Covid-19 nedeniyle iş yerlerini kapatan esnafa bin 500 TL destek verilecek

Covid-19 nedeniyle iş yerlerini kapatan esnafa bin 500 TL destek verilecek

Gaziantep'te Covid-19 pandemisi tedbirleri kapsamında iş yerleri kapanan esnafa bin 500 TL nakdi destek verilecek.


Tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan yeni tip Coronavirus (Covid-19) pandemisine karşı verilen mücadele devam ediyor.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı ve Bilim Kurulundan çıkan kararlar gereği yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgelerinde tedbir amaçlı kapatılan işyerleri için Gaziantep’te harekete geçildi.

Büyükşehir Belediye Başkan Fatma Şahin, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Ömer Küsbeoğlu ve ilgili oda başkanları bir araya gelerek Covid-19 pandemisi tedbirleri kapsamında iş yerleri kapanan esnafa bin 500 TL nakdi destek verilmesi kararı alındı.

Konu hakkında bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte işyeri kapanan esnafa bin 500 TL nakdi yardım verileceğini söyledi.

Esnaftan ilan ve reklam vergisinin alınmamasına yönelik de çalışma başlatıldığını, yetki olmadığından dolayı alınacak iyi niyet kararı için Ankara’daki yetkililerle görüşmeler yapılacağını belirten Şahin, bu süreçte işyeri kapanan işyeri sahipleri ve çalışanlarının meskenlerde kullandıkları su içinde yüzde 50 indirim desteği verileceğini ifade etti.

“Kapanan işyerlerinde çalışan ve işyeri sahiplerinin su faturalarında yüzde 50 indirim yaptık”

Küresel bir sorunla ulusal bir mücadele verildiğini hatırlatan Şahin, “Gaziantep ticaret, esnaf ve işçi şehridir. Cumhurbaşkanlığı ve Bilim Kurulunun aldığı kararlar var. Hemşerilerimizin bu kurallara uymalarını istiyoruz ama bir taraftan da şehir ekonomisi var. Büyükşehir Belediyesi olarak kapanan kiracılarımızın hiçbirinin pandemi bitene kadar kiralarını almama kararı aldık. Kapanan işyerlerinde çalışan ve işyeri sahiplerinin su faturalarında yüzde 50 indirim yaptık. Bugün de yaptığımız istişarelerle reklam ilan vergilerini de iyi niyet kararıyla bunun hakkında bir çalışma yapacağımızı Ankara’daki ilgili makamlara ileteceğiz. Halkımız da şu anda ki zor durumda ki esnafla bize dair giderleri almayacağız.” dedi.

“Her kapanan işyerine bin 500 TL vermeye karar verdik”

Covid-19 pandemisi tedbirleri kapsamında iş yerleri kapanan esnafın olduğunu belirten Şahin, “İş yerleri sahiplerine sosyal destek kapsamında her kapanan işyerine bin 500 TL vermeye karar verdik. Bunun zor zamanda destek olacağını düşünüyoruz. Zor zamanda esnafımızın yanında olmaya ve en az zararla bu musibetten hem bu şehrin hem de ülkemizin atlatması için çabalıyoruz. Aldığımız kararları hızlı bir şekilde uygulayacağız. Gelen tedbirlerle daha ne yapılması gerekiyorsa sürekli istişare ederek yeni kararlar almaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.