Gaziantep'te 'Aile Akademisi' kuruluyor

Gaziantep'te 'Aile Akademisi' kuruluyor

Toplumun en temel taşı olan aile kurumunu sağlam temeller üzerine inşa etmek ve aile içi iletişimi güçlendirerek iç huzuru sürdürmek amacıyla Gaziantep’te “Aile Akademisi”nin kurulması için ilk adım atıldı.


Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Başsavcılığı, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, SANKO Üniversitesi, Gaziantep Barosu, Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV), Gaziantep Aile Destek Merkezi ve şehirde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının iş birliğinde “Gaziantep Aile Akademisi” kurulması için protokol imzalandı.

Valilikte düzenlenen törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, Aile Akademisi’nin önemli bir işlevi yerine getireceğini söyledi.

Aile Akademisi ile öncelikle koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınacağının altını çizen Gül, “Bütün kurumlar en yetkin personelleri ile belirlenen müfredat kapsamında evlilik öncesinde çeşitli eğitimler verecek. Evlilik döneminde herhangi bir sorunla karşılaşılması halinde ise Aile Hakemliği Birimi devreye girerek çözülebilecek sorunlar noktasında çiftlere yardımcı olacak ve olabildiğince sorunlar çözülmeye çalışılacak. Hukuki anlamda arabuluculuk hizmeti almamız amaçlarımızın gerçekleşmesi adına çok faydalı olacak. Baromuzun yine bu anlamda bize desteği olacak. Üniversitelerimizin insan kaynağı anlamında bizlere desteği olacak. Paydaşlarımızın bizlere olan desteği sayesinde iyi neticeler alacağız. Bu meseleye istatistiki açıdan değerlendirmemek lazım. Yüzde 85 çok önemli bir rakam. Ama kentin yüzde birine bile dokunmak çok önemli. Bir araya gelmemiz, bunu sorun olarak kabul ettiğimizin ve bunu çözmek istediğimizin kanıtıdır.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de dünyanın en önemli sorununu çözmek için bir araya geldiklerini belirtti.

Şahin, “Çünkü aile bizim gözümüzün nuru, başımızın tacıdır. Aile dağıldığı zaman toplum dağılır. Burada kendi üniversitelerimizin akademik gücünü kullanmanın da bizim şehir için büyük fayda getireceği sonucuna vardık. Ayrıca baromuzdan da hukuki destek almanın önemi de yüksek. Tek çatı altında bütün birimlerin içinde olduğu önemli sorunda ‘benim de katkım olsun’ dediği bir modelin protokolünü hazırladık. Dağıtmak, parçalamak kolay. Asıl olan derli, toplu devamlılık sağlamaktır. Biz de aileyi koruyup güçlendirerek toplumsal faydayı sağlayacağız.” diye konuştu.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü ise, “İnşallah buna bizler de vesile olacağız. Biz de böyle bir projenin kenarından tutmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Bu manada da elimizden gelen her türlü desteği projeye vereceğiz. İnşallah proje bununla da sınırlı kalmayacak ileride daha da güzel adımlar atacağız aile adına.” dedi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ise protokolün hayırlara vesile olmasını diledi.

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı da önleyici hizmet anlamında baro olarak projeye ellerinden gelen destek ve çabayı vereceklerini söyledi.

Törene, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Yıldırım ve Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı katıldı.

Gaziantep Aile Akademisi hakkında

Hayata geçirilen Gaziantep Aile Akademisi ile aile bütünlüğünün korunması hedeflenirken çeşitli nedenlerle aile çatışması içinde kalan bireylerin sorunları da oluşturulacak Aile Hakemliği birimiyle çözüme kavuşturulacak.

Öte yandan protokol kapsamında tüm koruyucu ve önleyici çalışmalara rağmen aile bütünlüğünün sağlanamadığı durumlarda bireylerin yararı gözetilerek özgürlüğün korunması varsa çocukların yüksek yararına yönelik karşılıklı uzlaşmanın sağlanması için danışmanlık, rehberlik ve hukuk hizmeti verilecek. Ayrıca ailenin ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmalar yapılıp destek olunacak.YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.