GAÜN Başhekimi Zengin, maske, temizlik ve sosyal mesafenin önemine dikkat çekti

GAÜN Başhekimi Zengin, maske, temizlik ve sosyal mesafenin önemine dikkat çekti

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Suat Zengin, tek başına hiçbir yöntemin koruyucu olmadığını, temizlik, maske ve sosyal mesafenin birlikte olduğunda riskin en düşük noktada olacağını belirtti.


Yeni tip Coronavirus (Covid-19) vakalarının azalması ve ölüm oranlarında yaşanan düşüş nedeniyle 1 Haziran normalleşme sürecine geçilirken, son günlerde artan vakalar ve vatandaşların normalleşme süreciyle birlikte maske ve sosyal mesafe ile diğer tedbirlerde rehavete kapılması endişelendiriyor.

Son günlerde açıklanan Covid-19 vaka sayılarındaki yaşanan artış, ikinci dalga endişesini oluştururken konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Suat Zengin, ikinci atağın olmaması için kurallara uyulması ve gevşeme yaşanmamasının oldukça önemli olduğunu söyledi.

Vatandaşları temizlik, maske ve mesafe konusunda uyaran Zengin, “Covid-19’a karşı yeni normallerle birlikte yaşamımızı sürdürmek zorundayız. Ama bu süreçte tedbirleri de elden bırakmamalıyız.” dedi.


“Pandemi süreci mücadele gerektiriyor”

Covid-19 pandemisinin dünyanın birçok ülkesinde yayılan bir virüs olduğunu ve Türkiye'nin de bu pandemiye maruz kaldığını ifade eden Zengin, “Pandemi süreci tüm dünyada bir mücadele gerektirdiği gibi ülkemizde de bir mücadele gerektiriyor. Yeni kurallarla yaşam standartlarımızı biraz daha bir süreliğine yeni sürece göre uygulamamız gerekecek. Bu kuralların gevşetilmesi ile birlikte bir kısım vatandaşlarımızın kuralları kendiliğinden gevşetmelerini bekliyorduk. Eğer bu oran artarsa hızlı bir şekilde vakalara da yansıyacaktır.” dedi.

“Maske tek başına virüsten korumaz”

Temizlik, maske ve sosyal mesafenin önemine dikkat çeken Zengin, “Maske kullanımı, sosyal mesafe ve el temizliği ile hijyeni yerli ve yerinde yapmamız gerekiyor. Sadece maskeyi takmış olmamız tüm meseleyi çözmeyecektir. Eğer kişi sosyal mesafeyi korumazsa örneğin; arabanın içerisinde yalnızsınız başka kimse yok maske takmanızı da gerektirecek bir durum yokken maske takıyorsanız ama 5-6 kişi arkadaşıyla birlikte bir ev ortamında bir araya gelir, maskesiz bir şekilde siz yemek yer ve muhabbet ederse, bu esnada pozitif olan bir bireyin ağzındaki damlacıklar ister istemez karşı tarafa geçecektir. Yani maske takılması gereken ve sosyal mesafe korunması gereken ortam bu ortam iken kişi yalnız olduğunda maske takıyor, kalabalık ortamda maske takmıyorsa bunun bir anlamı yoktur.” ifadelerini kullandı.

“Maske, sosyal mesafe ve temizliğe dikkat etmeliyiz”

Evleri ayrı olan aile fertlerinin maske ve sosyal mesafeye dikkat etmeleri uyarısında bulunan Zengin, şunları söyledi:

“Anne babanız ailenizin bir ferdi olabilir ama başka bir yerde oturuyorsa anne ve babanız da olsa mesafeyi korumak zorundasınız. Çünkü gerek onları korumak adına gerek onlardan size gelecek bir bulaşıcılığı engellemek için bu şarttır. Bundan dolayı işyerlerinde, çarşıda, alışveriş merkezlerinde ve arkadaş ortamlarında maske, temizlik önemlidir ama bir o kadar sosyal mesafeyi çok iyi ayarlamak lazım. Maskenin aslında bu şartlarda takılması lazım.”

“Kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız”

Virüsün daha çok temas yoluyla bulaştığına dikkat çeken Zengin, virüsün tokalaşma, ellerin ağız veya gözlerle temas etmesi gibi yollarla kolaylıkla bulaşabildiğini belirterek, “Özellikle el teması konusunda çok dikkat etmek lazım. Alışveriş merkezinde veya bazı ortamlarda ister istemez insanlar elleriyle bazı yerlere tutunuyorlar. Bu tutunmayı biraz daha azaltabilirlersek daha iyi olur. Bununla birlikte aklımıza geldikçe ellerimizi sabun ile yıkamalıyız. Eller sabun ile yıkanırsa bulaşıcılığı azaltabiliriz.” şeklinde konuştu.

“Bu mücadelede asıl etkenin ve kahramanların vatandaşlar olduğunu düşünüyoruz”

Normalleşme süreci ile birlikte kurallara uymada bir gevşemenin olduğuna dikkat çeken Zengin, “Bu süreç tek boyutlu bir mücadele değildir. Sağlıkçılar sürekli hastaları tedavi ettikten sonra da taburcu edebilir ama diğer taraftan vatandaşlarımız eğer bu kurallara uymazsa bu süreç bir yere kadar devam edebilir. Bu şekilde devam ederse hastalık hiç istemediğimiz seviyelere gelebilir. Bu nedenle aslında bu mücadelede asıl etkenin ve kahramanların vatandaşlar olduğunu düşünüyoruz. Vatandaşlar kendi hayat tarzları ile bize destek olurlarsa biz bu süreci çok daha güzel bir şekilde yönetebiliriz. İnşallah bu sıkıntılı zamanları da atlatırız.” diye konuştu.

Bir şekilde normalleşme sürecine adım atılması gerektiğini belirten Zengin, vatandaşların bu süreçte özellikle AVM ve çarşı gibi yerlerde kalabalık ortamlardan uzak durmasını, sadece ihtiyaçlar için AVM ve pazarlara gidilmesi, sakin saatlerin tercih edilmesini tavsiye etti.

Maske ile birlikte sosyal mesafe kuralına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Zengin, sosyal mesafe ve temizliğe dikkat edilmediğinde maskenin sadece tek başına virüsten korumayacağına dikkat çekti.

“Yeni yaşam tarzına uyarak Covid-19 ile yaşamayı öğrenmemiz lazım”

Maskenin doğru kullanımıyla ilgili hatalar yapıldığı belirten Zengin, maskenin ağız ve burnu mutlaka kapatması gerektiği uyarısında bulunarak, son olarak şunları kaydetti:

“Normalleşme süreci ile birlikte ister istemez kurallara dikkat etmeyen bir kesim var. Artan vakalarda bunun yansımasıdır. Bu durum zaten beklediğimiz bir durumdu. Dünyadaki birçok ülkede de zaten bu şekilde oldu. Yani bu süreç bu şekilde giderse vaka sayıları belli bir seviyede giderse zaten otokontrol ile vatandaşlar birbirlerini uyarıyor. Yeni yaşam tarzına bir süreliğine daha riayet ederek inşallah bu süreç kontrol altında tutulabilir. Nihayetinde hayatın devam eden bir tarafı var. Uzun günler sokağa çıkma ve diğer yasakları da uygulayamıyorsunuz. Bu defa başka sorunlarda ortaya çıkıyor. Bu süreçte kurallara ve yeni yaşam tarzına uyarak Covid-19 ile yaşamayı da öğrenmemiz lazım.”

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri

YUKARI ÇIK