Gaziantep Valisi Gül: Önümüzde çok kritik 14 gün var

Gaziantep Valisi Gül: Önümüzde çok kritik 14 gün var

Sağlık Bakanlığı’nın illere göre haftalık vaka sayısının güncel haritasında Gaziantep’in 100 bin kişiye düşen yeni vaka sayısına göre yüzde 67 seviyesine geldiğini ifade eden Vali Davut Gül, tedbirlere uyulması çağrısını yineledi.


İçişleri Bakanlığının Covid-19 ile mücadele kapsamında Türkiye genelinde eşzamanlı olarak başlattığı “Dinamik Denetim Süreci” devam ediyor.

İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine gönderdiği "Dinamik Denetim Modeli Faaliyetleri" kapsamında, son günlerde vaka sayılarının arttığı Gaziantep’te bugün 8 bin denetim personelinin katılımıyla gün boyu sürecek yoğunlaştırılmış dinamik denetim faaliyeti gerçekleştiriliyor.

Tematik haftalık denetim faaliyetlerinde kolluk kuvvetlerinin yanı sıra tüm kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimler ve meslek odalarından azami seviyede destek alındığı denetimlere Vali Gül de katıldı.

Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan’ın da Vali Gül’e eşlik ettiği denetimlerde, esnaf ve vatandaşlara temizlik, maske ve sosyal mesafe uyarısında bulunuldu.

Kalealtında gerçekleştirilen denetim ve rehberlik faaliyetine katılarak esnafa kuralları hatırlatan Gül, denetimlerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Covid-19 kurallarına uyulmasını isteyen Gül, rehavet uyarısında bulunarak Türkiye genelinde salgın tedbirlerinde bir değişikliğe gidilmediğini ve gelişmelerin yakından takip edileceğini ifade etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla 300 bin kişinin katılımıyla Türkiye genelinde eş zamanlı denetimlerin olduğunu anımsatan Gül, Gaziantep'te de denetimlerin 8 bin kişiyle yapıldığını söyledi.

Kent genelinde denetimlerin devam ettiğini bildiren Gül, “Esnaflarımıza tedbirleri hatırlatıyoruz. Tedbirlere uyulduğu zaman vaka sayıları çok hızlı düşüyor. Tedbirleri uyulmadığı zamanda vaka sayıları artıyor. Bizde de bir ay içerisinde 100 binde 27’lerden 100 binde 67’lere çıktık. Kurallara uyuduğumuzda bir hafta ve 10 gün içerisinde çok çabuk eski rakamlara gelebiliriz. Bu tamamen kişisel disipline, tedbire bağlıdır. İsteğimiz; ticari hayatın herhangi bir aksaklığa uğramadan kontrollü olarak bu sürecin devam etmesidir. Çünkü aşıların etkisini göstermesi, virüsün etkisini kaybetmesi belli bir zaman alacak. Bu zaman içerisinde de hayatın devam etmesi gerekiyor. ‘Kontrollü sosyal hayat’ dediğimiz mesele budur. ‘Kontrollü denetimler’ dediğimizde de mesele budur. Her şeyi yapacağız ama kararında, dikkat ederek yapacağız. hemşehrilerimize bunları hatırlatıyoruz.” dedi.

Gaziantep’te aşılama oranların Türkiye geneli ile eşdeğer olduğunu ifade eden Gül, “Şu anda 65 yaşı üzeri aşılanıyor. 65 yaş üzeri olanların 60 yaş üzeri olanlar yani eşleri aşılanıyor. Günlük randevu ile gelenler ve arkadaşlarımızın ulaştığı herkese aşı vuruyoruz.” diye konuştu.

Türkiye'de tedbirler güncellenmedi. 15 gün önceki tedbirler neyse Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla ve talimatıyla aynı şekilde devam ediyor. Yeni güncelleme de yeni kriterlere göre yapılacaktır. İnşallah o güne kadar da bizde biraz daha düşmüş olacağız.” ifadelerini kullandı.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.