Gaziantep'ten bölgedeki 7 ile maske gönderildi

Gaziantep'ten bölgedeki 7 ile maske gönderildi

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında takılması zorunlu olan maske için örnek bir çalışma olarak gösterilen “15 Günde 15 Milyon Maske Projesi”nin kapsamı genişletildi.


Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) ve Naksan Plastik iş birliğiyle üretilen tek kullanımlık 15 milyon maskeden 750 bini Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 8 ile gönderildi.

Bu doğrultuda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ve Gaziantep ili çevresinde bulunan Kahramanmaraş, Malatya, Şanlıurfa, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Şırnak’a 750 bin maske yardımı yapıldı.

Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) Merkez Binası önünde hareket eden maske yüklü TIR, Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci’nin katıldığı törenle uğurlandı.

Törende açıklamalarda bulunan Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, kentte üretilen maskelerin Gaziantep’teki tüm evlere büyükşehir ve valilik aracıyla dağıtıldığını hatırlattı.

“Gaziantep her konuda olduğu gibi bu konuda farkını ortaya koydu”

Gaziantep’in hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da kendi farkını ortaya koyan bir şehir olduğunu belirten Eroğlu, “Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin hedeflerimize ulaşmadaki gayretleri ve destekleri için teşekkür ediyorum. Sadece şehirdeki hanelere dağıtmayla kalmayıp bölgemizdeki 8 ile de bu desteği veriyor olmamız, kendimiz değil çevremizdeki illerin sağlığıyla da ne kadar ilgilendiğimizi ortaya koyuyor. Malumunuz pandemi ile mücadelede maske çok önemli. Hem kendi sağlığımızı hem de muhataplarımızın sağlığını korumak açısından buna çok dikkat etmemiz gerekiyor. Valiliğimiz de bu konuda ki denetimini aralıksız sürdürüyor. Tüm hemşerilerimize ‘maskenizi takın, mesafenizi koruyun, hijyene dikkat edin, bu süreci en kısa sürede atlatalım’ diyoruz. Paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu sürecin herhangi bir sıkıntıya neden olmadan şehrimiz yeniden insanların bir araya gelip kaynaştığı sosyalleşmenin hat safhaya çıktığı günlere ulaşacağız.” dedi.

“Hastalığı engellemek için kurallara uymalıyız”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, bir olmak, birlik olmak, dayanışmak, iyi ve kötü günde hastalıkta, sağlıkta gerekli gücü göstermek gerektiğini ifade ederek, “Dünya çok zor bir dönemden geçiyor. Ülkemiz bu zor dönemde en az zararla çıkmak için Cumhurbaşkanımızın önderliğinde büyük gayret gösteriyor. Gaziantep’te de valimizle birlikte bütün sivil toplum kuruluşlarının koordinasyonuyla hem üretimi durdurmadan hem de sağlıklı bir kent olarak pandemi sürecini iyi yönetmek istiyoruz. Hastalığa çok düşük risk grubunda başladık ama maalesef bu dönemsel olarak bir yükselişe geçti. Bunu engellemek çok kolay, para pul istenmiyor, üç tane kural var. Sosyal mesafeye dikkat edeceğiz, maskemizi takacağız ve özellikle parmak temizliği başta olmak üzere bedensel ve el temizliğimizde hemşerilerimizden maksimum dikkat istiyoruz. Biz iç içe yaşayan çok sosyal bir şehiriz. Ama bu dönemde yeni normal demek her şey normal demek anlamına gelmiyor. Artık gıda almak, su içmek gibi bu kurallara yaşamımızın bir parçası haline dönüştürmek zorundayız. Aşı ve köklü çözüm ilaç bulunana kadar kurallara uymalıyız. Bu yüzden her bir kardeşim ve hemşerimden istirhamım; bu konuya dikkat etmeleri, annelerin çocuklarını, babaların evlatlarını yani tek kendimiz için değil ailemizi korumamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Bir milyon TL değerindeki kumaşla projeye katkıda bulunduk”

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci de pandemi sürecinde hem maddi hem manevi katkıda bulunmaya çalıştıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Büyükşehir ve valiliğin önderliğinde şehrin ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı ‘15 Günde 15 Milyon Maske Projesi’ organize edildi. Bizde burada birlik olarak kendimize düşen bir milyon TL değerindeki kumaşla katkıda bulunduk. Şu anda da sadece Gaziantep’in bir birliği olarak değil, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin birliği olduğumuzdan bir milyonluk payın içerisinde bölgedeki illerin ihracatları oranında toplam maliyet içerisindeki maske payının Gaziantep’e düşene dağıtıldı, diğer illere de valileriyle iletişime geçerek araçla tek tek götürüp dağıtacağız. Bu bir süreç, dünya değişiyor ve herkes kendine göre elinden geleni en doğru şekilde yapmak durumundadır. İnat etmemek gerek. Her konuda başarılı olan bu şehirde farkındalık konusunda da başarılı olmak için dikkat etsinler.”

Yapılan konuşmaların ardından, Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 8 ile maske götürecek olan araç uğurlandı.

Maskelerin yardım yapılacak il valiliklerine teslim edilerek dağıtılacağı belirtildi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.