Gaziantep çevre denetiminde Türkiye’de birinci oldu

Gaziantep çevre denetiminde Türkiye’de birinci oldu

Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Coronavirus (Covid-19) salgınına rağmen 2020 yılının 10 aylık döneminde 2 bin 174 çevre denetimi ile Türkiye'de ilk sırada yer aldı.


Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan, en fazla denetimin yapıldığı Gaziantep’i, 2 bin 81 denetimle İzmir’in, 2 bin 6 denetimle İstanbul’un, bin 994 denetimle Ankara’nın ve bin 578 denetimle Kocaeli’nin takip ettiğini söyledi.

Alan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak mesai mefhumu gözetmeksizin sahada denetimler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecine rağmen denetimlerimizi aksatmadan aynı hızla devam ettik. Yaptığımız bu çalışmalar neticesinde Gaziantep denetimlerde Türkiye’de birinci sıraya yükseldi. Bu başarıda emeği olan tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Çevre denetimlerine aralıksız devam eden Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin, sanayi tesisleri başta olmak üzere kurum ve kuruluşlarının 7 gün 24 saat denetlediğini ifade eden Alan, 2020 yılının 10 aylık döneminde yapılan su, toprak, atık, kimyasallar ve gürültü kirliliği ile ilgili olarak toplam 2 bin 174 denetimin yapıldığını belirtti.

Kentte denetimlerde taviz vermediklerini belirten Alan, “Gaziantep’te 2014 yılında göreve geldiğimizden bu yana çevre konularını kendimize öncelik hedef haline getirdik. Bu doğrultuda ekip arkadaşlarımızla birlikte mesai mefhumu gözetmeksizin sahada denetimler gerçekleştirdik. Çünkü çevre sorunları sadece mesai saatleri içerisinde oluşmuyor. Mesai saatleri dışında da üretim ve tüketim olan her alanda çevre sorunlarını ortaya çıkabiliyor. Bizde günün şartlarına uygun olarak arkadaşlarımızla birlikte mesai mefhumu gözetmeksizin mesai saatlerin dışında, hafta sonu, resmi ve dini bayramlarda da bir planlama yaparak, aktif bir şekilde çevre denetimlerimize devam ettik ve ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Pandemi döneminde Türkiye’de 1’inci sıraya yükseldik”

Pandemiye rağmen denetimlerde Türkiye’de birinci olduklarını belirten Alan, “Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi mart ayında Türkiye’de de başladı. Pandemi sürecine rağmen denetimlerimizi aksatmadan aynı hızla devam ettik. Bundan sonra da yılsonuna kadar bu tempoyla devam ettireceğiz. Yaptığımız bu çalışmalar neticesinde Gaziantep’e denetimlerde Türkiye’de birinci sıraya yükselme başarısı sağladık. Bundan sonra da Valimiz ve Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle aynı tempoda denetimlere devam edip edeceğiz. Yaptığımız denetimlerle Gaziantep’in havası, toprağı, suyu ve çevresi iyi bir noktaya geldiğini göstermektedir. Bu başarıda emeği olan tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Denetim çalışmalarına bütün hızıyla devam edeceğiz”

Çevrenin korunması için herkesin el birliği ile çalışması gerektiğini belirten Alan, “OSB’deki bin 200’ün üzerindeki endüstriyel tesisler, küçükbaş, büyükbaş hayvan çiftlikleri ve kümes hayvancılığıyla ilgili tarımsal faaliyetler, zeytinyağı gibi çevresel sorunlara neden olabilecek küçük büyük ne kadar işletme varsa tamamını denetliyoruz. Bunların üretimden kaynaklı gerek katı atıkları gerek evsel atıkları gerekse enerji elde etmek için kullandığı enerji kaynaklarından meydana gelem emisyonları konusunda denetimler yapıyoruz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak denetim çalışmalarına bütün hızıyla devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Gaziantep artık hava kirliği ile gündeme gelmiyor”

Gaziantep’in artık hava kirliği ile gündeme gelmediğini de belirten Alan, “Gaziantep daha önce sürekli hava kirliği ile gündeme geliyordu ama son 3 yılda Gaziantep’in hava kirliliği ile anılmaması bizi mutlu ediyor. Bunda Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediyesinin katkısı büyük. Gaziantep’in bu noktaya gelmesinde emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hedefimiz çevre ve diğer şehircilik konularında Gaziantep’i Türkiye’de ortalamaların üstünde tutmak. Bunun için bütün ekip arkadaşlarımızla çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri