Gaziantep Valisi Gül: Suriyelilerde vaka sayısı...

Gaziantep Valisi Gül: Suriyelilerde vaka sayısı...

Kentteki gazetecilerle bir araya gelerek Coronavirus (Covid-19) pandemisi ile mücadele kapsamında değerlendirmelerde bulunan Vali Davut Gül, vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyardı.


Gaziantep Valiliği Amfi Salonu'nda düzenlenen toplantıda kentte artan Covid-19 vakaları ile ilgili bilgi veren Gül, vatandaşları kurallara uymaya davet etti.

Maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet edilmediği müddetçe virüs mücadelesinde başarı şansının olmayacağını belirten Gül, tedbirlere uyulmadığı takdirde vaka sayısının daha fazla artacağını ifade etti.

 

Covid-19 vakalarına ilişkin rakamların sadece Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandığını ifade eden Vali Gül, valilikler tarafından bu yönde kesinlikle bir açıklamanın yapılmadığını belirterek, "Herkes Sağlık İl Müdürlüğünde kendine yakın bir adam görüyor, her gazeteciye buna bir adam veriyor, bu rakamlar yayımlanıyor. Rakamları bizim açıklamamamızın nedeni; Sağlık Bakanlığı’nın talimatıdır." dedi.

"Vaka sayısına takılmamak lazım"

Sağlık Bakanlığının açıklamadığı rakamın paylaşılmasının bir mantığının olmadığını belirten Gül, "Ne zaman ki Sağlık Bakanımız 5 il sayarak Gaziantep’i de söyledi, ondan sonra bizde altını doldurduk. Bunu basınla da paylaşmış olduk. Zaten rakama da çok takılmamak lazım. Sıkıntı varsa bir kişide olsa 5 kişide de olsa bu yayılacak. 5 vaka ile 5 bin arasında hiçbir fark yok. Tedbirlere uyulmazsa 5 vaka çok rahatlıkla 5 bin vaka oluyor. Tedbirlere uyarsanız da 5 bin vaka 20 gün sonra sıfırlanabiliyor. Bundan dolayı vaka sayısına takılmamak lazım." ifadelerini kullandı.

"Makul olanda ittifak etmek lazım"

Kentteki herhangi bir işletmede Covid-19 çıktığına yönelik yapılan haberlerin bir faydasının olmadığını belirten Gül, organize sanayi bölgelerinde denetimlerin sürdüğünü ve gerekli tedbirlerin de alındığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

Yani keşke şöyle bir şey olsa, Gaziantep'te 20 gün hiçbir şey üretilmese, 20 gün her yer kapansa, bu salgın gündemimizden kalksa. Bunun olma ihtimali yok. 20 günde her şeyi sıfırladık, 21'nci gün kurallara uymadığımız takdirde yine devam edecek. Yani şehir olarak şuna inanmamız lazım; bu salgın uzun sürecek, uzun sürerken de bizim disiplinli bir hayata ihtiyacımız var. Şu an Gaziantep'te vakalar sıfırlansa, biz kurallara uymadığımız müddetçe 15 gün, bir ay sonra yine aynı seviyeye gelecek. Sosyal medyada, 'Sokağa çıkmama tedbirleri uygulansın’ deniliyor. Eğer bizim söylemimizle ve kararımızla bir şeye uyulacaksa daha kolay bir şey istiyoruz, 'Maske takın' diyoruz. Maske takmamanın bir cezası var, o cezayla maske takmayan adamı evinde tutmak ne kadar mantıklı? Hadi evde tuttun, evde bir sene, bir buçuk sene mi tutacağız. Makul olanda ittifak etmek lazım.

 "Suriyelilerde vaka sayısı sıfıra yakın"

Alınan tedbirlerin çok önemli olduğunu vurgulayan Gül, "Hastalığın nerede olduğu ve hastanın nereli olduğu çok önemli değil. Ama baktığımızda Suriyelilerde vaka sayısı hemen hemen sıfıra yakın. Bizde 50 vaka var, bunun 20 veya 30'u Suriyeli diye bir tablo olsa diyeceğiz ki kaynağı o. Burada birbirimizi suçlamadan ziyade izinli olan işçi vakayı fabrikaya götürmüştür, o hasta olan işçinin yanında çalışan arkadaşı da hastalığı ondan kapıp evine götürmüştür. Yani gidende gelende vardır. Ama bakıldığında biz beşli kurallar istiyoruz. Bu kurallara organize sanayide uyulduğunu görüyoruz. En azından kayıp-kaçak olsa bile yüzde 99’unda standartları sağladığımızı görüyoruz. Ama sokakta, caddede ve sosyal hayatta bunun dörtte birini, beşte birini göremiyoruz. Bundan dolayı da fabrikaları, işyerlerini kapatmak, milleti 14 gün evinde tutmak, şu yaz günü 80 metrekare evde 10 kişi yaşıyor, kimi nerede tutacaksınız?" ifadesini kullandı.

Her evin önüne polis koymanın mümkün olmadığını belirten Gül, kişinin kendisini ve çevresini salgın hastalıktan koruması gerektiğini ifade etti.

"İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz'ın Covid-19 testi pozitif çıktı"

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz'ın Covid-19 testinin pozitif çıktığını aktaran Gül, "Onunla Adıyaman'da toplantı yaptık. Burhan Bey ile biz aynı araçta gitseydik, maskemizi takmasaydık, toplantıda tedbirimizi almamış olsaydık, çok vakit geçirseydik o toplantıya katılanların önemli bir kısmı yine pozitif çıkardı. Ama farklı araçla gidince, oturma düzeniniz, buna benzer tedbirleri aldığınız zaman pozitif vakadan size bulaşmıyor. Herkese potansiyel pozitif vaka olarak bakmadıktan sonra bu işi alt etmemizin şansı yok." diye konuştu.

"Tedbir almazsak 10 bin kişilik ilave hastane yapsak yine yetmez"

Gaziantep'te filyasyon çalışmaları kapsamında bekçi, polis ve imamların görev aldığını anlatan Gül, şunları kaydetti:

Biz tedbiri almazsak 10 bin kişilik ilave hastane yapsak yine yetmez. Sağlık Bakanlığını hangi hastayı nerede yatırılacağıyla ilgili bir kriteri var. Şu anda yurtlarda 500 civarında hemşehrimiz var. Evde herhangi bir semptomu yoksa hekimi tarafından evinde tutuluyor. Bu şu anlama gelmiyor, ölüme terk edildi. Bu hastalık panik yapmadan ziyade tedbir alınması gereken bir hastalık. Çok ihtiyaç olduğunda bizim yurtlarımız var yani otelde yapılacak aynı şeyi yurtlarda yapabiliyoruz zaten.

"Okullar açılacakmış gibi çalışma yapıyoruz"

Vali Gül, Gaziantep'te okulların açılıp açılmayacağıyla ilgili bir soruya, "Milli Eğitim Bakanımız açıkladı, ağustos sonu itibarıyla okullar açılacak. Farklı bir karar verirlerse Milli Eğitim Bakanlığınca, onu da hepimiz duyarız. Ama biz şu anda ağustosun sonunda okullar açılacakmış gibi çalışma yapıyoruz." dedi.

15 Temmuz'da vatandaşlar randevu sistemi ile nöbet tutacak

Vali Davut Gül, 15 Temmuz etkinliklerinin Covid-19 sürecinden dolayı sosyal izolasyon ve salgın tedbirlerine dikkat edilerek icra edileceğini belirtti.

Bu kapsamda etkinliklerin kentte 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda saat 20.00'den itibaren tertip edileceğini belirten Gül, şöyle devam etti:

Demokrasi nöbeti uygulaması, şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları ile sivil toplum kuruluşu, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve siz değerli vatandaşlarımızın katılımıyla gruplar halinde dönüşümlü olarak sabah namazından önce okunacak sela ile bitirilerek icra edilecektir.

Türkiye'de ve Gaziantep'te FETÖ ile kararlıkla mücadele edildiğini vurgulayan Gül, "Gaziantep'te yaklaşık olarak 29 bin kişiyle ilgili işlem yapıldı. Bu 29 bin kişinin hepsi ceza aldı ya da hepsi suçludur anlamına gelmiyor. Bunlar içerisinde ceza alanlar, beraat edenler, mahkemesi sürenler ve sadece ifadesi alınanlar var." ifadelerini kullandı.

Vali Gül, 15 Temmuz darbe girişiminin 4’ncü yıldönümünde yapılacak etkinliklerin gerekli tedbirlerle ve düzenlemelerin yapıldığını, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenecek etkinliğe katılmak isteyen vatandaşların e-mail yoluyla randevu oluşturmaları gerektiğini ifade etti.

Toplantıda, Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu ve Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı da hazır bulundu.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.