Gaziantep’te Covid-19 aşı denemeleri başladı

Gaziantep’te Covid-19 aşı denemeleri başladı

Coronavirus'e karşı bir Çin firmasının geliştirdiği Covid-19 aşısı, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde gönüllü sağlık çalışanlarına yapıldı.


Çin'de Ocak ayından bu yana 100'den fazla bilim insanının üzerinde çalıştığı Coronavirus aşısında son aşamaya ulaşıldı. Dünya Sağlık Örgütü'nün 3 Eylül tarihli açıklamasına göre Coronavirus aşı adayları içerisinde şu anda dünyada 8 firma Faz 3, yani aşının üretime geçilmeden önceki son aşaması olan binlerce kişilik gönüllü insan çalışmalarına başlamış durumda.

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca'nın da Faz 3 denemelerine Türkiye'de de başlanacağı haberini verdiği aşının Faz 3 klinik araştırmalarına dünyadan toplamda 9 ülke dâhil edilecek.

Brezilya ve Bangladeş gibi vakaların çok yüksek oranda görüldüğü ülkelerde şimdiye kadar yaklaşık 10 bin gönüllüye aşı uygulandı. Türkiye'deki ilk uygulama geçtiğimiz hafta Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde üç sağlık çalışanı ile başlatıldı.

Faz 3 klinik araştırmaların Türkiye ayağında ilk etapta 25 merkezde yaklaşık bin 200 gönüllüye aşı uygulanacak ve daha sonra bu sayı 10 binin üzerine çıkarılacak. Aşılamalar ve gönüllü takiplerinin 2,5 ay içerisinde bitirilmesi planlanıyor.

Türkiye’nin Çin’den getirttiği Coronavirus (Covid-19) aşıları Gaziantep’te de denenmeye başlandı. İlk aşılar Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde gönüllü sağlık çalışanları üzerinde denendi.

İlk olarak toplam 100 gönüllü sağlık çalışanına yapılacak olan aşı bugün 5 kişiye yapıldı. İlk deneme öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlkay Karaoğlan, aşının Çin'den getirildiğini hatırlattı.

'Aşı gönüllü sağlık çalışanları üzerinde test edildi'

Aşının insanlık yararına olmasını temenni eden Karaoğlan, “Bugün itibariyle aşılara başladık. Gönüllü sağlık çalışanları aşı için bize başvuruyor. Sağlık çalışanlarımıza bilgilendirme yaptıktan sonra aşılama işlemi yapacağız. Bu aşının Coronavirus’ün önüne geçeceğini düşünüyoruz. İlk olarak bünyemizde bulunan 100 gönüllü sağlık çalışanına aşıyı uygulayacağız. Bugün ise 5 kişiye bu aşıyı uygulayacağız. İlk olarak gönüllü sağlık çalışanları üzerinde deneyeceğiz, ilerleyen zamanlarda ise isteyen gönüllü vatandaşa aşıyı uygulayacağız.” dedi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri

YUKARI ÇIK