Covid-19 vakalarının arttığı Gaziantep’te kurallara yeterince uyulmuyor

Covid-19 vakalarının arttığı Gaziantep’te kurallara yeterince uyulmuyor

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Coronavirus vaka sayılarındaki artışa dikkat çektiği illerden biri olan Gaziantep'te vatandaşların sosyal mesafe kuralına uymadığı ve maske kullanımına da özen göstermediği görüldü.


Son günlerde Sağlık Bakanı Koca’nın, Coronavirus (Covid-19) pandemisi günlük raporunu açıklarken Gaziantep’teki vaka sayılarındaki artışa dikkat çekerek, vatandaşları salgına karşı tedbirli olmaları konusunda uyarıyor.

Bakan Koca, dün yaptığı açıklamada ise, “Son 3 günde, ortalama vaka sayısının en çok arttığı iller, İstanbul, Ankara, Gaziantep, Mardin, Konya, Bursa, Diyarbakır.” ifadelerini kullanmıştı.


Vali Davut Gül de Bakan Koca’nın açıklamasına atıfta bulunarak, “Gaziantep’i bu tablonun içerisinde çıkartacak sizlersiniz. Tedbir basit; maskeyi usulüne uygun takıp en yakınımızdan başlayarak herkesle aramıza 1,5 metre mesafe koyup su ve sabunu sık sık kullanacağız. Kurallara uymazsak, bir gün bu istatistik kendimiz ya da en sevdiğimiz olur.” şeklinde konuştu.

Covid-19 tedbirleri kapsamında maske takmanın zorunlu olduğu ve maske takmayanlara 900 TL idari para cezasının verildiği kentte sokaklarda artan yoğunluk tedirginliğe neden oluyor.

Sağlık Bakanı Koca'nın aktardığı vaka sayılarının arttığı 7 ilden biri olan kentte vatandaşlar, maske takma zorunluluğuna kısmen uyarken, sosyal mesafe kuralını ise hiçe saydığı görüldü.

Hava sıcaklığının 40 derece olduğu kentte çarşı ve pazarları tıklım tıklım dolduran vatandaşların büyük bir kısmının maskelerini çenelerine takmaları ise dikkat çekti.

Kentin en kalabalık noktalarından Gaziler Caddesi’nde alışveriş yapan vatandaşların sosyal mesafe kuralına yeterince uymadığı bazı gençler ve çocukların maskesiz dolaştığı, maskelerini çenelerine indirdiği gözlemlendi.

Kentin birçok noktasında Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri vatandaşları sosyal mesafe kuralına uymaları ve maske takmaları konusunda uyarırken maske takma zorunluluğuna uymayan vatandaşlara ise polis ekipleri tarafından 900 TL ceza işlemi uygulanıyor.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.