Gaziantep Valisi Gül: “Çiftçilerimize verilen desteği önemsiyoruz”

Gaziantep Valisi Gül: “Çiftçilerimize verilen desteği önemsiyoruz”

Gaziantep’te hayvan yetiştiricilerine 160 adet küçükbaş süt sağım makinesi dağıtımını içeren işbirliği protokolü ve Yeşilvadi Millet Bahçesi içerisine yapılacak Nostaljik Çocuk Oyun Parkı protokolünün imzaları atıldı.


Gaziantep Valiliği öncülüğünde Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ve Şahinbey Belediyesi arasında imzalanan protokol ile kentteki küçükbaş hayvan yetiştiricilerine süt sağım makinası dağıtımı yapılacak.

Protokol imza töreninde açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Davut Gül, çiftçilere sunulan katkıların önemli olduğunu belirtti.

Çiftçilere verilen desteğin önemli olduğunu belirten Gül, “Türkiye’de kırsal kalkınma yatırımlarının özellikle altyapısı henüz tamamlanmadı. Bundan dolayı da GAP ve benzeri kuruluşlara ihtiyaç var. Bu anlamda bölgemizde önemli çalışmalar yapılıyor. Ben hem sizlere hem de ekibinize teşekkür ediyorum. Bugün de Gaziantep’te Şahinbey Belediyemizin sunduğu iki proje var. Başkanımıza ve mesai arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize, kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza yapılan her türlü katkıyı önemsiyoruz. Bu katkılar geri dönüş olarak toplumun üzerindeki o yükü olabildiğince kaldıran yatırımlar oluyor. Bunların devamını getirmek, sayılarını arttırmak lazım. Bundan yararlanacak çiftçilerimize de hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu. 

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da hijyenik sağım tekniklerinin yaygınlaştırılması noktasında özellikle küçükbaş hayvan yetiştiricilerine süt sağımını hem daha kolay hem de hijyenik bir ortamda yapmaları için sağım makinası dağıtımının yapılacağını belirtti.

“160 adet sağım makinası dağıtılacak”

Küçükbaş hayvan yetiştiricilerine 160 tane sağım makinası alarak çiftçilere dağıtacaklarını ifade eden Tahmazoğlu, “Süt sağım makinalarının proje maliyeti 428 bin TL’dir. Bunun 299 bin TL’si GAP İdaresi tarafından karşılanacak, 128 bin TL’si de Şahinbey Belediyemiz tarafından karşılanacaktır. Tarımın gelişmesi noktasında Şahinbey Belediyesi olarak ciddi katkılar sağlıyoruz. Yüzde 50 hibe ile çiftçilerimize arpa ve buğday tohumu veriyoruz. Yine yem, canlı hayvan, fidan dağıtımı gerçekleştirdik. Meralarımıza su kuyuları açtık. Amacımız bundan sonra da işbirliği ile tarıma ve çiftçimize olan desteği daha çok arttırarak devam ettireceğizç” diye konuştu.

“Geçmiş ile geleceği buluşturuyoruz”

Yeşilvadi Millet Bahçesi içerisinde oluşturulacak Nostaljik Çocuk Oyun Parkı ile şimdiki çocukların geçmişe uzanmalarını sağlamayı hedeflediklerini belirten Tahmazoğlu, “Yeşilvadi Millet Bahçemizin içerisine Nostaljik Çocuk Oyun Parkı inşa edeceğiz. Amacımız; çocuklarımızın, bizlerin çocukluğu döneminde oynanan oyunların nostaljik bir şekilde oraya kurularak, günümüz çocuklarının o dönemi görmelerini sağlamak. Yaptığımız bu projelerle geçmiş ve geleceği bir araya getiriyoruz. Her iki projemizin de şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Bölgemiz önemli bir potansiyele sahip”

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili Mehmet Açıkgöz de şunları söyledi:

“Bölgemiz hem tarım hem turizm hem de kültürel anlamda önemli bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli değerlendirmeye yönelik idarenin yürüttüğü programlar var. Özellikle bugün imzasını gerçekleştireceğimiz projelerin hem tarımın altyapısının güçlendirilmesi anlamında yürüttüğümüz program çerçevesinde hem de bölgenin zengin kültürel mirasını korumak, turizm odaklı değerlendirmek, sahip olduğumuz somut, soyut kültürel mirası gelecek nesillere aktarmak adına yürüttüğümüz programlar dahilinde yine bir projemizi Gaziantep ilimizde gerçekleştirmiş olacağız.  Tabi idare olarak bu gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri ilgili kurumlarımızla, valiliklerimiz başta olmak üzere tespit edip o şekilde destek verip uygulatmaya çalışıyoruz.”

Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanı ve Vali Yardımcısı Alper Çiftçi ise GAP İdaresi ve Şahinbey Belediyesine Gaziantep’e böyle bir proje kazandırdıkları için teşekkür etti.

Konuşmaların ardından kurumlar arasında Gaziantep’e kazandırılan iki projenin imzaları atıldı.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.