Gaziantep Valisi Davut Gül; 'Teknik bir sebepten dolayı yangın çıktı'

Gaziantep Valisi Davut Gül; 'Teknik bir sebepten dolayı yangın çıktı'

Gaziantep'te SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Hastanesinin Covid-19 yoğun bakım ünitesinde meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangında 9 hasta hayatını kaybetti.


Yangının meydana geldiği ve 9 kişinin hayatını kaybettiği hastaneye gelen Gaziantep Valisi Davut Gül, hastane ve diğer yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra hastane önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Gül, yangının oksijen cihazlarındaki teknik bir sebepten dolayı çıktığını söyledi.

Yangında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yakınlarına sabır dileyen Gül, “Hastanemizin yoğum bakım servisinde tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz teknik bir arızadan dolayı yangın çıktı. Yoğun bakımın toplam kapasitesi toplam 20 kişilikti. Yoğun bakımda 19 kişi tedavi görüyordu.” dedi.

Hastanenin kendi imkanlarıyla yangına hemen müdahale ettiğini ve yangının itfaiye ekiplerinin yaptığı müdahale tamamen kontrol altına alındığını belirten Gül, “Dolayısıyla yangın diğer bölümlere sirayet etmeden söndürüldü. Bu arada da hastalarımız çeşitli hastanelere nakledildi. Şu anda hastanenin işleyişi anlamında ya da hastalarımızın mağduriyeti anlamında bir anormallik yok.” ifadelerini kullandı.

Vefat edenlerle ilgili savcılığın olayı soruşturduğunu ve otopsi işlemlerinin devam ettiğini ifade eden Gül, şunları söyledi:

“Otopsi tamamlandığında yangında hayatını kaybedenlerden 3 tanesi il dışına 5 tanesi de şehrimizde defnedilecektir. Bu 3 kişinin 2 tanesi Siirt’e, birisi de Kahramanmaraş’a gidecek. 5 kişinin de 3 tanesi şehrimizin ilçelerine 2 tanesi de merkezde defnedilecektir.”

Gül, “Olay, görünürde teknik olarak cihazlardan çıkan yangından meydana geldiği görülüyor. Fakat olayın ayrıntılarını hem savcılık hem de Sağlık Bakanlığı boyutuyla ileri ki süreçte zaten soruşturmalar neticesinde ortaya çıkacak ama görünürde olan hastalarımıza oksijen verilen cihazdan kaynaklı yangının çıktığı görülüyor. Bu hastane görünürde tedbirlerin hepsinin yerinde olduğu, daha önceki denetimlerde her hangi bir aksaklığın olmadığı bir hastanedir. Bundan sonraki süreç ile ilgili savcılıklarımız ve Sağlık Bakanlığımız bakacak. Olayın ilk anından itibaren hem İçişleri ve Sağlık Bakanımız, bire bir konuyu takip ettiler.” diye konuştu.

Yangında yaralanan kimsenin olmadığını belirten Gül, “Valilik boyutuyla şu an üzüntümüzün dışında çok yapılabilecek bir şey yok. Hastalarımız farklı hastanelere nakledildi, tedavileri devam ediyor. Dışarı da kalan her hangi bir hasta yok. Yoğun bakım sıkıntısı çeken her hangi bir hastamız yok. Vefat edenlerle ilgili de süreci sosyal hizmetler, Kızılay, savcılık, belediye ve mezarlıklar boyutuyla koordine ediyoruz. Olayda yaralanan yok. 14 hasta var, bu hastalar hastanede tedavi gören hastalar. Yangından dolayı yaralanan her hangi bir hastamız yok. Bu 14 kişinin 11’i yoğun bakım ünitesinde ve 3’ü de yoğun bakım ünitesinde olmayan ancak yoğun dumandan etkilenmesin diye başka hastanelere sevk edilen kişiler.” dedi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.