Gaziantep’te sokakta sigara içmek yasaklandı

Gaziantep’te sokakta sigara içmek yasaklandı

Gaziantep İl Hıfzıssıhha Kurulu, yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında kentin kalabalık sokak ve caddelerinde sigara içilmesini yasakladı.


Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında bir dizi yeni kararlar aldı.

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı yeni kararlar ile ilgili Gaziantep Valiliği tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun, Covid-19 ile mücadele önlemleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşların her gün 10.00 ile 16.00 saatleri arasında sokağa çıkmasının yasaklanmasına karar verdiği belirtilen açıklamada, “Bu saatler dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının yasaklanmasına, ancak 06.00-07.30 saatleri arasında ikametlerine yürüyüş mesafesinde yürüyüş yapabilmelerine, kısıtlama saatlerinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızca vefa sosyal destek ekiplerine bildirilen ihtiyaçlarının ilgili kurumlarca karşılanmasına karar verildi.” denildi.

10.00-16.00 saatleri dışında sokağa çıkması yasaklanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan, kamu görevinin niteliği mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle iş başına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri ve benzeri olmak üzere kamu görevlilerinin, işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda veya birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler ile meslek odaları başkanlarının söz konusu yasaktan muaf tutulmasına karar verildiği bildirildi.

İnsan yoğunluğunun fazla olduğu Şahinbey ilçesine bağlı Karagöz Caddesi, Gaziler Caddesi, İnönü Caddesi, Karataş 400’üncü Cadde, Demokrasi Bulvarı ve Üniversite Bulvarı ile Şehitkamil ilçesine bağlı Maaşkuyu Caddesi, Korutürk Caddesi, Şoför Ali Caddesi, Muammer Aksoy Bulvarı ve Gazi Muhtar Paşa Bulvarında maske kullanımını ihlal ederek ya da maskeyi aşağı indirerek yeme-içme ve sigara içilmesinin yasaklanmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, kurulun işyeri sahiplerinin ve misafirlerinin işyeri önlerinde masa ve sandalye koyarak veya ayakta maskeyi aşağı indirerek sigara içmelerini yasakladığı gibi pazarcıların da çalışma alanında sigara içmelerini yasakladığı ifade edildi.

Açıklamanın devamında, “Salgının kalabalık ortamda yayılım hızının arttığı göz önünde bulundurularak, kamu kurum ve kuruluşlarında vatandaşa sunulan hizmetler ile yapılan iş ve işlemlerin haricinde kamu binalarına ziyaretçi yasağı getirilmesine karar verildi.” ifadeleri yer aldı.

Valilik tarafında açıklanan kararları ihlal edenlere Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin TCK’nın 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı bildirildi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.