Gaziantep’te öğrencilerin internet sıkıntısı giderilecek

Gaziantep’te öğrencilerin internet sıkıntısı giderilecek

Gaziantep’te Covid-19 pandemisi sürecinde EBA üzerinden online eğitim alan öğrencilerin internet sıkıntısını gidermek amacıyla kırsal mahalleri kapsayan 21 pilot bölge için çalışmalar tamamlandı.


Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın “Akıllı Şehirler Projesi” kapsamında kent genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı EBA üzerinden eğitim alan öğrenciler için İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından internet ulaşım sıkıntısı yaşadığı tespit edilen 21 bölgede başlattığı pilot çalışma sona erdi. Belirlenen noktalarda bulunan internet ağı sorunu ortadan kaldırıldı.

21 pilot bölge olarak ise İslâhiye’de Yağızlar, Esenler, Karkamış’ta Çiftlik, Kelekli, Nurdağı’nda Kartal, İncegedik, Yavuzeli’nde Tokaçlı, Beğendik, Havuz, Saraymağara, Nizip’te Tatlıcak, Şehitkamil’de Küllü, Karadede, Karakesek ve Köraliler mezrası, Şahinbey’de Akbayır, Malazgirt, Cevizli, Zeytinli, Gerciğin, Oğuzeli’nde ise Dokuzyol mahalleleri belirlendi.

İnternet sorunları giderilen Şahinbey ilçesinin Gerciğin ve Akbayır kırsal mahallelerindeki öğrencilerle bir araya gelen Gaziantep Valisi Davut Gül, ziyarette yaptığı açıklamada, yeni çalışmalarla birlikte internet sıkıntısının ortadan kalkacağını söyledi.

Pandemi süreciyle beraber yeni ihtiyaçların ortaya çıktığını belirten Gül, “Öncelikle her çocuğun her evde eğitim alması için teknolojik bir aygıtın olması gerekiyor. Bu yetmiyor, bir de internetin olması lazım. İnternette ortaya çıkan zayıflığın nedeni de kullanım oranındaki ani artıştır. Böylelikle kırsal mahallelerdeki internet dolaşımında sıkıntılar meydana geldi. Bu sorun ortaya çıkınca Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Fatma Şahin, çalışma arkadaşlarıyla beraber sıkıntıyı inceledi. Şimdi yapılan yeni sistemle birlikte kırsal mahallelerdeki internet sorunu ortadan kalkacak. Diğer bir sorun da tableti eksik olan evlerdi. Burada da hem büyükşehir hem de ilçe belediyelerinin katkılarıyla 60 bin adet tablet alınma süreci başladı.” dedi.

Bu doğrultuda Gaziantep Valisi Davut Gül, ve Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe Gerciğin ve Akbayır kırsal mahallelerindeki öğrencileri ziyaret etti.

Pandemi sürecinden en çok etkilenen grubun öğrenciler olduğuna dikkat çeken Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, geleceğin söz sahibi gençlerinin her ihtiyacının karşılanması gerektiğini ifade etti.

“İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün interneti zayıf olan 21 bölgeyi belirlemesiyle çalışmalarımıza başladık. Siz değerli öğrencilerimiz için ne gerekiyorsa yapmayı sürdürerek eğitimde yaşayacağınız olası aksaklıkların önüne geçeceğiz.” diye konuştu.

“Fırsat eşitliğini çocuklarımız için oluşturmalıyız”

Şehrin belirli noktalarında verilmiş olan desteklere rağmen kentte internet erişimi sıkıntısı yaşayan bölgelerin var olduğunu belirten Şahin, “Bu da çocuklarımızın direkt eğitimde aksaklıklarına neden oluyor. Uzaktan eğitim için EBA’ya aynı anda girince herkes kesintinin yaşanmaması adına altyapının güçlülüğü gerekli kılınıyor. Ciddi bir internet altyapısı gerekiyor. Biz bu çalışmamızı yaklaşık 1 ay önce incelediğimizde İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe internet yapısı zayıf olan 21 yer belirledi. Hemen talimatlandırıdık. Ekibimizle birlikte hemen çalışmalara başladık. Siz öğrenciler için buradayız. Çocuklarımızın hiçbir dersten geri kalmasını istemiyoruz. Her şey sizin için ve sizi geleceğe iyi hazırlamamız lazım. Fırsat eşitliğini sizler için oluşturmamız lazım.” şeklinde konuştu.

Şahin, küresel bir sorunla karşı karşıya olduklarını anımsatarak herkesin maske, mesafe ve temizlik kurallarına hassasiyetle yaklaşması gerektiğini söyledi.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe de bulundukları köyün internet alt yapısının olmadığına işaret ederek, internet alt yapısı sıkıntısı yaşanan 21 köyde pilot çalışması yaptıklarını belirtti.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.