Gaziantep’te Covid-19 ile mücadelede yeni kararlar alındı

Gaziantep’te Covid-19 ile mücadelede yeni kararlar alındı

Gaziantep’te yeni tip Coronavirus (Covid-19) ile mücadele kapsamında İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.


Vali Davut Gül başkanlığında olağanüstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Sağlık Bakanlığının ve Bilim Kurulunun maske takma zorunluluğu getirilmesi yönündeki tavsiye kararı ve gündemdeki diğer konuları görüşerek bir dizi yeni tedbirler aldı.

Toplantıda alınan kararlar ile ilgili valilikten yapılan yazılı açıklamada, salgının önlenmesi için temas ve sosyal mesafenin önemine dikkat çekilerek, kent genelinde bugünden itibaren maske takmanın artık zorunlu olduğu ve maske takmayanlara 900 lira idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından salgın ilan edilen ve Türkiye’de salgın riski olan Coronavirüs (Covid-19) hastalığının en temel özelliğinin, fiziksel temas ve havayolu ile çok hızlı bulaşan bir hastalık olduğu belirtilen açıklamada, salgının yayılmasını engellemenin en etkili yolunun sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonunun mutlak şekilde sağlanması olduğu bildirildi.

Aksi halde virüsün yayılımının hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimin artması sonucu insanların hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin bozulmasına sebep olacağı gerekçesi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda, daha önce çeşitli kararlarda alınan maske ve sosyal mesafe konusundaki kararların birleştirilerek yaptırımlarının açıkça belirlenmesi konusunda yeniden bir düzenleme yapılması ihtiyacına gerek duyulduğu ifade edildi.

Kamu kurumları randevu sistemine geçiyor

Kent genelinde tüm açık alanlarda, kamu kurum ve kuruluşları, özel işyerleri, pazaryerleri, cami ve mescitler, toplu ulaşım araçları, ticari araçlar ve kapalı alanlarda, ağız ile burunu kapatacak şekilde maske takılmasının bugünden itibaren geçerli olmak üzere zorunlu olması kararı alındığı bildirilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

Vatandaşlara doğrudan kamu hizmeti sunulan ve hizmet alıcısı fazla olan tapu, nüfus, sosyal güvenlik merkezleri, vergi daireleri, belediye hizmet birimleri, PTT şubeleri, iş başvuru birimleri, her ölçekteki sağlık kuruluşları, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları gibi kurumlarda randevu yöntemiyle hizmet verilmesi uygulamasının yaygınlaştırılması, randevulu hizmet veren kurumlarda randevu saatine 15 dakikadan fazla süre bulunanların bina içi ve önünde bekleme yapmalarının yasaklanmasına, hizmet alanların ve bekleme yapmasına izin verilenlerin bina çevresindeki bekleme alanlarında da en az 1,5 metre aralıklı olarak sosyal mesafeye uymalarına ve maske takmalarına karar verildi.”

Açık alanlarda maske takma zorunluğu getirildi

Kurum görevlileri tarafından vatandaşların, sosyal mesafeye uymaları, maske takmaları ve randevulu hizmet veren kurumlarda randevu saatine 15 dakikadan fazla sürede bulunanların bina içi ve önünde bekleme yapmamaları konusunda sürekli uyarılması belirtilen açıklamada, “Beklenerek veya sıraya girilerek mal ve hizmet alınan tüm kamu ve özel iş yerlerinin önlerinde ve çevresinde, para çekme, elektrik, su, doğalgaz, bilet gibi yükleme yapılan makinaların çevresinde, otogarların bekleme alanlarında, otobüs ve tramvay duraklarında sosyal mesafeye uyulması ve maske takılmasına karar verildi.” denildi.

Açıklamanın devamında, bugünden itibaren geçerli olmak üzere tüm özel işyeri ve işletmelerde maske kullanılmadığında ilk seferde 900 lira idari para cezası verileceği, ikinci seferde iş yerinin 5 gün süreli kapatılacağı, üçüncü seferde sürenin 15 güne çıkarılacağı, dördüncü seferde ise işyeri ruhsatının iptal edileceği bildirildi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.