Gaziantep'teki siyasi parti il başkanlarından Covid-19 ile mücadelede birlik çağrısı

Gaziantep'teki siyasi parti il başkanlarından Covid-19 ile mücadelede birlik çağrısı

Türkiye'nin en çok Coronavirus vakalarının görüldüğü illerden biri olan Gaziantep'te siyasi parti il başkanları, ancak 2 buçuk milyonluk kent insanının hep birlikte hareket etmesiyle salgının üstesinden gelinebileceğine dikkat çekti.


Coronavirus (Covid-19) vaka sayılarının yükseldiği Gaziantep'te tablo kötüleşiyor. Kentte hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranı her geçen gün daha da yükseliyor.

Her gün binlerce kişiye sosyal mesafe ve maske takma kuralını ihlal ettikleri gerekçesiyle idari para cezasının uygulandığı kentte, cadde ve sokaklardaki yoğunlukta azalma yaşanmazken, vatandaşların kurallara uymaları isteniyor.

Coronavirus tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü insanlara toplu taşıma, pazar ve düğün yasağının getirildiği kentte, yeni tedbirlerin alınması bekleniyor. Taziyelerin yasak olduğu kentte, defin işlemlerine ise vefat eden şahsın akrabalarından 15 kişinin katılmasına izin veriliyor.

Covid-19 haritasında tamamen kırmızıya bürünen kentte, yaklaşık 3 hafta önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşen Sağlık İl Müdürü Uzman Doktor Serdar Sarıfakı istifa etti.

Sarıfakı'nın istifasının ardından kente gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sağlık Değerlendirme Toplantısı'na katılarak İl Pandemi Kurulu ile bir araya gelmişti.

Toplantıya; kentteki siyasi parti il başkanlarından sadece AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci'nin davet edilmesine tepki gösterildi.

Bu toplantının ardından Vali Davut Gül, dün Gaziantep milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilçe belediye başkanları ve mecliste grubu bulunan bazı partilerin il başkanlarıyla bir araya gelerek bir toplantı düzenledi.

Söz konusu toplantıya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Vali Gül, "Gaziantep modeli; aynı masa etrafında toplanıp şehrin meselelerini konuşma, birlikte iş yapma modelidir." dedi.

Pandemi süresi boyunca düzenlenen toplantılara belli parti, kişi, kurum ve kuruluşların dışında diğer parti, kurum ve kuruluşların yer almamasına tepki gösteren kentteki siyasi parti il başkanları, salgın sürecinde bile yetkililerin ayrımcılık yapmasının doğru olmadığını söylediler.

Covid-19 salgının üstesinden ancak 2 buçuk milyonun hep birlikte hareket etmesiyle gelinebileceğine dikkat çeken siyasi parti il başkanları, "Gaziantep modeli"nin kentteki tüm kurum, parti ve STK'ların yer almasıyla oluşacağını vurguladılar.

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer, Covid-19 salgını ile mücadele başta olmak üzere kentin tüm sorunlarının ancak kentteki tüm kurum, parti ve STK'larla bir araya gelinerek çözülebileceğini söyledi.

"Artışa geçen vaka sayıları halkımızda panik havası oluşturmuştur"

Göçer, dünya genelinde yaşanan salgın hastalığın tüm ülkeleri etkilediği gibi Türkiye'yi de derinden etkilediğine dikkat çekerek "Pandemi sürecinden toplumun bütün fertleri olumsuz bir şekilde zarar görmüştür. Toplum olarak da yaşadığımız bu ağır salgın sürecinde her kesime önemli görevler düşmektedir. Özellikle siyasi parti yetkililerine daha fazla sorumluluk düşmektedir. Halkın yaşamış olduğu sıkıntılarına yardımcı olmak biz siyasilerin asli görevidir. Son zamanlarda tekrar artışa geçen vaka sayıları halkımızda panik havası oluşturmuştur." dedi.

"Kentteki tüm kurum, parti ve STK'ların yer aldığı bir kurul oluşturulmalıdır"

Pandemi sürecinde herkesin üzerine düşen sorumluluklar olduğunu belirten Göçer, "Gaziantep Valisi Sayın Davut Gül, bu sürecin atlatılması için birlik mesajı verdiği masada, belediye başkanları, milletvekilleri ve mecliste grubu bulunan siyasi parti yetkilileri ile bir toplantı gerçekleştirmiştir. Fakat şunu belirtmek gerekir ki pandemi sürecinde toplumun bütün kesimleri zarar görmüş ve yapılan bu görüş birliğine şehrin bütün siyasi parti yetkilileri ile istişare edilmeli, bu süreçten en azami derecede zarar görmeden birlikte hareket edilmelidir. Yapılacak olan bu çalışmalar ile halkımıza yardımcı olunmalı, şehrimizin hastanelerinde yaşanan problemlere bizzat yakından ilgilenmeli ve halkın rehavete kapılmaması için siyasi birlik ile çalışmalar yapılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Yeniden Refah Partisi Gaziantep İl Başkanı Ufuk Çıngırlar, Gaziantep'te vaka sayılarında ciddi bir artış yaşandığına dikkat çekerek salgınla mücadelede yetkililer başta olmak üzere herkese önemli görevler düştüğünü belirtti.

"Vatandaşlarımıza milyonlarca lira ceza kesilmesi, salgının yayılmasını engelleyemedi"

Covid-19 salgınından en çok etkilenen iller arasında Gaziantep'in olduğuna dikkat çeken Çıngırlar, "Gaziantep Valiliğimizin birçok yasaklar getirmesi, tedbirler ve önlemler alması, İl Emniyet Müdürlüğümüzün pandemi kurallarına uymayan vatandaşlarımıza milyonlarca lira ceza kesmesi, salgının ilimizde yayılmasını maalesef engellemiş değil. Bu kadar yasaklamalara, tedbirlere, cezalara rağmen Covid-19 vaka sayısının ilimizde her geçen gün arttığını görmekteyiz. Gaziantep'te Covid-19 salgınının kontrol altına alınabilmesi için alınan tedbirlere, kurallara ve yasaklara halkımızın uyum sağlama noktasında eksiklikler yaşadığını görmekteyiz." ifadelerini kullandı.

Pandemi nedeniyle Gaziantep'te oluşturulan kurulların toplantılarına sadece belirli STK ve siyasi parti temsilcilerinin davet edilmesinin yanlış olduğuna işaret eden Çıngırlar, "Halkı temsil noktasında bulunan diğer siyasi parti ve STK'ların bu çalışmaların dışında tutulmasının yapılan çalışmaların, alınan önlemlerin ve salgının hayatımızda oluşturduğu tehditlerin halka iletilmesi, anlatılması noktasında aksamalara yol açtığını düşünmekteyiz. Salgın sürecinde toplumun bütün kesimlerine gerekli bilgilerin aktarılması, tedbirlerin ve önlemlerin halka daha iyi anlatılması, sağlıklı ve hızlı çözümler üretilebilmesi için Yeniden Refah Partisi Gaziantep İl Başkanlığı olarak daha geniş katılımlı, tüm siyasi parti temsilcilerinin ve STK'ların da aralarında bulunduğu daha geniş katılımlı kurulların oluşturulması gerektiğine inanıyoruz." diye konuştu.

Pandemi süresi boyunca salgınla mücadelede düzenlenen toplantılara sadece bazı siyasi parti, kurum ve kuruluşların çağrılmasını doğru bulmadıklarını belirten Saadet Partisi Gaziantep İl Başkanı Mehmet İslam, partiler ve kurumlar arasında ayrımcılık yapılmasının yanlış olduğunu ifade etti.

"Bu hastalığı toplum olarak hep beraber destekle çözebiliriz"

İslam, "Türkiye de olduğu gibi Gaziantep şehrimizde de vaka sayıları artarak devam ediyor. Hasta sayıları ve ölüm oranları, gazi şehrimizde de ilk sıralarda seyrediyor. Bu hastalığı toplum olarak hep beraber destekle çözebiliriz. Valimizden isteğimiz; bu çalışma ve bilgilendirme toplantılarına Meclis'te grubu olan ve olmayan tüm siyasi partilerin de dahil edilmesidir. Çünkü bu virüs parti, dil, din ve ırk ayrımı yapmadan herkesi öldürebiliyor." şeklinde konuştu.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.