Bu yaz cami kubbeleri çocuk sesleriyle yankılanmayacak

Bu yaz cami kubbeleri çocuk sesleriyle yankılanmayacak

Her yıl okulların tatil edilmesinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelindeki tüm camilerde açılan yaz Kur’an kursları bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitimle yapılınca camiler boş kaldı.


Diyanet İşleri Başkanlığı yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle bu yıl yaz Kur’an kursları uzaktan eğitim yöntemiyle düzenleniyor.

Bu yaz cami kubbeleri çocuk sesleriyle yankılanmayacak

Coronavirus salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle bu sene Diyanet TV üzerinden uzaktan eğitim yöntemiyle düzenlenen “Yaz Kur'an Kursları Eğitim Programları” bugün Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın verdiği açılış dersiyle başladı.

Her yıl, “Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur’an Olsun” temasıyla camilerde açılan yaz Kur’an kurslarına büyük bir ilgi gösteren çocuklar, bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle camiye gitmeyince camiler sessizliğe büründü.

Yaz kursları boyunca çocuk sesleriyle cıvıl cıvıl olan camilere bu yıl çocuklar gelmeyince camiler sessiz ve öksüz kaldı. Yaz Kur’an kursu boyunca ellerinde Elif-ba cüzü ve Kur’an-ı Kerim ile camilere koşan çocuklar, camilere gitmeyince Kur’an-ı Kerim sesi ile yankılanan camiler sessiz kaldı.

Geçtiğimiz yıllarda yaz Kur’an kursunda yaklaşık bin öğrencinin Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler eğitim aldığı Gaziantep’in Şahinbey ilçesinin Çamlıca Mahallesi’ndeki Ali Erçelebi Camii de bu yıl çocukların camiye gelmemesinden dolayı derin bir sessizliğe büründü.

Coronavirus nedeniyle bu sene yaz Kur’an Kursu eğitimlerinin camilerde yapılamayacağını belirten Ali Erçelebi Camii İmam Hatibi Atıf Deniz, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yaz evlerin Kur’an kursuna çevrilmesi çağrısında bulundu.

Salgın nedeniyle yüz yüze eğitimlere ara verildikten sonra uzaktan eğitime geçilen Kur'an kurslarında, yaz aylarında milyonlarca öğrencinin Elif-Ba cüzü ve Kur’an-ı Kerimini alıp koştuğu kurslar ile camilerin bu yaz mahzun kaldığına dikkat çeken Deniz, 19 yıldır görev yaptığını ve ilk defa böyle bir durumla karşılaştığı için üzüldüğünü belirtti.

Bu yaz camilerde çocuk seslerinin yankılanmayacağı için hüzünlü olduklarını belirten Deniz, “Aslında bu duruma kendimizi alıştırmaya çalışıyoruz ama bir türlü alıştıramıyoruz. Çünkü 19 yıldır görevliyim, cemaate ve çocukların o cıvıltısına alıştım. Artık cemaatimizi camide göremeyince çocuklarımızın da sesini duyamayanca gerçekten kendimde bir boşluk hissediyorum. Yaz Kur'an kurslarında yaklaşık bin öğrencimiz geliyordu. Ama bu sene maalesef çocuklarımız camiye gelemiyorlar. Camilerdeki o cıvıltı, koşuşturma ve güzellik yoktur. İnşallah Rabbim bu sıkıntıyı bir an önce başımızdan def eder. Bizlerde cemaatimize kavuştuğumuz gibi çocuklarımıza kavuşuruz. Yine çocukların cıvıltısına ve koşturmasına kavuşuruz. Onlara en güzel bir şekilde Rabbini ve Kur’an-ı Kerim'i öğretiriz.” dedi.

“Camiyi boş görünce hüzünlendim”

Bu yaz Kur'an kurslarının buruk geçeceğini belirten Deniz, “Her yıl yaptığımız gibi bu sabah camiye geldim. Her yıl saat 09.00’da dersimiz başlıyordu. Camiye geldim ama maalesef bu boşluğu görünce de o burukluğu tekrar yaşadım. Camiyi boş görünce hüzünlendim, camimiz ve rahlelerimiz boş kalınca üzüldüm. İnsan camileri boş görünce ve çocukları camilerde boş göremeyince duygulanıyor. Bir baba şefkatiyle çocukların koşturmasını, onların ahlakı, Kur’an eğitimi ile ilgilenmek, onlara baba şefkatini göstermek bu yıl olmayınca gerçekten insan evladını yitirmiş gibi bir duygu içerisinde kalıyor.” diye konuştu.

“Çocukların camiye gelmemesi daha hüzünlüdür”

Çocukların camiye gelmemesine üzüldüklerini belirten Deniz, “Bizler sürekli cemaatle ve çocuklarla iç içeyiz. Onların ruhlarıyla ruhlanıyoruz. Cemaatimizle seviniyor ve cemaatimizle de hüzünleniyoruz. Camilerin cemaate kapatılması bir hüzündü, Ramazan ayında mukabelelerin, teravihlerin olmaması ayrı bir hüzündü. Şu an camilerimizin çocuksuz olması ise ayrı hüzündür. Kıyas yapmak istemiyorum ama çocukların camiye gelmemesi daha hüzünlüdür.” ifadelerini kullandı.

“Ebeveynler çocukları ile yakından ilgilenmelidir”

Çocuklara Diyanet TV üzerinden “Yaz Kur’an Kursları Eğitim Programları”nı takip etmelerini tavsiye eden Deniz, “Çocuklarımızı camiye geldikleri gibi bırakmayalım. Biz camide elimizden geldiği kadar çocuklarımıza bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Çocuğu anladığımız kadarıyla bir şeyler de anlatmaya çalışıyoruz. Ama bir anne ve baba kadar çocuğunu anlayacak kapasitemiz yoktur. Bugün itibariyle de Diyanet TV üzerinden yaz Kur'an kursu başladı.” diye konuştu.

“Bu yaz evlerimizi Kur'an kursuna çevirelim”

Her bir ailenin çocuklarıyla birlikte evlerini birer Kur'an kursuna çevirmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Deniz, “Bu aslında bizim için bir fırsattır. Çocuklarımıza daha güzel nasıl iyi bir anne ve baba olabiliriz, onun ahengiyle bir hayat nizami yaşatmalıyız. Yaz Kur'an kursu dönemini inşallah bu şekilde geçirebiliriz. Çocuklarımız yanlış programlardan özellikle telefondaki oyunlardan uzak tutarak Kur’an-ı Kerim’i e öğreterek her yaz olduğu gibi bu yazda camilerde Kur'an eğitimi varmış gibi çocuklarımızla o şekilde ilgilenelim.” dedi

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri