Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde 'Şempanze Adası' açıldı

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde 'Şempanze Adası' açıldı

Dünyanın dördüncü, Avrupa’nın üçüncü ve Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde yapımı tamamlanan Şempanze Adası düzenlenen törenle açıldı.


Adanın açılışı öncesi “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü” dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından bir program gerçekleştirildi.

Hayvanat bahçesinin içinde bulunan Zooloji ve Doğa Müzesi önünde gerçekleşen programda maskot haline gelen şempanze “Can”, sınırda yakalanıp tedavileri sonrası ziyaretçi akınına uğrayan makak maymunları, papağanlar ve yılanlar da ziyaretçilere gösterildi.

Program sonrası bir buçuk dönüm arazi üzerine kurulan, yazlık ve kışlık bölümlerden oluşan, alttan ısıtmalı ve insanların daha rahat görebilmesi için bütün dünyada kullanılan camlı sistem tekniği ile hazırlanan şempanze adasının açılışı yapıldı.

7 adet şempanzenin bulunduğu ve içinde gebe kalan şempanzeler için özel doğum odasını barındıran şempanze adası hakkında bilgi alan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, adada incelemelerde bulundu.

Düzenlenen programda konuşan Şahin, bütün evrenin, canlıların ve bitkilerin birer emanet olduğunu söyledi.

“Hayvanların doğal hayatını korumamız gerekiyor”

Dünyanın dördüncü, Avrupa’nın üçüncü ve Türkiye’nin de en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde işini aşkla yapan bir ekibin olduğunu anımsatan Şahin, “Her canlı sevildiğini hissetmek istiyor. Bütün emanetleri düşünerek bu çalışmalarımızı tamamlamamız gerekiyor. Her yıl bu bahçe üzerine bir şeyler koyarak devam ettirmeye çalışıyoruz. Şu anda diğer şehirlerdeki bütün hayvanat bahçeleri kapanıyor. Bu iş zor bir iş. Özel bakım, aşk ve sevdayla bu işi yapmak gerekiyor. Önce Safari Park’ı açtık, bütün kafesleri kaldırdık ve birlikte yaşamaya başladılar. Sonrasında Doğa ve Zooloji Müzesi ile Kelebek Bahçesi’ni yaptık. Şimdi de Şempanze Adası’nı açıyoruz. Bu açılışla onların yaşam kalitesi artmaya devam edecek. Onların doğal hayatını korumamız ve doğal hayatını devam ettirmemiz gerekiyor. Bugün doğurganlık oranıyla, tür çeşitliliğiyle, yaşam standartlarıyla dünyanın en iyi hayvanat bahçelerinden biriyiz. Şehirdeki bütün canlar bize emanet. Bu emanetin de hakkını vererek hizmet vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Gaziantep’e yeni köpek barınağı yapılacak”

Yapımı 2021 yılında tamamlanacak olan ve kentin ilçeleriyle beraber tamamına hitap edecek yeni bir Köpek Barınağı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi için çalışmalara başlanıldığını bildiren Şahin, “10 bin metrekare alana kurulacak yeni barınak, Burç Yazıbağ’da yapılacak. İçinde bütün donatıları bulunacak. Yeni tesisimizle kediler ve köpekler tekrardan can bulacak.” şeklinde konuştu.

“8 bin köpeğin bakımını yaptık”

Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanı Celal Özsöyler de “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü her yıl büyük coşkuyla kutluyoruz. Bu sene ise pandemiden dolayı biraz buruk ama sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uygun şekilde daha sade kutluyoruz. Köpek barınağında 5 veteriner hekim, 5 veteriner teknikeri, 5 toplama aracı ve bir ambulansımızla başkanımızın verdiği desteklerle beraber daha hızlı hizmet veriyoruz. 2020 yılında şehir merkezi ve tüm ilçelerde 8 bin köpeğimize baktık. Özellikle yaralı kedi ve köpekleri saat sabah 06.00’dan gece saat 23.00’a kadar bu hayvanları barınağımızda tedavi ediyor, kısırlaştırıyor, aşılıyor ve küpeleyerek aldığımız bölgeye bırakıyoruz. Bugün şehrin 7 noktasında büyük, 120 noktasında ise küçük besleme noktası bulunmaktadır. Buralarda her gün arkadaşlarımız yiyecek ve su bırakıyorlar. Ayrıca güvercinler ve diğer yaralı hayvanlarında imdadına yetişiyoruz. Büyükşehir olarak bütün hayvanlara yardım etmeye gönüllüyüz.” ifadelerini kullandı. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.