Gaziantep'te tedbirlere rağmen Covid-19 vakaları artıyor

Gaziantep'te tedbirlere rağmen Covid-19 vakaları artıyor

Gaziantep'te yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında sıkı denetimlere rağmen son dönemdeki vaka artışları sürüyor.


Sosyal mesafe ve maske kullanım oranının arttırılması başta olmak üzere Covid-19’un önlenmesi için sıkı denetimlerin gerçekleştirildiği Gaziantep'te, tüm çalışmalara rağmen vaka artışları dikkat çekiyor.

Sıkı denetimlerin gerçekleştirildiği kentte, son zamanlarda vaka artışları kendini hissettirmeye devam ediyor. Kentteki vakaların artmasıyla alınan tedbirler ve uygulanan denetimler ile filyasyon ekiplerinin çalışmaları dikkat çekti.

Gaziantep'te Covid-19 vaka sayılarındaki artışa rağmen çarşılardaki yoğunluk devam ediyor. Kentin en yoğun caddelerinden olan ve her zaman kalabalığıyla ünlü Karagöz, Suburcu ve Gaziler caddelerinde vatandaşlar, sosyal mesafe ve maske kuralına istenilen düzeyde uymadan gezdiği görüldü.

Yoğunluğun gözlemlendiği caddelerde birçok kişi, maskelerini çene altında tutarken polis ekipleri de vatandaşı tedbirlere uymaları konusunda sık sık uyarıyor. Bazı kişilerin yasak olmasına rağmen insan yoğunluğunun olduğu yerlerde maskeyi indirerek sokakta yemek yediği ve sigara içtiği gözlemlendi.

Vaka sayılarının azaltılmasına yönelik yapılan çalışmalar Gaziantep'te yeni tedbirleri de kaçınılmaz hale getiriyor.

Asker uğurlama merasimleri başta olmak üzere kentte taziyelerin tamamen yasaklandığı kentte defin işlemleri ile cenaze törenlerine de sadece 15 kişinin katılmasına izin veriliyor.

Artan vakaların önüne geçilmesi için Gaziantep Valisi Davut Gül de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarla vatandaşları Covid-19 kurallarına uyması konusunda sık sık uyarıyor.

Vali Gül, son yaptığı açıklamada, “Sevgili hemşehrilerim, kurallara uymayınca ölüm artıyor, ölülerin cenaze ve defin törenlerinde yine kurala uyulmuyor ve yeni ölümlere zemin oluşuyor. Her yasak bir zorunluluktan dolayı ortaya çıkıyor. Cenaze ve definlere katılım birinci derecedeki 15 akrabayla sınırlandırılmıştır.” dedi.

Vatandaşların bankacılık işlemleri başta olmak üzere diğer işlemlerinin önemli bir kısmını internet bankacılığı ya da e-devlet üzerinden yapabileceklerini belirten Gül, “Her kalabalık ortam az ya da çok risk barındırıyor. Lütfen zorunlu olmadıkça kamu kurumlarına gelmeyin.” uyarısında bulundu.

Öte yandan, Covid-19 önlemleri kapsamında gerçekleştirilen denetimlerde sosyal mesafe ve maske takma kuralını ihlal ettikleri gerekçesiyle her gün yüzlerce kişiye idari işlem uygulanarak para cezası veriliyor. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.