Gaziantep Hayvanat Bahçesi kısıtlamasız ilk hafta sonunu hareketli geçirdi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi kısıtlamasız ilk hafta sonunu hareketli geçirdi

Dünyanın dördüncü, Avrupa’nın üçüncü, Türkiye’nin ise en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırıldığı ilk hafta sonunda yoğunluk yaşandı.


1 Mart’ta başlayan yeni “kontrollü normalleşme” sürecinde kapalı alanlardan uzak kalmak isteyenler soluğu Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde aldı. Hafta sonunu değerlendirmek isteyen halk, hafta sonu kısıtlamasının kaldırılmasını sevinci ile Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret etti.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi uzun bir aradan sonra yeniden ziyaretçilerle buluşurken bahçede Covid-19 tedbirlerinin en üst düzeyde alındığı görüldü. Aralarında yırtıcı ve yabani hayvanların da bulunduğu ve yaklaşık 350 türden 7 bin 500 hayvanın barındığı hayvanat bahçesine gelen ziyaretçilerin maske ve sosyal mesafe başta olmak üzere Covid-19 kurallarına dikkat etmeleri için sık sık sesli anons yapılıyor.

Hayvanat bahçesine gelen ziyaretçilerin sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeleri için gerekli tedbirler alınırken ziyaretçilerin ziyaretlerini maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yapmaları sağlanıyor.

Bin dönüm arazi üzerine kurulu olan hayvanat bahçesinde bulunan hayvanlar daha sıkı kontrol edilip sürekli sağlık muayenesinden geçiriliyor. Aslan, kaplan, ayı, kurt, fil, zebra, maymun ve zürafa gibi birçok türden hayvanın bulunduğu bahçeyi ziyaret edenler, çocuklarıyla keyifli vakit geçirdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasının ardından ilk hafta sonu nedeniyle halkın hayvanat bahçesini ziyaret ettiğini söyledi.

Özsöyler, Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 3 aydır hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı hayvanat bahçesinin sadece hafta içi ziyarete açık olduğunu belirtti.

Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasının ardından ziyaretçilerin hayvanat bahçesini ziyaret etmeye başladığını belirten Özsöyler, “Hayvanat bahçemizi artık cumartesi-pazar günleri de ziyarete açtık. Hayvanat bahçemiz Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın üçüncü ve dünyanın da dördüncü büyük hayvanat bahçesi.” dedi.

“Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde Covid-19 tedbirleri en üst seviyede alınıyor”

2020 yılında hayvanat bahçesini 4,5 milyon kişinin ziyaret ettiğini ifade eden Özsöyler “Salgından dolayı şu ana kadar hafa sonları bahçemiz sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı ziyaret edilemiyordu. Fakat dün itibariyle bahçemiz hafta sonları ziyarete açıldı. Ziyaretçilerimizi dezenfektan kabininden geçirerek, el dezenfektanlarını uygulayarak, sosyal mesafeyi korumaları konusunda uyarıda bulunup ve HES kodlarına bakarak bahçeye alıyoruz. Aynı zamanda maskelerini takmalarını ve çıkarmamaları konusunda sürekli anons yapıyoruz. Bu şekilde ziyaretçilerimizi hayvanat bahçesini güvenli bir şekilde ziyaret etmelerini sağlıyoruz.” dedi.

Hayvanat bahçesini cumartesi günü yaklaşık bin 500 kişinin ziyaret ettiğini bildiren Özsöyler “Tabiki ilerleyen günlerde bu sayının artacağına inanıyoruz. Kapalı alanlardaki ziyaretçi sayımız belli. Çünkü akvaryum, Tropik Kelebek Merkezi, Doğa ve Zooloji Müzesi gibi kapalı alanlarımızda mutlaka belli sayıda ziyaretçiyi içeriye alıyoruz.” diye konuştu.

“Ziyaretçiler Safari Park’taki hayvanları daha yakından görebiliyor”

Türkiye’nin en büyük ve ilk Safari Parkı’nın Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin içinde yer aldığını belirten Özsöyler “İki tane otobüsümüz var. Otobüslerde de yine sosyal mesafeyi korumalarını sağlıyoruz. Bu şekilde tedbirlerimizi alarak ziyaretçilerimizin Safari Parkı’nı gezmelerini sağlıyoruz. Safari Park’ta tüm hayvanlar serbest, ziyaretçiler korunaklı araç içerisinde hayvanları kafes tellerinin arkasında değil de doğal ortamlarında görebiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasının ardından ziyaretçilerin hayvanata bahçesine yoğun bir ilgi gösterdiğini belirten Özsöyler “İnsanlar uzun süreden beri dışarı çıkmıyorlardı. Bahçemizin her yeri tertemiz, pırıl pırıl, doğal ortam ve yeşil ormanlık alan olduğundan dolayı parkta gezer gibi bahçenin içerisinde sosyal mesafeyi koruyarak geziyorlar. Aynı zamanda yürüyüşlerini de yapıyorlar. Bahçede hem temiz havada geziyorlar aynı zamanda hayvanat bahçesinde hayvanları yakından görerek keyif dolu vakit geçiriyorlar.” şeklinde konuştu.

Kısıtlamaların tekrar uygulanmaması için Covid-19 kurallarına uyulması önerisinde bulunan Özsöyler, salgın sürecinin atlatılacağını ve ziyaretçi sayısının tekrar artacağını da sözlerine ekledi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.