Gaziantep Valisi Gül, Antep Fıstığı Lisanslı Depo ve Et Borsası'nda incelemelerde bulundu

Gaziantep Valisi Gül, Antep Fıstığı Lisanslı Depo ve Et Borsası'nda incelemelerde bulundu

Gaziantep Ticaret Borsasını (GTB) ziyaret eden Vali Gül, inşaat çalışmaları tamamlanan Et Borsası ve Antep Fıstığı Lisanslı Depo tesislerini gezdi.


İlk olarak Gaziantep- Nizip Karayolu üzerinde Gaziantep Ticaret Borsasını (GTB) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) iş birliğiyle kurulan Antep Fıstığı Lisanslı Depo tesislerine geçen Gül, tesislerindeki laboratuvar ve depolama alanlarında inceleme yaptı.

Türkiye’de ilk kez fıstığın anavatanı Gaziantep’te kurulan ve bu bağlamda sektörde bir ilke öncülük eden Antep Fıstığı Lisanslı Depo tesisleri ile ilgili Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı’dan bilgi alan Gül, ziyaret programlarının ikinci durağında ise, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Ticaret Borsası iş birliğiyle yaptırılan, Et Borsası ve Et Hali'nde kasaplarla bir araya geldi.

İnşaat çalışmaları tamamlanan ve hak sahibi kasapların tapularını alarak yerleşmeye başladığı tesiste, teşhir salonları, soğuk hava depoları ve kasap dükkanlarını gezen Gül, son olarak Gaziantep Ticaret Borsası'nda düzenlenen değerlendirme toplantısına katıldı.

Gaziantep Ticaret Borsası meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Gül, Antep Fıstığı Lisanlı Depo ve Et Borsasının Türkiye’de örnek tesisler olduğunu belirterek, her iki yatırımında Gaziantep ekonomisine sektörel anlamda önemli katkılar sunacağını söyledi.

“Lisanslı depoculuk üreticiyi, ticaret yapanı ve tüketiciyi koruyor”

Gül, “Bugün iki güzel hizmeti yerinde gördük, bunlardan birisi Antep Fıstığı Lisanslı Deposu'ydu. Depolamanın çilesini çekenler bilir. Samanlıklarda, evlerde, bağda, bahçede saklarken gerek nem itibariyle gerek sıcaklık itibariyle gerekse de diğer etkenlerden dolayı üründe zaman zaman kalitenin düştüğünü görebiliyoruz. Aynı zamanda üreticinin ihtiyacı varsa nakit anlamında onu hemen satmak zorunda kaldığını da biliyoruz ve görüyoruz. Lisanslı depoculuğun faaliyete girmesiyle birlikte üretici artık ürününü fiyatı beklentisini karşılamıyorsa satmak zorunda kalmayacak. İhtiyacı olan finansı lisanslı depoculukta ürününü teminat göstererek uygun şartlarda kullanabilecek. 3-5 ay sonra istediği dönemde de ürününü piyasaya sürerek satabilecek. Lisanslı depoculuk hem üreticiyi koruyor hem ticaret yapanı koruyor hem de tüketiciyi koruyor. Böyle bir tesise ihtiyacımız vardı. Böylesi bir organizasyonu gerçekleştiren İKA ve Gaziantep Ticaret Borsamıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“Gaziantep’i lezzet ve ticaret anlamında bir adım daha ileriye götürmek lazım”

Konuşmasında Et Borsası ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Gül, “Ticaret bisiklete binmek gibi pedal çevirmezseniz düşersiniz. Gaziantep lezzet ve ticaret anlamında çok iyi ama bunu hep bir adım daha ileriye götürmek lazım. Bu yerler çok daha farklı fiyatlara çok daha farklı imarlarla başkalarına satılabilirdi. Ama bu şehre orta vadede bir şey kazandırmazdı. Kısa vadede evet belediye para kazanmış olurdu. Orta vadede şehrin gelişmesi için sektör temsilcilerinin ticaretini sürdürebilmesi için belediye alt yapı getiriyor, elindeki gayrimenkulleri çok daha uygun bedellerle sunuyor. Dolaysıyla Gaziantep’in diğer şehirlerden farkı da budur. Hiçbir kurum ‘elimize fırsat geçti, bunu nakde çevirelim, bundan menfaat temin edelim’ diye düşünmüyor. Her zaman söylediğimiz Gaziantep modeli de zaten böyle bir şey. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’de toplantıda yaptığı konuşmada, Antep Fıstığı Lisanslı Deponun güvenli ortamda depoculuk hizmeti sunarak üretici ve tüketiciyi koruyacağını ifade etti.

Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığının ilk dönemlerinde Ticaret Borsası başkanları ile yaptıkları görüşmelerde lezzetin başkentinde Et Borsası'nın olmasının önemine dikkat çektiklerini belirtti.

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı ise, Gül ve Şahin’e ziyaretlerinden, projelerin hayata kazandırılması noktasında verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti.

Antep Fıstığı Lisanslı Depoculuğun Türkiye’de ve dünyada bir ilk olduğuna işaret eden Akıncı, yaklaşık 10 bin metrekare alan üzerinde İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) iş birliğiyle kurulan Antep Fıstığı Lisanslı Deponun bu hasat sezonunda ürün alımı yapacağını müjdeledi.

İnşaat çalışmaları tamamlanan Et Borsası'nın ise, Gaziantep’in gastronomi kimliğine yakışır bir yatırım olduğuna dikkat çeken Akıncı, Et Borsası ve Et Hali'ni kısa sürede hizmete açmayı planladıklarını dile getirdi. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri