Gaziantep Valisi Gül: “Teklif ettiğimiz isimlerin ve fabrikaların arkasındayız”

Gaziantep Valisi Gül: “Teklif ettiğimiz isimlerin ve fabrikaların arkasındayız”

Gaziantep Valisi Davut Gül, geçtiğimiz hafta sonu kentte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılan 300 fabrikanın “daha önce açıldığı” iddiaları ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.


Basın toplantısı öncesi Vali Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, oda başkanları ve kentteki basın mensupları ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını yaptığı Gaziantep 5’inci Organize Sanayi Bölgesi’ni (OSB) gezdi.

Gezide basın mensuplarına açılışı yapılan bazı fabrikaları gezdiren Vali Gül, gezinin ardından Organize Sanayi Bölgesi Toplantı Salonu'nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Gül, kendisinin Gaziantep'in hem valisi hem de Organize Sanayi Bölgesinin müteşebbis heyeti başkanı olduğunu hatırlatarak, fabrikaların açılışıyla ilgili bazı medya organları tarafından getirilen eleştirilere Gazianteplilerin ve sanayicilerin üzüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta sonu TEKNOFEST etkinliklerine katılmak için Gaziantep’e geldiğini ve 300 fabrikanın da resmi açılışını yaptığını hatırlatan Gül, fabrikalarla ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

“Gaziantep üreten bir şehir”

Özellikle sosyal medyadaki iddialar üzerine açılışı yapılan fabrikaların yer aldığı bölgeyi kentte basın mensuplarıyla gezdiklerini dile getiren Gül, Öncelikle bu eleştirilerin hiçbirinde art niyet aramıyorum. Bir şehrin 2 yılda 300 fabrikayı kurması imkansız gibi görünüyor. Gaziantep’in farkını bu açığa çıkarıyor. Gaziantep üreten bir şehir. 300 fabrikanın çok kısa bir sürede hayata geçtiğini gördük. Bununda temelinde Gaziantepli müteşebbislerin girişimci, cesaretli, ticaret anlamında bir potansiyellerinin olması, organize sanayinin iyi yönetimi ve hepsinden önemlisi Türkiye’deki yatırım ilkelerinin uygulanması yatıyor. Organize Sanayi Bölgesi yönetiminin iyi yönetilmesi ve hepsinden önemlisi de Türkiye'deki yatırım ikliminin uygun olmasıdır. Güvenli bir şehir olmamızdandır.” dedi.

“İhracat yatırım ve üretim demektir”

Üretimin yapılması için gevenli bir ortamın olması gerektiğini belirten Gül, “Biliyorsunuz Fırat Kalkanı Harekatı'ndan önce Gaziantep ve Kilis’e füzeler düşüyordu. Operasyon ile birlikte bölgeye huzur geldi. Bu daha çok ihracat yatırım ve üretim demek. Bunlara da baktığımızda insanların kafasında şu var, firma ismine bakıyorlar, bu firmanın ismini internetten araştırıyorlar, firma kuruluş tarihini temel alarak ‘şimdi açılış yapılıyor’ deniyor. Beraber gittik gördük. 300 tesis açıldı ve dolayısıyla bunların içerisinde 10 yıllık 50 yıllık firmalar var. Gaziantep’e dışarıdan yatırım yapılıyor ama yüzde bir yüzde ikiyi geçmez. Yüzde 98’i Gaziantep firması. İnsanlar işini büyüterek gidiyor. 5 organize sanayi yan yanadır. İnsanlar önce 5 bin metrekare ile işe başlamış, bu rakam giderek artmış. En son organize sanayi bölgesine gittiğimizde sadece 5’inci organize sanayi bölgesinde 4 fabrikada 100 bin metrekare kapalı alan olduğunu gördük.” ifadelerini kullandı.

“Merkezin dışındaki ve ruhsatını almayan 66 fabrikayı listeye koymadık”

Kentte ne kadar yatırımın yapıldığı ve ne kadar ürünün üretildiğinin önemli olduğunu ifade eden Gül, “Yine lokanta ve eczane açıldı diye konuşuldu. Gaziantep gastronomi memleketi. Gaziantep’te gastronomi ile beraber ürünlere talep oldu. Bu talepleri karşılamak için kendi sanayisinde üretti. Bunları hazır dondurulmuş olarak dünyanın her tarafına ihraç ediliyor. Türkiye’nin zincir marketlerine ürün veriliyor. Eczane denilen yer ise sahibi eczacı ama bebek bezi üretilen bir tesis. En son aldığı makine 5 milyon dolar değerinde. Bunu 7 ile çarptığımızda yaklaşık 40 milyon lira bir karşılığı var. 300 fabrika içerisinde bir fabrikanın ismi yanlış yazıldı. Bir fabrikada Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı’nın katılımıyla açılışı yapıldı. Ama açılışı yapılan fabrikanın yeni makineler alarak kapasitesini arttırdı. İstatistik olarak baktığımızda bizim mantığımız daha çok fabrika açmak olsaydı, Oğuzeli OSB’de son iki yılda faaliyete geçen açılışın içerisinde olmayan 34, Nizip OSB’de 10, İslahiye OSB’de 2 fabrika var. Yani merkezin dışındaki 46 fabrikayı listeye koymadık. Aynı şekilde açılışı yapılacak fabrikaları ruhsatları üzerinden değerlendirdik. Şu an fiilen üretime başlayıp, henüz ruhsatını almayan yaklaşık 20 civarında fabrika var.” şeklinde konuştu.

“Pandemiye rağmen 70 bin ilave istihdam var”

Gaziantep’in fabrika açamama gibi bir derdinin olmadığını vurgulayan Gül, “Bu şehir istihdam şehri ve üretimi bu insanlar yapıyor. Aynı insanın birden fazla yerde fabrikası var. Bir fabrikayı başka bir OSB bölgesine de taşınma durumu yok, kapasitelerini arttırdılar. 100 milyon fabrika da yapsanız çalışmıyorsa enerji kullanamaz. Son 3 yılda yüzde 35 enerji kullanım artışı var. Bu ayın geçen yıl ayına göre yüzde 14 enerji kullanım artışı olmuş. Enerji kullanmak demek üretim demek. Gaziantep OSB Türkiye’deki OSB’lerde kullanılan toplam enerjinin yüzde 8’ni kullanıyor. Sanayide kullanılanın ise yüzde 5’tir. Pandemiye rağmen küçülen, durağanlaşan hizmet sektörüne göre, 70 bin ilave istihdam var. Hizmet sektörünün negatif etkisini kaldırırsak 100 bin artı istihdamdan söz ediyoruz.  İhracat rakamlarına da bakarsak fiyatların düşmesine rağmen Gaziantep bir önceki yılın ağustos ayına göre yüzde 9,6 daha fazla büyüdü.” diye konuştu.

“Valilik olarak teklif ettiğimiz isimlerin de fabrikaların da arkasındayız”

Yaptıkları açılışın doğru bir açılış olduğunu ifade eden Gül, “Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Şükranlarımı arz ediyorum. Neden biz bu işi savunuyoruz ve bu işi anlatma gereği hissediyoruz. Benim iki tane şapkam var; birincisi ilin valisiyim ve ikincisi de Organize Sanayi Bölgesi'nin müteşebbis heyet başkanıyım. Cumhurbaşkanımızın programı belli olduğunda OSB’nin tamamlanan fabrikanın isimlerini aldık ve programı biz teklif ettik. Valilik olarak teklif ettiğimiz isimlerin de fabrikaların da arkasındayız. Olmayan şeyi teklif etmedik, göstermedik. Bugün buraya gelirken mecliste grubu bulunan siyasi partilerimizin il başkanlarını da davet ettik. Kendileri sağ olsunlar teşekkür ettiler programları olduğundan dolayı da gelemediler. Normalde onlarla beraber gelecektik. Bundan sonra ulusal basından veya başka yerden gelenlere olursa, onlara da bu fabrikaları gezdirebiliriz.” dedi.

“Cumhurbaşkanımız bu fabrikaların resmi açılışını yaptı”

“Bu 300 fabrika Gaziantepli üreticilerin analarının ak sütü gibi helal işleridir. Bu adamlara madalya takılması, bu adamların takdir edilmesi lazım.” diyen Gül, şöyle konuştu.

“Şehir ve sanayicilerimiz bu haberlerden dolayı çok üzüldü. Ben il valisi olarak bu yatırımı yapan bir insan değilim. Ama bu şehirde bizim müteşebbislerimizin yaptığı her yatırımdan gurur duyuyorum. 300 fabrikanın devamı gelecek. Bazı iddialarda halen boş yerler olduğu yönünde. Biz 5’inci OSB’nin dolduğunu iddia etmedik. 602 parselimiz var, bu parsellerin 260’ların üzerinde tamamlanan fabrika var. 4’üncü OSB’de yapılanlarla beraber 300’ün üzerinde fabrika yapıldı. 5’inci OSB’nin ne zaman yapıldığı, ne zaman kurulduğu belli. Sigortalıların kayıtları var. İhracat rakamları, enerji tüketimi açıklanıyor her yıl. Söylenilen rakamlar teyit edilebilecek rakamlar. Son kuruşuna son birimine kadar var mıdır yok mudur görülebilir. Bazen de bu fabrikalar sanki sayın Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı gün açıldı şeklinde algılanıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bu fabrikaların resmi açılışını yaptı. Bu Fabrikalar üretimde olan fabrikalar ama bu Fabrikalar 5’inci OSB’de son yıllarda yapılan fabrikalardır ve açılışı yapılan fabrikalardır.”

“Ankara’da masa başında Gaziantep ile ilgili yorum yapanları şehre davet ediyorum”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de kamuoyunda ve özellikle de sosyal medyada 5’inci Organize Sanayi Bölgesi’nde açılışı yapılan 300 fabrikaya dönük çeşitli iddiaların ortaya atıldığına dikkat çekti.

Şahin, “5 saattir 5’inci OSB’yi geziyoruz ve sadece 5’te birini dolaştık. Bu yüzden bu şehir bir aş, iş, ihracat, istihdam üreten bir şehir. Bu şehrin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sanayicileriyle, devlet adamlarıyla da iftihar ediyoruz. Küresel bir sorun var ama dünyanın durduğu yerde Gaziantep koştu. Bunu anlamaları için Gaziantep modelini anlamaları gerekiyor. Gaziantep’in ‘İman varsa imkân vardır’ anlayışını, sanayici ruhunu bilmelerini gerekiyor. Gazi şehrin belediye başkanı olarak ‘Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz.’ , ‘Güneş balçıkla sıvanmaz.’ diyoruz. Eğer bu konuda bir endişeleri varsa Ankara’da masa başında Gaziantep ile ilgili yorum yapanları şehre davet ediyorum. Gelsinler buradaki üretimi, istihdamı, iş, aş ürettiğini görsünler. Cumhurbaşkanımızın açtığı 300 fabrikaya ek olarak yeni 300 fabrika eklemek için nasıl dağları deldiklerini görsünler. Bu iş aşk, memleket sevdası işi. Bu sevdayı yüreğinde hissetmeyenler anlayamıyorlar. Ama bu şehrin iklimi bunu gerektiriyor. Bu şehirde insanlık tarihi kadar eski, bir üretim, sanayi alt yapısı var. Eğer bu maskeleri, Cumhurbaşkanımız 140 ülkeye sağlık seti göndermişse Gaziantep sanayicisinin 90’lı yıllarda yaptığı yatırımdan dolayıdır. Kumaşçılarımız büyük bir istihdamla yollarına devam ediyor. Ayrıca gıdaya dayalı sektör çok büyüdü. Bizim de tam kümelendiğimiz alandı. Sektörel anlamda gıdaya dayalı sektör ve ambalaj sektörü üretiminin iki, üç katı büyüdü. İhracat kapasitesini büyütmeyi sanayicimiz öğrendi. Bugün servislerin işçi servislerinin camında işçi aranıyor diye talep geliyor. Biz, bu aşkla, heyecanla, gayretle büyümeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek ise bir isim hatasının buralara kadar gelebileceğinin tahmin edemeyeceklerini belirterek, 2 yıl önce verilen rakamların ve hedeflerin halen arkasında olduklarının altını çizdi. 

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi de Gaziantep’i çekemeyenlerin olduğunu belirterek, şehrin gücünün bilindiğini ve sanayinin gelişerek rekabetçi gücünün de ne kadar arttırılması gerektiği üzerinde kafa yoğrulduğunu, bununla birlikte Türkiye’den 2-3 kat daha fazla büyüyen bir Gaziantep’in hep beraber görüleceğini ifade etti.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım da kazananın, üretenin Gaziantep olduğunu, birkaç yanlışın başarıyı gölgelememesi gerektiğini vurguladı.

Protokol ile bir araya gelen firma sahipleri,  “300 fabrika açılışının gerçeği yansıtmadığına” iddialarına karşı üretim kapasitelerinin ve istihdamın kentte giderek artığını belirterek, bölgede yer alan tesisleri ve yapımına devam edilen fabrika inşaatlarını görmek amacıyla herkesi fabrikalarına davet etti. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.