Gaziantep’ten Suriye’ye 5 tır insani yardım gönderildi

Gaziantep’ten Suriye’ye 5 tır insani yardım gönderildi

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfınca “Yolun İyilik Olsun” sloganıyla düzenlenen kampanya kapsamında, Gaziantep’ten Suriye’deki ihtiyaç sahipleri için 5 tır yardım malzemesi gönderildi.


Gaziantep İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Gaziantep Şubesi tarafından da kentte “Bir Aradayız Kardeşlerimizin Yanındayız” sloganıyla düzenlenen kampanya kapsamında, Suriye’deki savaş mağduru ihtiyaç sahipleri için 5 tır yardım toplandı.

Gaziantep Valiliği koordinasyonundaki kampanya çerçevesinde hayırseverlerin katkılarıyla toplanan insani yardımları taşıyan tırların yola çıkışı dolayısıyla Şahinbey ilçesi Çakmak Mahallesi Otobüs Turları Alanı’nda Gaziantep İl Müftülüğü tarafından tören düzenlendi.

Suriye'deki savaş mağdurlarına ulaştırılmak üzere toplanan ve tırlara yüklenen un, gıda malzemeleri, giyim, ayakkabı, temizlik ve hijyen paketi gibi yardımların yer aldığı tırlar dualarla uğurlandı.

Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende konuşan Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, Suriye’de yıllardır devam eden iç savaş sebebiyle yüzbinlerce insanın yardıma muhtaç halde hayatına devam ettiğine dikkat çekti.

“Anadolu coğrafyası geçmişten bugüne ümmetin ve mazlumların umudu olmuştur”

Kışın gelmesiyle kamplarda yaşamın daha zor hale geldiğini belirten Hazırlar, “Bugün içimizi ısıtan hayırlı bir iş için bir araya geldik. İnşallah dualarla tırlarımızı güvenli bölgelerdeki mağdur ve ihtiyaç sahibi kardeşlerimize uğrayacağız. Anadolu coğrafyası geçmişten bugüne ümmetin ve mazlumların umudu olan bir coğrafyadır. Yıllardır Suriyeli komşularına kucak açan, mülteciye sığınak, muhacir ve ensar olan necip ve cömert milletimiz her türlü takdiri hak eden necip bir millet. Bu milletin bir ferdi olmaktan her birimiz gurur ve iftihar duyuyoruz.” dedi.

“Kardeşlerimiz zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışıyor”

Suriye'deki savaş mağdurlarının ağır kış koşullarında yaşam mücadelesi verdiğine dikkat çeken Hazırlar, “İç çatışmalar nedeniyle yoğun bir göç alan ve sağlıklı barınma imkanı bulamayan kardeşlerimiz zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışıyor. Bölgede faaliyetlerini sürdüren necip milletimizin iyilik eli Türkiye Diyanet Vakfı, diğer sivil toplum kuruluşları ve milletimizi temsil eden bütün kuruluşlar bu acil durum nedeniyle çalışmalarını yoğunlaştırmış, imkânlarını seferber ederek o kardeşlerimize destek olmaya çalışmıştır. Bizler de bundan hareketle geçtiğimiz cuma günü Gaziantep l ve ilçe müftülükleri olarak ‘Bir Aradayız Kardeşlerimizin Yanındayız’ başlığı altında il genelinde bir yardım kampanyası başlattık. Hamiyetperver Gaziantepli hemşehrilerimiz hamdolsun bu çağrımıza sahip çıktı, çok kısa bir süre içerisinde bu acil yardım tırlarını hazırlamış olduk. Bu vesileyle kardeşlerimize yalnız olmadıklarını hissettirmek, kararan bakışlara da küçücük bir umut ışığı olabilmek için kampanyamıza destek veren, kampanyamızın yapılmasına imkan veren başta saygıdeğer valimiz olmak üzere kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza ve bu güzel hizmete öncülük eden bütün din görevlilerimize asıl teşekkürü de bu yardımların bu noktaya ulaşmasına sağladıkları desteklerle imkan veren bütün hayırseverlere gönülden teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tırlarda bulunan yardım malzemeleri ile ilgili de bilgi veren Hazırlar, Suriye’ye daha önce de 2 tır un yardımı yapıldığını hatırlattı.

“Suriye’de Gaziantep Mahallesi kuracağız”

Hazırlar, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Suriye'de savaş mağduru aileler için yapımını sürdürdüğü briket evler için de başlatılan kampanyanın da devam ettiğini anımsatarak şunları söyledi:

“Suriye’de malumunuz AFAD‘ın öncülüğünde sürdürülmekte olan Türkiye Diyanet Vakfı’nın da desteklediği diğer sivil toplum kuruluşlarının desteklediği briket evler çalışması var. Briket evler için de çalışmaya başladık. İnşallah ümidimiz o ki bu sağlanan yardımlarla en az 100 briket evi Gaziantep Diyanet Vakfı’nın öncülüğünde o bölgede inşa etmek istiyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 50 briket evin oluşumuna zemin hazırlandı, inşallah 100’e tamamladığımızda Gaziantep Mahallesi altında bir alanı oluşturmuş olacağız.”

Konuşmanın ardından Şehitkamil İlçe Müftüsü Feyyaz İdin’in yaptığı duanın ardından yardım tırları dualarla Suriye’ye uğurlandı.

Törene, Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Berk, Şehitkamil Belediyesi Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, İl Müftü Yardımcıları ve Şehitkamil İlçe Müftüsü Feyyaz İdin, din görevlileri, Türkiye Diyanet Vakfı Gaziantep Şubesi yetkilileri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.