Covid-19 ile mücadelenin en iyi örneği camiler oldu

Covid-19 ile mücadelenin en iyi örneği camiler oldu

Covid-19 tedbirleri kapsamında 70 gün boyunca cemaatle ibadetin yapılmadığı ve uzun bir sürenin ardından normalleşme süreciyle birlikte yeniden kademeli olarak toplu halde ibadetin başladığı camilerde, bu süreçte de önlemler en iyi şekilde uygulandı.


Son günlerde Türkiye genelinde artan Coronavirus (Covid-19) vakalarının ardından yeni kısıtlamaların gelebileceği konuşulurken, özellikle tatil bölgelerinde Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere yetkililerin uyarılarına rağmen salgına karşı önlemlerin yeterince alınmaması vakaların artmasına neden oldu.

Halk otobüslerinde, kalabalık alanlarda ve özellikle plajlarda virüse karşı tedbirlerin uygulanmadığı ve önlemlerin hiçe sayıldığı görüldü. Ancak camilerdeki kısıtlamanın kalkması ile ilk günden beri kılınan namazlarda cemaatin maske ve sosyal mesafe kuralına ciddi şekilde uyması, Covi-19 ile mücadelede camileri en iyi örnek haline getirdi.

Türkiye genelindeki camilerde alınan tedbirler birçok alanda örnek gösterilirken, daha önce camilerde namaz kılınmasına itiraz edenlerin, tatil bölgelerindeki plajlarda tedbirsiz şekilde tatil yapmaları dikkat çekti.

Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde il ve ilçe müftülükleri tarafından Türkiye genelindeki camilerde uygulanan tedbirler Covid-19 ile mücadelede örnek olurken, vakit ve cuma namazı için camiye gelen cemaatin, abdestlerini ev ve işyerlerinde alması, seccade ve maske ile camiye gelmesi, camide sosyal mesafe kuralına uyarak ibadetlerini yapması büyük takdir topluyor.

Coronavirus tedbirlerinin en iyi şekilde camilerde uygulandığına dikkat çeken Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Müslüm Göral, pandemi sürecinde camilerin tüm topluma örnek olduğunu vurguladı.

 

“Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde din görevlilerimiz her türlü tedbiri aldılar”

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Covid-19 tedbirleri kapsamında, 16 Mart'ta camilerde cemaatle ibadetlere ara verildiğini hatırlatan Göral, “Pandemi sürecinde virüsün ilk çıktığı günden itibaren tüm camilerde ibadet yasaklandıktan sonra kademeli olarak camilerimiz ibadete açıldı. Bu süreçte en iyi şekilde camilerimizde Diyanet İşleri Başkanlığı öncülüğünde din görevlilerimiz her türlü tedbiri aldılar ve tedbirler devam etmektedir. İlk olarak camilerde cuma ve vakit namazı kılındı. Cuma namazı da dışarıda kılınıyordu, daha sonra içeride kılınmaya başlandı. pandemi sürecinden dolayı camilerimiz kapalıydı, açıldıktan sonra camilerimiz sürekli olarak dezenfekte temizlik görevlilerimiz ve belediye ekipleri tarafından dezenfekte edildi. Bu temizlikler devam ediyor.” dedi.

“Coronavirus tedbirleri en iyi şekilde camilerimizde uygulanıyor”

Camilerin avlusunda, içinde cuma ve beş vakit namazlarda halkın sağlığı için gereken tüm hassasiyeti cemaatin gösterdiğini ve imam hatiplerin de her türlü önlemi aldığını belirten Göral, şunları söyledi:

“Bu konuda kesinlikle tüm cemaatimizin ve milletimizin içi rahat olsun, camilere gelip ibadetlerini yapabilirler. Bunun yanında camiye gelen cemaatten maskesi olmayan maske verilmektedir. Bununla ilgili ilanlar caminin çeşitli yerlerine asılı durmaktadır. Sosyal mesafe kuralları ile alakalı işaretlemeler yapılmakta, keşke camilerdeki gibi sosyal mesafe başta olmak üzere diğer kurallara uyarız. Diğer kurumlarda da bu tedbirler alınsaydı. Maske ve sosyal mesafe kuralı camilerimizde en iyi şekilde uygulanıyor. Keşke aynı şekilde tüm kurumlar bu şekilde tedbir alsalardı, belki bu kadar hastalık çoğalmadı.”

“Cemaatimiz kurallara dikkat ediyor”

Ali Erçelebi Camii Müezzin Kayyımı Yakup Bilmez de, “3-4 hafta öncesinde tedbir amaçlı namazlarımızı cami avlusunda sosyal mesafeyi koruyarak ibadetlerimizi yapıyorduk. 3-4 haftadır yeni bir döneme girdik. Şu anda namazlarımızı özellikle cuma namazımızı içeride eda ediyoruz. Allah'a hamdolsun cemaatimizde kurallara ve uyarılarımıza harfiyen uyuyor. İstisnalar belki olabilir ama genel olarak söylediğimiz nasihatlerin ve kuralların uygulandığını görebiliyoruz. Cemaatimiz kurallara dikkat ediyor. Çarşı, pazar ve otobüslerde alınmayan tedbirlere baktığımızda, Coronavirus tedbirlerinin en iyi uygulandığı yerlerin camiler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

“Camide kurallara en iyi şekilde uyuyoruz”

Müslümanları ve camileri eleştirenlerin camilerde alınan önlemleri örnek almaları gerektiğini belirten vatandaşlardan Mehmet Salih Bilmez, “Coronavirus çıktığında, cemaat bir süreliğine camilerden uzak tutuldu. Bizi tekrar camilerle buluşturan Allah'a hamdolsun. Cemaatimiz gerçekten bilinçli davranıyor, hocanın yaptığı uyarılara kesinlikle riayet ediyorlar ve sosyal mesafeye titizlikle dikkat ediyorlar. Ama toplu taşıma araçlarında, PTT kuyruklarında, çarşı ve ticaret ortamlarında insanlar çok vurdumduymaz davranıyorlar, kesinlikle mesafeye dikkat etmiyorlar. Ama buna rağmen bazı basın kuruluşları bunları haber yapmayıp camileri haber yapmaları bizi derinden incitiyor. Peygamber Efendimizin hadisine uyarak, herkes kendi alanından mesuldür. Mesafe, maske ve temizliğe riayet edersek, inşallah sorun kalmaz.” şeklinde konuştu.

“Coronovirus tedbirlerinin en iyi uygulandığı yer camilerdir”

Mehmet Nesib Bilmez, “Coronovirus tedbirlerinin en iyi uygulandığı yer camilerdir. Camiye gelirken seccademizi getiriyoruz. Maskemizi kesinlikle takıp geliyoruz ve camiye geldiğimizde hocalarımızdan Allah razı olsun safları belirlemişler arada kesinlikle sosyal mesafeye uyularak namaza duruluyor. Namaz çıkışında birbirimizle musafaha yapmıyoruz, birbirimize uzaktan gönül selamı veriyoruz.”

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.