yaşlısını koruması lazım. 15 gün içerisinde bu sistemi entegre etmiş olacağız.” diye konuştu.YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.