Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Tepe: “Aldığımız tüm tedbirlerle LGS’ye hazırız”

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Tepe: “Aldığımız tüm tedbirlerle LGS’ye hazırız”

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) önlemleri altında 20 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Lise Geçiş Sınavı (LGS) öncesi Gaziantep’teki okullarda tüm hazırlıklar tamamlandı.


Liselere Giriş Sınavı (LGS) öncesi Covid-19 pandemisine karşı okullarda dezenfekte işlemleri yapılırken İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kentteki tüm okullarda tedbirler en üst düzeyde alındı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, LGS öncesinde kent merkezi ve ilçelerdeki okullarda belediyeler aracılığıyla temizlik ve dezenfekte çalışması yaptı. Ekipler, okullarda kapı kollarından masa ve sıralara, öğretmen odalarından lavabolara kadar her yeri karış karış dezenfekte etti. Sınıflar, sınav günü tekrar açılmak üzere giriş çıkışlara kapatıldı.

Okullarda sınav günü için alınan önlemler kapsamında, duvarlara ve yerlere sosyal mesafe uyarıları yazıları asıldı. Okul girişinde masalara maske ve dezenfektan konuldu. Sınıflarda sıralar yine sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde dizildi.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe yaptığı açıklamada, 20 Haziran’da yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavına (LGS) ile ilgili her türlü tedbirin alındığını söyledi.

Bu yıl tüm dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisi ve alınan sıkı tedbirler sonrasında yapılacak olan LGS’ye Gaziantep’te 56 bin 400 öğrencinin gireceğini belirten Tepe, öğrencilere başarılar diledi.

“Öğrencilerimizin sağlığı için aldığımız tedbirlerle LGS'ye hazırız”

“Öğrencilerimizin sağlığı bizim için önemlidir” diyen Tepe, “Öğrencilerimizin sağlığı için Milli Eğitim Bakanlığımızın aldığı kararlar doğrultusunda, valiliğimiz öncülüğünde ilimizde her türlü tedbirleri alarak LGS’yi gerçekleştireceğiz. Anne ve babalarımızın içleri ferah olsun ve öğrencilerimizi kendi okullarında, önceden dezenfekte edilmiş sınıflarda sınava alacağız. Velilerimiz ve öğrencilerimiz rahat olsunlar. Pandemi sürecini yaşadığımızdan dolayı çocukların sağlıklı bir ortamda kendileri için hijyen koşulları sağlanarak sınava alınmaları ile ilgili bir dizi çalışmalarımız oldu.” dedi.

“Sınava girişte bir dizi tedbirler alacağız”

Okullarda alınan tedbirlerle ilgili bilgi veren Tepe, “Okulun girişinden çocuklarımızı bir dezenfektan koridoruyla karşılayacağız. Çocuklarımız evlerinden getirdikleri maskeleri çöp kutusuna atacaklar ve daha sonra ayaklarını dezenfektan teknesine sildikten sonra bu koridorumuz devam ediyor, ellerine dezenfektan döküyoruz. Dezenfektan ile ellerini temizledikten sonra öğrencilerimize yeni maskeler vereceğiz. Yeni maske taktıktan sonra çocuklarımızı binaya alacağız, sınav salonlarına yönlendireceğiz. Öğrencilerimize rehber öğretmenlerimiz okuldaki çalışanlarımız rehberlik edecekler.” diye konuştu.

“Sağlık ve hijyen konusunda tüm tedbirlerimizi aldık”

Öğrencileri sağlıklı bir şekilde sınava alacaklarını belirten Tepe, sınav öncesinde okulların temizlik ve hijyen ile ilgili tüm çalışmalarını belediyelerin yaptığını, okul binalarının sınava hazır hale getirildiğini ifade ederek, “Gaziantep inşallah pandemi sürecinde temizlik ve hijyen ile ilgili herhangi bir problem yaşamayacak. Velilerimizin endişe etmeleri çok normal. Çocukları sınava girecek ve acaba bu koşullar yerine getirilecek mi getirilmeyecek mi gibi endişeleri var. Bu konuda endişe etmelerine gerek yoktur. Sağlık ve hijyen konusunda tüm tedbirlerimizi aldık. Bu yönde aldığımız tedbirleri kamuoyu ile paylaştık ve paylaşmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenciler eğitim-öğretim gördükleri okullarda sınava girecek”

Sına günü velilerin okul bahçesine alınmayacağını belirten Tepe, “Velilerimizden istirhamımız; bu sene diğer senelerden farklı olarak ilk defa çocuklarımız kendi okullarında sınava girecek. Kendi okullarında sınava gireceklerinden dolayı öğrenciler adresi ve okulunu biliyor, sekiz yıl boyunca eğitim gördükleri okulda sınava girecekler. Bundan dolayı da çocuklarımızın kendi başlarına yürüyerek sınav için okula gelmelerini öneriyoruz. Ancak buna rağmen heyecanlarına yenik düşen velilerimiz olabilir. Veli çocuğunu okula getirdiği takdirde okulun girişinden itibaren çocuğu emanet alıyoruz, velilerimizin evlerine gitmelerini istiyoruz. Çünkü kapı önünde herhangi bir yoğunluk oluşturmalarını istemiyoruz. Sınava yakın bir zamanda gelip çocuklarını yine sosyal mesafeye riayet ederek, maskelerini takarak çocuklarını alır almaz evlerine gitmelerini öneriyoruz. Bu konuda lütfen bize, Gaziantep halkına ve yöneticilerine yardımcı olsunlar. Maske ve mesafeyi ihmal etmesinler.” şeklinde konuştu.

“LGS öğrencilerimiz için önemli bir sınav olacak”

LGS’nin öğrenciler için önemli bir sınav olduğunu belirten Tepe, “Sekiz yıldır bu çocuklarımız sınava hazırlanıyor. Kendileri için önemli bir sınav olacak. LGS, Milli Eğitim Bakanlığının belki de en büyük organizasyonu diyebiliriz. 56 bin öğrenciye hizmet götürüyoruz. Sınav evraklarını önceden dağıtacağız ve görevlendirmeleri yaptık. Bu sınav evraklarını tekrar toplayacağız. Bu süreç çok zor bir süreç ve bu arada sınavdan sonra kitapçıkları hemen vermeyeceğiz. Sınavdan sonraki pazartesi günü saat 14.00’ten itibaren sadece velilere vereceğiz. Velilerimizin sınav evrakını almak için cumartesi pazar günü okulumuza gelmelerine gerek yok. Çünkü kitapçıklar verilmeyecek, okullarımız kapalı olacak.” diye konuştu.

Öğrencilerin ve velilerinin salgından dolayı herhangi bir endişeye kapılmalarına gerek olmadığını ifade eden Tepe, sınav günü okullarda temizliğin en süt seviyede tutulacağını belirterek, salgın ile ilgili tüm tedbirlerimizi aldıklarını söyledi.

“Öğrencilerimizin öncelikle bildikleri soruları cevaplandırmalarını öneriyoruz”

Sınav esnasında öğrencilerin dikkat etmesi gereken kurallarla ilgili de bilgi veren Tepe, öğrencilere bir dizi tavsiyelerde bulunarak, şunları söyledi:

“Öncelikle bildikleri sorulardan başlayarak bildikleri soruları cevaplandırmalarını öneriyoruz. Takıldığı, bilemediği ve o an hatırlayamadığı soruyu bir işaretle belirlemesini istiyoruz. Sorularını bitirdikten sonra tekrar işaretlediği, sorulara dönüp kafayı yormasını yani ikinci bir tur yapmasını istiyoruz. İkinci turdan sonra mutlaka yapacakları ve yapamayacakları sorular vardır. Biraz dinlenip tekrar ikinci bir tur ile soruları cevaplandırmalarını istiyoruz. Hiçbir fikrinin olmadığı, hatırlayamadığı ve işaretleyemediği soruya cevap vermesini istemiyoruz. Çünkü yanlış cevap doğru cevabı götürüyor. Olası bir yanlış cevap vermektense o soruya cevap vermemek daha iyidir. Aslında hali hazırda yapmış olduğu doğru cevapları koruma altına almış oluyor. Yine cevapları kitapçıktan cevap anahtarına geçirirken kaydırma telaşı yaşıyorlar. Bundan da emin olsunlar, kaydırma yapıp yapmadıklarını 3-5 soruda bir kontrol etsinler.”

“Okulda öğrencilere kalem, kalem açacağı ve silgi dağıtılmayacak”

Öğrencilere sınava hazırlıklı gelmeleri tavsiyesinde bulunan Tepe, “Sabah gelirken yanlarında iki tane kurşun kalem, kalem açacağı ve yumuşak silgi getirmelerini istiyoruz. Çünkü bunları biz vermeyeceğiz. Çocuklarımıza su, şeker ıslak mendil ve maske vereceğiz. Bu konuda büyükşehir belediyemiz 56 bin setten oluşan bu malzemeleri bütün öğrencilerimize ücretsiz olarak verdik, bu paketlerimizi şu anda öğrencelerimizin masalarına bıraktık.” dedi.

“Gaziantep olarak sınava hazırız”

Öğrencilerin sınav giriş belgesi getirmelerine gerek olmadığını belirten Tepe, giriş belgelerinin hepsini çıkarttıklarını ve masalara bıraktıklarını ifade ederek, “Çocuklarımızın endişelerini ortadan kaldırmaya ve velilerimizi rahatlatmaya çalıştık. Gaziantep olarak sınava hazırız. En ufak bir tereddüt ve bir boşluk yok. Tüm boşlukları doldurduk.” diye konuştu.

“Coronavirus’e yakalanan öğrenciler, hastanelerde sınava girecek”

Pandemi sürecinde Coronavirus’e yakalanan öğrencilerin olduğunu belirten Tepe, “Bu öğrencilerimizi hastanelerimizde sınıf şeklinde düzenlenmiş alanlarda sınava tabi tutacağız. Onları diğer çocuklarla bir araya getirmeyeceğiz. Temaslı olan çocuklarımız var, bu çocuklarımızı da binaların ayrı girişinden yine izole edilmiş bir alanda diğer çocuklardan ayrı olarak sınava alacağız. Onları diğer çocuklar sınavdan çıktıktan sonra bırakacağız. Onlar kendilerine ayrılmış olan özel alandan dışarıya çıkacak ve diğer çocuklarla karşılaşmayacaklar. Dolayısıyla risk kesinlikle söz konusu değil, bundan dolayı herkes rahat olsun.” şeklinde konuştu.
 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri