Covid-19 hastalarıyla temaslı olan çalışanlar 14 gün idari izinli sayılacak

Covid-19 hastalarıyla temaslı olan çalışanlar 14 gün idari izinli sayılacak

Gaziantep'te, Coronavirus (Covid-19) hastalarıyla temaslı olduğu tespit edilen kamu ve özel sektör çalışanlarının herhangi bir sağlık kuruluşundan sağlık raporu almaksızın 14 gün idari izinli sayılacağı açıklandı.


Gaziantep Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun, dün Vali Davut Gül başkanlığında toplanarak bir dizi yeni karar aldığı belirtildi.

Yeni alınan kararlar kapsamında, Covid-19 testi pozitif vakalarla temaslı olanlarla ilgili sağlanacak bazı kararların alındığı bildirildi.

Açıklamada, “Filyasyon ekipleri tarafından, Kovid-19 pozitif hastalarla temaslı olduğu tespit edilen kamu ve özel sektör çalışanlarının herhangi bir sağlık kuruluşlundan sağlık raporu almaksızın 14 gün süre ile idari izinli sayılmalarına, temaslıların karantinada olduklarına dair kaymakamlıklarca belge düzenlenerek filyasyon ekipleri aracılığıyla şahıslara verilmesine ve kamu kurum ve kuruluşları ile özel iş yeri, işletmeler tarafından bu belgelerin izin belgesi olarak kabul edilmesine karar verildi. Yukarıda belirtilen tedbirlere ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kararlaştırıldı.” denildi.

Karar ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Vali Davut Gül, “Temaslı olduğu için karantinada tutulan kamu ya da özel sektör çalışanlarının istirahat raporu almak için sağlık kuruluşlarına gitmelerine gerek yoktur. Kaymakamlık tarafından belge tanzim edilip mahalle denetim ekipleri tarafından kendilerine iletilecektir.” dedi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri