Gaziantep Hayvanat Bahçesi pandemi sürecinde de yoğun ilgi gördü

Gaziantep Hayvanat Bahçesi pandemi sürecinde de yoğun ilgi gördü

Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesi olan ve Coronavirus pandemisi nedeniyle yaklaşık 3 ay ziyarete kapanmasının ardından 1 Haziran'da kapılarını yeniden ziyaretçilere açan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni 4 ayda 550 bin kişi ziyaret etti.


Yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 ay boyunca ziyarete kapatılan ve 1 Haziran itibariyle kapılarını ziyaretçilerine tekrar açan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, ziyaretçi akınına uğruyor.

Dünyanın dördüncü, Avrupa’nın üçüncü, Türkiye’nin ise en büyük hayvanat bahçesi olan ve her sene yurt içi ile yurt dışından milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Covid-19 pandemisi nedeniyle 16 Mart'ta tedbir amaçlı ziyarete kapatılmıştı.

Bu süreçte düzenli olarak dezenfekte edilen hayvanat bahçesinde, hayvanların sağlık kontrolleri de sık aralıklarla yapıldı. Hayvanat bahçesi, yeni normalleşme süreciyle birlikte 1 Haziran tarihinden itibaren yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştı.

Gaziantep Hayvanat Bahçesinde aralarında yırtıcı ve yabani hayvanlarında bulunduğu yaklaşık 350 türden 7 bin 500 hayvan barınıyor. Hayvanat bahçesine gelen vatandaşların sosyal mesafe başta olmak üzere, Covid-19 kurallarına dikkat etmeleri için sık sık uyarılar yapılıyor.

Ziyaretçilerin ateşlerinin ölçülerek ve dezenfektan kabininden geçirildikten sonra alındığı hayvanat bahçesinde, maske kullanımı zorunlu tutuluyor. Bin dönüm arazi üzerine kurulu hayvanat bahçesinde bulunan hayvanlar ise daha sıkı kontrol edilip, sürekli sağlık muayenesinden geçiriliyor.

Hafta sonu tatilini fırsat bilen vatandaşlar, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne akın ediyor. Ziyaretçiler, zürafa, fil, aslan, kaplan, puma, ayı, deve kuşu, zebra ve flamingo gibi hayvanları ziyaret ederek vakit geçiriyor.

Türkiye'nin ilk ve tek Safari Park'ının yer aldığı Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde ziyaretçiler, balık ve yılan gibi sürüngen hayvanların bulunduğu bölgeleri de gezmeden geçmiyor. Zeoloji ve Doğa Müzesi ile Tropik Kelebek Bahçesini ziyaret eden ziyaretçiler, bahçede keyif dolu vakit geçiriyor.

Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin pandemi sürecinde de yoğun bir ilgi gördüğünü ve ziyaretçilerinin hiç eksik olmadığını söyledi.

Bahçede tüm önlemleri aldıklarını ve ziyaretçilerin rahatlıkla bahçeye gelebileceklerini ifade eden Özsöyler, herkesi dünyanın dördüncü, Avrupa’nın üçüncü ve Türkiye’nin de en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret etmeye davet etti.

“Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni 4 ayda 550 bin kişi ziyaret etti”

Özsöyler, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Covid-19 pandemisinden dolayı mart ayından haziran ayına kadar kapattıklarını ve ziyaretçi kabul etmediklerini hatırlatarak, “1 Haziran'da Gaziantep Hayvanat Bahçesi kapılarını ziyaretçilere tekrar açtı. Hazirandan itibaren Gaziantep Hayvanat Bahçesini yaklaşık 550 bin kişi ziyaret etmiş bulunmaktadır. Tabi alanımızın çok geniş olmasından dolayı sosyal mesafeyi koruyarak, ziyaretçilerin maskesiz gezmemelerini, kapalı alanlarda da belli bir sayıda ziyaretçi alarak hayvanat bahçemizde ziyaretçilerimizi dolaştırıyoruz. Girişte de tüm ziyaretçilerimizi dezenfektan kabininden geçiriyoruz. Aynı zamanda bahçemizin her yerinde el dezenfektanı bulunmaktadır. Özellikle Safari girişlerinde, kuş kafesinde, Zooloji ve Doğa Müzesi'nde, akvaryum biriminde de dezenfeksiyonlarımız bulunmaktadır.” dedi.

“Şempanze adası açılacak”

Her yıl olduğu gibi Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin yeni projeler yaptığını anımsatan Özsöyler, “Bu senede yeni Safari dışında şempanze adası açıyoruz. İnşallah bu adanın açılışını yapacağız. Pandemi sürecinden dolayı fazla bir açılış yapamayacağız. Kendi personellerimizle birlikte şempanze adasını açmayı düşünüyoruz. Şempanzeleri yavaş yavaş yeni adasına taşımaya başladık, burada şempanzeler daha rahat, daha ferah ve doğal ortama daha uygun barınaklarda yaşamlarını sürdüreceklerdir.” diye konuştu.

“Afrika Safarisi yapılacak”

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde yapacakları diğer projelerle ilgili de bilgi veren Özsöyler, “Yeni bir tünel akvaryum ve yeni bir sürüngen evi düşünüyoruz. Yeni bir yırtıcıların safarisinde düşünüyoruz. Bununla birlikte yeni bir tane Afrika Safarisi de düşünüyoruz. Yani 2021'de 4 tane büyük projemiz var, bunları da gündeme getirip inşallah hayata geçireceğiz.” diye konuştu.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.