Gaziantep’te Aile ve Dini Rehberlik Merkezi kurulacak

Gaziantep’te Aile ve Dini Rehberlik Merkezi kurulacak

Toplumu aile konusunda bilgilendirmek ve aileye yönelik manevi destek sağlamak amacıyla kente kurulacak Aile ve Dini Rehberlik Merkezi için protokol imza töreni düzenlendi.


Gaziantep Valiliği Koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi, İl Müftülüğü ve merkezi yaptıracak olan hayırsever aile arasında protokol imzalandı.

Valilikte düzenlenen protokol töreninde açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Davut Gül, ailenin ve sosyal yaşamın güçlenmesi gerektiğini söyledi.

Aile yaşamını idealize ederek korumayı amaçlayacak iş birliğinin önemli olduğunu belirten Gül, “İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy’un da dediği gibi Kur’an’ı Kerim hayatı düzenleyen bir nitelik taşıyor. Bu anlamda Diyanet’in ve müftülüğün sahada olması hayatın düzene sokulması anlamında önemli bir nitelik taşıyor. Ailenin ve sosyal yaşamın güçlenmesi gerekiyor. Bizim çocuk, kadın ve erkeklerle ilgili eğitimlerde bazı eksikliklerimiz var. Bu eğitimlerle ilgili eksikliği de bu protokollerle kapatacağız.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de aile meselesinin hayati bir konu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Biz, bugün güçlü bir millet, güçlü bir toplum isek sağlıklı bireylerimizin varlığındandır. Güçlü bir toplumun temeli ailedir. Ailelerimizin güçlü bir şekilde toplumdaki varlığını sürdürmesi gerekiyor. Aile dağılınca toplum da akabinde dağılıyor. Maalesef zamanın ruhuna baktığımız zaman küreselleşme olgusunun aile değerlerimizi etkilediğini görüyoruz. Biz o yüzden gençlerimizi, evlilik öncesi, evlilik esnası durumlarda yaşanacak olası sorunların çözülme kapasitesini artırmak için çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Kurulması planlanan tesisin protokolünü gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda yer meselesini hızlı bir şekilde çözüme kavuşturduk, teslimini yaptık. Gaziantep yeni tesisi ile daha güçlü aile bağlarına sahip olacaktır.”

Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar ise, “Aile bizim medeniyetimiz için toplumumuzun mihenk taşıdır. Dolayısıyla millet olarak bizim tarih sahnesinde var oluşumuzu sağlayan en önemli müesseselerden birisi aile kurumudur. Toplumu aile konusunda bilgilendirmek, aileye yönelik manevi destek sağlamak Diyanet İşleri Başkanlığının çalışma alanları içerisinde yer alıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ülkemizin hemen hemen her yerinde aile dini merkezlerini kuruyor. Aileye, çocuğa, kadını güçlendirecek, katkıda bulunacak ve eğitim faaliyetlerinin organize edileceği bir merkez öngörülüyor. Gaziantep’te göreve başladıktan sonra bu doğrultuda bir çalışma yapmamız gerektiğini fark ettik. Bununla alakalı yola koyulduk.” ifadelerini kullandı.

Hayırsever iş adamı Asık Kökoğlu da örnek bir protokolde yer almanın mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Protokole, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Sedide Akbulut, İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, hayırsever iş adamları Asım ve Murat Kökoğlu katıldı.

 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.