Gaziantep’te evler yaz Kur’an kursuna çevrildi

Gaziantep’te evler yaz Kur’an kursuna çevrildi

Okullarının tatil edilmesinin ardından çocukların her yaz Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek için büyük heyecanla koştuğu Yaz Kur’an kursları Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl uzaktan eğitimle başladı.


Her yıl, “Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur’an Olsun” temasıyla camilerde açılan yaz Kur’an kurslarına büyük bir ilgi gösteren çocuklar, bu yıl ise yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle camilere gidemiyor.

Gaziantep’te evler yaz Kur’an kursuna çevrildi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelindeki tüm camilerde açılan yaz Kur’an kursları bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitimle yapılınca camiler boş kaldı.

Bu sene Diyanet TV üzerinden uzaktan eğitim yöntemiyle düzenlenen “Yaz Kur'an Kursları Eğitim Programları” dün Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın verdiği açılış dersiyle başlarken, bu yaz Kur’an kurslarının uzaktan eğitim yapılmasından dolayı camiler çocuk sesleriyle dolmadı.

Yaz kursları boyunca çocuk sesleriyle cıvıl cıvıl olan camilere bu yıl çocuklar gelmeyince camiler sessiz ve öksüz kalırken bu sene ellerinde Elif-ba cüzü ve Kur’an-ı Kerim ile camilere koşan çocuklar, Covid-19 salgını nedeniyle camilere gidemeyince Kur’an-ı Kerim sesi ile yankılanan camiler sessiz kaldı.

Bu yaz camilerde çocuk sesleri yankılanmazken Gaziantep’te çocuklarının Kur’an-ı Kerim eğitiminden ve yaz Kur’an kurslarından mahrum kalmamasını isteyen aileler, evlerini yaz Kur’an kursuna çevirdi.

Evlerin yaz Kur’an kursuna çevrildiği kentte bu yıl Kur’an sesleri evlerden yükselirken çocuklar anne ve babalarının önderliğinde Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler öğreniyor. Kur’an halkalarının oluştuğu evlerde manevi bir ortam oluşurken bu yaz evlerini Kur’an kursuna çeviren aileler, tüm ailelerin bu yıl evlerini yaz Kur’an kursuna çevirmeleri çağrısında bulundu.

Her yıl okulların tatil olmasıyla birlikte çocuklarını camilerde ve Kur’an kurslarında açılan yaz Kur’an kurslarına gönderdiklerini belirten aileler, ancak bu sene Covid-19 nedeniyle çocuklarını yaz Kur’an kursuna gönderemedikleri için evlerini Kur’an kursuna çevirdiklerini belirttiler.

Her sene çocuklarını yaz Kur'an kursuna gönderdiklerini belirten Mesut Ekmekçi, bu yıl ise yaz Kur’an kurslarının, Covid-19 salgını nedeniyle camilerde olmadığı için çocuklarına evde Kur’an-ı Kerim eğitimi verdiğini söyledi.

“Sizin en hayırlınız Kur'an-ı Kerim'i öğrenen ve öğretendir”

Evlerini Kur’an kursuna çevirdiklerini belirten Ekmekçi, “Bu sene Coronavirus nedeniyle çocuklarımız, okula gidemedikleri gibi yaz Kur'an kursuna da gidemiyorlar. Biz de buna çözüm olarak evde Kur’an-ı Kerim'i okumaya çalışıyoruz. Çocuklarıma evde Kur’an-ı Kerim'i öğretiyorum. Peygamber efendimiz, ‘Sizin en hayırlınız Kur'an'ı Kerim'i öğrenen ve öğretendir’ buyuruyor. Biz de bundan dolayı çocuklarımız Kur’an-ı Kerim'i öğrensin istiyoruz. Zaten çocuklarıma daha önceden de Kur’an-ı Kerim'i öğretmiştim. Kur’an-ı Kerim'i unutmasınlar, öğrendiklerini pekiştirsinler diye her sene yaz Kur'an kurslarına gönderiyorduk. Fakat bu sene virüsten dolayı çocuklarımızı yaz Kur’an kursuna gönderemediğimiz için istiyoruz ki bu açığı evde telafi edelim.” dedi.

“Çocuklarımıza Kur'an-ı Kerim’i miras bırakmak istiyoruz”

Bu yaz evlerin Kur’an kursuna çevrilmesi gerektiğini belirten Ekmekçi, “Zaten evde Kur'an-ı Kerim’i okuyorduk ama daha da pekiştirmek istiyoruz. Bu şekilde yaz Kur'an kursunu evlerimize taşıdık. Çünkü Peygamber efendimiz, ‘Hiçbir baba çocuklarına güzel ahlaktan daha güzel bir miras bırakmamıştır’ buyuruyor. Biz de çocuklarımıza Kur'an-ı Kerim’i miras bırakmak istiyoruz. Çocuklarımızın Kur'an-ı Kerim öğrenmesini istiyoruz. Bütün ailelere de tavsiyemiz; yaz Kur'an kursları olmasa da Kur’an-ı Kerim'i ne kadar biliyorsanız çocuklarınıza öğretin. Çocuklarınızın Kur’an-ı Kerim'i öğrenebilecek araç ve gereçleri tedarik edin, onlara yardımcı olun. Önce siz okuyun Kur’an-ı Kerim’i sonra çocuklarınıza öğretin. Biz de ailemizle birlikte Kur'an-ı Kerim-i müsait olduğumuz saatlerde evde okuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Camilere ve Kur'an kurslarına gidemediğimden dolayı üzülüyorum”

Bu sene Covid-19 salgını nedeniyle yaz Kur'an kursuna gidemediklerini belirten 11 yaşındaki Sümeyye Ekmekçi de, şunları söyledi:

“Kur’an-ı Kerim'i evde öğreniyoruz. Önceki yıllarda Kur'an-ı Kerim’i öğrenmiştim ve dini bilgilerim vardı. Bu sene tecvide çalışıyorum. Kur’an kursları açık değil diye Kur’an-ı Kerim'i öğrenmeme bahanesine sığınmamalıyız. Günümüzde internette var, internetten de Kur'an-ı Kerim öğrenilebilir. Okulları eve taşıdığımız gibi yaz Kur'an kurslarını da eve taşınmak istiyoruz. Camilere ve Kur'an kurslarına gidemediğimden dolayı üzülüyorum. Evde de Kur'an-ı Kerim öğreniyoruz ama cami ve Kur'an kurslarında ki ortam daha güzeldi. Cami ve Kur'an kurslarında arkadaşlarımız, hocalarımız vardı.”

“Bu yaz camileri özleyeceğiz”

Gaziantep’te evler yaz Kur’an kursuna çevrildi

Bu yaz camiye gidemediği için üzüldüğünü belirten 8 yaşındaki Büşra Nur Ekmekçi ise, “Covid-19 salgını nedeniyle yaz Kur'an kursuna gidemiyoruz. Bu yüzden Kur’an-ı Kerim'i evde okumaya çalışıyorum. Kur’an-ı Kerim'i evde okumak güzel oluyor ama cami de daha güzel oluyordu. Bu yaz camileri özleyeceğiz. Camide arkadaşlarım ve hocalarım bilgi veriyordu. Camiye gidemediğim için biraz üzgünüm. Arkadaşlarıma da Kur’an-ı Kerim'i öğrenmesini tavsiye diyorum.” diye konuştu.

Kur’an-ı Kerim’i camide öğrendiğini ve camideki verilen eğitimin önemini bildiğini belirten Mehmet Kaya da bundan dolayı her sene yaz tatilinde çocuklarını camiye gönderdiğini ancak bu sene ise yaz Kur’an kurslarının uzaktan eğitimle yapıldığı için çocuklarına evde Kur’an-ı Kerim eğitimi verdiğini ifade etti.

“Evimizi yaz Kur'an kursuna çevirdik”

Camilerde verilen Kur'an-ı Kerim ve dini eğitimin önemine dikkat çeken Kaya, “Çocukluğumuzdan beri her yıl okullar tatil olduktan sonra yaz Kur'an kurslarının başlamasıyla birlikte camilere gider, caminin o manevi havasını tenefüs eder ve bu şekilde yaz tatilimizi değerlendirirdik. Camide aldığımız bu eğitimin bizim ruhumuzda, gelişimimizde birçok etkilerin olduğunu bugüne kadar her zaman gördük. Bundan dolayı istiyoruz ki kendi çocuklarımızda aynı şekilde o manevi havayı teneffüs etsin, camideki eğitimi alsın. Bundan dolayı da her sene okulların kapanması ile birlikte çocuklarımızı camilere gönderiyorduk. Fakat bu sene malum Cenab-ı Allah'ın vermiş olduğu bir imtihandan dolayı maalesef camilerden bir nebze de olsa uzak kaldık. Bundan dolayı gönlümüz buruk ve yüreğimiz yanık. Bu konuyla ilgili ‘elimizden ne gelebilir ve ne yapabiliriz?’ şeklinde istişare ettiğimiz de şunu gördük. Evet, belki bu sene çocuklarımızı camilere gönderemiyoruz ama camideki o atmosferi yaşamaya dayalı bir istek ve arzu oluşsun diye akşamları imkanlarımız doğrultusunda yarım saatte olsa çocuklarımızla birlikte oturalım, camide verilen dersleri elimizden geldiği kadar çocuklarımıza öğretelim. Bu şekilde çocuklarımız Kur'an eğitimlerinden geri kalmasınlar. Bundan dolayı evimizi yaz Kur'an kursuna çevirdik. Evimizde camide yaşanan o atmosferi yaşamaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

“Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeliyiz”

Gaziantep’te evler yaz Kur’an kursuna çevrildi

Evlerini yaz Kur’an kursuna çevirdiklerini belirten 11 yaşındaki Musab Kaya ise “Her sene normalde yaz Kur'an kurslarında ve camilerde Kur'an-ı Kerim öğreniyorduk. Peygamberimizin hayatını öğreniyorduk. Fakat bu sene Coronavirus nedeniyle hiçbir şey yapamıyoruz. Bütün hayatımız berbat oldu. Bu yüzden de evlerimizi Kur’an kursuna çevirip evlerimizde ders almak istiyoruz. Kur’an-ı Kerim'e zaman ayırmak istiyoruz. Herkese Kur’an-ı Kerim'i öğrenmelerini tavsiye ediyorum.” dedi.

Gaziantep’te evler yaz Kur’an kursuna çevrildi

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri