Gaziantep sokağa çıkma yasağının ardından sessizliğe büründü

Gaziantep sokağa çıkma yasağının ardından sessizliğe büründü

Covid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgeyle yarın saat 10.00'da sona erecek sokağa çıkma yasağının ardından Gaziantep’te sessizlik hakim oldu.


Geçtiğimiz salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda Covid-19 önlemleri kapsamında alınan bazı yeni tedbirler, dün akşam saat: 20.00'den itibaren başlamıştı.

İçişleri Bakanlığının, Covid-19 ile mücadele amacıyla valiliklere gönderdiği genelge kapsamındaki tedbirler, bugün saat 20.00'de sokağa çıkma yasağının uygulanmasıyla devam etti.

Tedbirler kapsamında getirilen sokağa çıkma yasağı Cumartesi saat 20.00'den Pazar sabah 10.00'a kadar. Pazar günü ise akşam 20.00'den Pazartesi sabah 05.00’e kadar olacak.

Sokağa çıkma yasağının başlamasıyla birlikte Türkiye’nin en büyük illerinden biri olan Gaziantep’te de yasağın ardından sessizlik hakim oldu.

Kentte vatandaşlar yasağın başlamasıyla evlerine çekilirken yasak nedeniyle kent genelinde büyük bir sessizliğin hâkim olduğu görüldü.

Covid-19 ile mücadele kapsamında pandemi sürecinin ilk dönemlerinde de defalarca sokağa çıkma yasağının uygulandığı kentte caddeler, sokaklar, meydanlar ve parklar boş kaldı.

Yasağın başlamasıyla birlikte vatandaşların evlerine çekilmesinden dolayı sessizliğe bürünen kentte birçok noktada İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yasağın ihlal edilmemesi için kontrol noktaları oluşturuldu.

Kontrol noktalarında ve kent genelinde devriye gezen polis ekipleri, trafiğe çıkan sürücüleri denetledi. Sürücüleri durdurarak kimlik kontrolü yapan polis ekipleri, sürücülere sokağa çıkma yasağına aykırı davranıp davranmadıklarını sorguladı.

Polis ekipleri uygulama noktalarında, yasak kapsamı dışında olan vatandaşlardan kurum kimlik kartı veya çalışma belgesi istiyor.

Yasağı kapsamayan kamu ve özel kurumlarda çalışan kişilerin işe ve eve gitmesine izin verildi. Trafikte olanların birçoğunun sağlık çalışanı olduğu, işlerine ve evlerine gittikleri görüldü.

Sokağa çıkma yasağının ilk gününde vatandaşların genel itibariyle yasağa uyduğu görülürken kentteki meydanlar, cadde ile sokaklar boş kaldı. Sokağa çıkma yasağının etkileri ana yollar, sokaklar, caddeler ve en işlek bulvarlar ile parklar gibi kentin tüm noktalarında hissedildi.

Öte yandan, sokağa çıkma yasağını ihlal eden kimi vatandaşlara polis ekipleri tarafından yasağı ihlal ettikleri gerekçesiyle idari işlem uygulandı.

Ayrıca yasak öncesi ve yasağın başladığı ilk dakikalarda araçları olmayan kimi vatandaşlar, saatlerce duraklarda otobüs beklerken kimi vatandaşlarda ticari taksilerle evinin yolunu tuttu.Gaziantep sokağa çıkma yasağının ardından sessizliğe büründüGaziantep sokağa çıkma yasağının ardından sessizliğe büründüGaziantep sokağa çıkma yasağının ardından sessizliğe büründüGaziantep sokağa çıkma yasağının ardından sessizliğe büründüGaziantep sokağa çıkma yasağının ardından sessizliğe büründüGaziantep sokağa çıkma yasağının ardından sessizliğe büründü

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.