Covid-19’a karşı alınan önlemleri vatandaşlar nasıl buluyor?

Covid-19’a karşı alınan önlemleri vatandaşlar nasıl buluyor?

Türkiye'de Coronavirus (Covid-19) vakalarında yeniden yaşanan artışı kurallara uyulmamasına ve yeterince önlem alınmamasına bağlayan vatandaşlar, önlemlerin artırılmasını istiyor.


İnsanlığı tehdit eden Coronavirus ile mücadele devam ediyor. Ancak buna rağmen vakalarda ve ölüm oranlarında beklenen düşüşün yaşanmaması ve son günlerde tekrar artması “Coronavirus için alınan önlemler yeterli mi?” sorusunu akıllara getiriyor.

Pandemi sürecinin başlangıcından itibaren kurallara yeterince uyulmadığı gibi yetkililerinde bu süreci özellikle de normalleşme sürecinden sonra yönetmekte tam olarak başarılı olamadığını ve tedbirlerin gevşetilmesi ile vakaların arttığını belirten Gaziantep’teki vatandaşlar, daha sıkı önlemler ile vakaların düşürülebileceğini ifade ettiler.

Son günlerde artışa geçen Coronavirus vakalarından dolayı oldukça tedirgin olduklarını ve önlemlerin artırılmasını istediklerini ifade eden vatandaşlar, önlemler alınmadığı ve halkın sağlığı öncelenmediği takdirde vakaların daha da artacağını belirttiler.

“Tedbiri elden bırakmamak lazım”

Normalleşme sürecine kadar Türkiye'nin pandemi sürecini çok güzel yürüttüğünü belirten vatandaşlardan Ökkeş Çelik, “Vatandaş olarak da duyarlı olursak daha iyi olacaktır. Sağlık Bakanlığı üzerine düşen her şeyi zaten yapıyor. Biz, vatandaş olarak her yerde dikkat edersek, bu süreci de atlatırız. Artan vakaları vatandaşların kurallara uymamasına bağlıyorum. Çünkü vatandaş kurallara karşı çok duyarsız kalıyor. Sosyal mesafeye dikkat etmiyoruz ve hiçbir şey yokmuş gibi davranıyoruz. Vatandaş olarak kurallara duyarlı olursak vaka sayısı düşecektir. Tedbiri elden bırakmamak lazım. Eğer tedbir almazsak eskisinden daha kötü bir duruma düşebiliriz.” dedi.

“Halkın tedbirlere uyması lazım”

Coronavirus’e karşı vatandaşlarında kurallara uyması gerektiğini belirten Mehmet Kurt, “Ülkemiz pandemi sürecini diğer ülkelere nazaran hem sağlık açısından hem de ekonomik açısından çok iyi bir şekilde yönetti. Diğer ülkelerin sanayi üretimine baktığımız zaman biz onlara göre yüzdelik olarak çok ilerideyiz. Pandemi sürecini yönetim açısından olumlu görüyorum. Covid-19’un dağılımı açısından önlemler alındı. Tabi yine de halkın tedbirlere uyması lazım. Eğer halk tedbirlere uymazsa alınan önlemlerin hiçbir faydası olmaz. Halk tekbirlere uymadığı ve toplu alanlara girdiği için virüs yayılıyor. Çok sıkı tedbirler pek fazla bir işe yaramaz herkes bireysel tedbirlerini alırsa ekonomik yönden de ülke fazla etkilenmez, virüs yayılmaz. Toplu organizasyonlar, düğünler, taziyeler ve maçlar iptal edilebilir. Esnafın işyerlerini kapatmaya gerek yok. Esnaf mecburi olarak geçimini sağlamalıdır. Bunların yerine eğlence yerleri kapatılabilir.” ifadelerini kullandı.

“Tedbirler her yerde aynı şekilde alınmalıdır”

Salgın hastalığının önüne geçmek için sürecin en başından beri sıkı önlemlerin alınması gerektiğini dile getiren Ömer Karakaya, “Şu anda camilerde bir buçuk metre sosyal mesafe var. Ama otobüslerde, uçaklarda ve alışveriş merkezlerinde sosyal mesafeye dikkat edilmiyor. Hangisine inanacağımızı biz de şaşırıyoruz. Tedbirler her yerde aynı şekilde alınmalıdır. Durum bundan ibaret, ortada büyük bir sıkıntı var. Hangisinin doğru olduğuna şüphe ile bakıyoruz. Bilim kurulundan bir üye, ‘yetkililer bize danışıp bizden bilgi istiyorlar. Biz de o sorulan sorulara karşılık fikrimizi söylüyoruz’ şeklinde bir açıklamada bulunuyor. Yani ‘karar verme yetkisi bizde değil’ diyor. Bu durum zaten her şeyi ortaya çıkarıyor.” diye konuştu.

“Hastalığı hafife almamalıyız”

Coronavirus vaka sayılarında yaşanan bu artışın devam etmemesi için yeniden sokağa çıkma yasağı gibi bazı yasakların getirilmesi gerektiğini savunan Muhammed Nurullah Aydın, şunları söyledi:

“İlk başlarda sağlık önemleri alınmış, vatandaşlar da bilinçlenmişti ve salgın düşmüştü. Şu an sıcaklığın gelmesiyle insanlar dışarıya akın etmeye başladı ve bu durum da insanları biraz bilinçsiz hale getirdi. Uyarı ve kısıtlamaları vatandaşlarımız dinlemediği için vaka sayısı daha da artmaya başladı. Bunun da önüne geçilmesi biraz zor olmaya başladı. Sokağa çıkma yasağı, şehirlerarası yasaklar ve cezalar daha da artırılmalıdır. Para cezaları iki katına çıkarılmalı, uyarılara rağmen yine dikkat etmiyorsa hapis cezasına kadar gidilmelidir.”

“Vaka ve ölü sayıları gizlenmemelidir”

Pandemi sürecinin yeterince iyi yönetilemediğini, vaka ve ölüm oranlarının gizlendiği için vatandaşın da tedbir almadığını belirten Hasan Kiraz, “Taziyelerin, asker uğurlamaların olmaması lazım. Devlet herkesin başına zabıta koyamaz, kendimiz kurallara dikkat etmemiz lazım. Herkesin kendini koruması lazım. Artan vakaları hem havanın sıcaklığına hem de bazı vatandaşların bu hastalığı halen bir şaka olduğunu ve devletlerin oyunu olduğunu zannediyor. Aslında öyle değil. ‘Bana bir şey olmaz’ diyoruz. Aslında herkes kendi maskesini takıp sosyal mesafesine dikkat ederse bu süreci elbirliği ile çözeriz.” diye konuştu.

“Artan vakaları kurallara uyulmamasına bağlıyorum”

Kurallara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Murat Kayhan, “Türkiye salgın sürecini iyi yönetiyor ve kurallara uyulduğu sürece daha da iyi olacağını düşünüyorum. Maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına gördüğüm kadarıyla da halk uyuyor. Sıkı tedbirlerin gelmesi gerekiyor. Çünkü bazı yerlerde sosyal mesafeyi hiçe sayanlar oluyor. Bir kişi hasta olsa 10 kişiye bulaştırıyor. Bundan dolayı bazı sıkı tedbirlerin getirilmesi gerekiyor. Artan vakaları kurallara uyulmamasına bağlıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Tedbirler her yerde eşit uygulanmıyor”

Türkiye'de salgını önlemek için alınan tedbirlerin yeterli olmadığını ve sürecin çok iyi yönetilemediğini ifade eden bir diğer vatandaş ise, “Düğün salonlarına yasak getirdiler ama plajları açtılar. Şu an okullar açıldı, küçük çocuklara okula gitmek serbest ama büyükler gidemiyor, yüz yüze eğitim olmayacak. Çok karıkış bir sistem ve tedbir var. Maske ve sosyal mesafe diyorlar ama otobüste ise dip dibe yolculuk ediyoruz. Sosyal mesafe olmadıktan sonra maskenin bir anlamı kalmıyor. Tedbirler her yerde eşit uygulanmıyor.” dedi. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.