Gaziantep’te öğrenciler depreme dayanıklı bina yapmak için yarıştı

Gaziantep’te öğrenciler depreme dayanıklı bina yapmak için yarıştı

Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında bağımsızlığını kazanması için hayata geçirdiği “Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi” uygulama sınavına giren öğrenciler depreme dayanıklı bina yapmak için ter döktüler.


Geleceğin Türkiye’sinin inşasında önemli rol oynayacak deneyap atölyeleri ve bu atölyelerde eğitim alacak öğrenciler deprem ülkesi olan Türkiye için depreme dayanıklı bina yapmak için yarıştıkları sınavda hünerlerini sergiledi.

Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezinde düzenlenen sınavda öğrencileri ziyaret eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, öğrencilere başarılar diledi.

“Teknolojiyi kullanıp üreten öğrencilere ve bireylere ihtiyacımız var”

Tüketen değil, üreten ve geliştiren Türkiye için önemli projelere imza atıldığını belirten Tahmazoğlu, “Dünyada söz sahibi olma yönünde önemli adımlar atan hükümetimiz, tüketen değil üreten nesiller yetiştirebilmek için deneyap atölyeleri oluşturdu. 2053, 2071 yılı hedefleri diye baktığınız zaman teknolojiyi kullanıp üreten öğrencilere, bireylere ihtiyacımız var. Deneyap atölyelerini kazanan öğrencilerimiz ilk yıllarında tasarım ve üretim. İkinci yıllarında robotik kodlama, elektronik programlama ve nesnelerin interneti, daha sonra kendi seçtikleri alanda ileri kodlama, siber güvenlik yapay zekâ, nano teknoloji malzeme, havacılık, uzay teknolojileri. Bunların hepsi geleceğin dünyasını şekillendirecek teknolojiler. Öğrencilerimiz üçüncü yıllarında ise tamamen serbest şekilde kendi projelerini yapacaklar. Yetişen bu nesille dünyaya yön veren bir Türkiye oluşacak." dedi.

 

“Depreme dayanıklı sağlam binalar yapmaya çalıştık”

Sınava giren öğrenciler, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun eğitime vermiş olduğu desteğe dikkat çekerek “Sınavda depreme dayanıklı sağlam binalar yapmaya çalıştık. Ülkemizde inşallah depremden kimse ölmez. Bunun için bu sınavda yüzlerce arkadaşımız depreme dayanıklı bina yapmaya çalıştı. Şahinbey Belediyesi bizlere çok iyi sınav koşulları hazırladı. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu eğitimde önemli destekler sağlıyor. Kendisine bizlere vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştular.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.