Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni 4 günde 40 bin kişi ziyaret etti

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni 4 günde 40 bin kişi ziyaret etti

Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın üçüncü, dünyanın ise dördüncü büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Kurban Bayramı nedeniyle ziyaretçi akınına uğradı.


Yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında uzun süre kapalı kalan ve 1 Haziran'da tekrar kapılarını ziyaretçilerine açan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ni Kurban Bayramı’nda 40 bin kişi ziyaret etti.

Dört mevsim milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen, büyüklüğü ve barındırdığı türler bakımından dünyanın ve Türkiye'nin önde gelen hayvanat bahçelerinden olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde bayram tatili yoğunluğu yaşandı.

Barındırdığı vahşi ve evcil hayvan çeşitliliği ve kapsamıyla Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, yaklaşık 1,5 milyon metrekare yeşil alan üzerinde 400 türden 10 bin hayvana ev sahipliği yapıyor.

Her yıl yaklaşık 5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Kurban Bayramı tatilinde yoğun talep gördü.

 

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne gelen vatandaşlar, ateşleri ölçüldükten sonra içeri alındı. Maske takmanın zorunlu olduğu hayvanat bahçesinde görevliler, sürekli hoparlörlerden sosyal mesafeye uyulması konusunda uyarıda bulundu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, İLKHA muhabirine, bahçeyi bayram tatili boyunca 40 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Hayvanat bahçesinde tedbirlerin en üst düzeyde olduğunu söyleyen Özsöyler, bölge illeri başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinden ziyaretçiyi ağırladıklarını belirtti.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni 4 günde 40 bin kişi ziyaret etti

“Covid-19 tedbirlerini elden bırakmıyoruz”

Coronavirus sürecinde yaklaşık 3 ay kapalı kalan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin 1 Haziran itibariyle başlayan normalleşme süreciyle birlikte tekrar kapılarını ziyaretçilerine açtığını dile getiren Özsöyler, “Covid-19'dan dolayı sosyal mesafe kurallarına uyuyoruz. Hayvanat bahçesi girişinde vücut ısılarını ölçüyoruz, aynı zamanda maskesiz hiç kimseyi almıyoruz ve kapalı alanlara belli sayılarda ziyaretçi alıyoruz. Özellikle akvaryum birimi, kuş cenneti, tropik kelebek merkezi ve müze gibi yerlere belli sayıda ziyaretçi almaya devam ediyoruz. Bunun yanında her akşam ziyaretçiler çıktıktan sonra da mutlaka ziyaretçilerin gezdiği ve dokunduğu yerleri dezenfekte ediyoruz, ertesi güne ziyaretçilere hazır hale getiriyoruz. Aynı zamanda ziyaretçilerin sosyal mesafeleri korumaları konusunda sesli uyarı yapılıyor.” dedi.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni 4 günde 40 bin kişi ziyaret etti

“Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ni Kurban Bayramı’nda 40 bin kişi ziyaret etti”

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni 1 Haziran'dan itibaren yaklaşık 265 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Özsöyler, “4 günlük bayram süresince başta çevre illerden olmak üzere Gaziantep'te yaklaşık 40 bin kişi Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret etti. Her geçen gün ziyaretçi sayımız artmaktadır. Gaziantep Hayvanat Bahçesi yalnız bölgeye değil tüm Türkiye’ye hitap ediyor. Gaziantep Hayvanat Bahçesi 350 türden 800 bin tane hayvanımız bulunmaktadır. Özellikle safari merkezi, tropik kelebek merkezi ve akvaryum merkezi çok ilgi çekiyor. Yakın zamanda da yırtıcıların safari parkını yapacağız. İnşallah bu da Türkiye'de bir ilk olacak. Herkesi Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne bekliyoruz.” diye konuştu.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni 4 günde 40 bin kişi ziyaret etti

“Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni çok beğendim”

Ziyaretçilerden Bekir Peltek, Şanlıurfa’dan ailesiyle Gaziantep’e geldiğini belirterek, “3 aile birlikte geldik. Gerçekten Gaziantep Hayvanat Bahçesi çok güzel. Zaten Antep bu konuda örnek ilimizdir. Şanlıurfa'ya çevre illerden çok gelenler var. Biz geçen sene ve diğer sene de geldik. Mümkün oldukça ve fırsat buldukça gelmeye çalışıyoruz. Allah razı olsun gerçekten takdire şayan bahçedir. Yukarıdan aşağıya doğru indik, maymunlara baktık. Ondan sonra su samurları vardı. File baktık. Özellikle 2-3 yıl önce geldiğimizde fil hastaydı ama bu defa gördük. Ayı vardı. Bu kadar hayvanın burada barınması çok güzeldir. Allah milletimiz için hayırlı etsin. Daha önce İzmir'de yaşadım, İzmir'de de hayvanat bahçesi vardı, gidiyorduk. Ama bu kadar büyük ve geniş değildi. Burada safari de var.” şeklinde konuştu.

“Yırtıcı hayvanları yakından görmek güzel bir duygu”

Hayvanat bahçesini çok beğendiğini belirten ziyaretçilerden Nihat Yılmaz ise şunları söyledi: “Hayvanat bahçesine geldik. Hayvanat bahçesine çok emek vermişler, çok güzel bir bahçedir. Birçok hayvan var ve çoğunu gördük. Özellikle hepsine yakın olmak çok ayrı bir duyguydu. Çok güzel yapmışlar ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum, hepsini tebrik ediyorum. Herhalde bayram çıkışı olmasından dolayı da çok kalabalıktı.”

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni 4 günde 40 bin kişi ziyaret etti

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.