Bıçak bileme ustalarının Kurban Bayramı mesaisi yoğun geçiyor

Bıçak bileme ustalarının Kurban Bayramı mesaisi yoğun geçiyor

​Gaziantep’te, Kurban Bayramı'na sayılı günler bıçak ustaları, çarklarını döndürerek hummalı bir çalışma yürütüyor.


Vatandaşlar da kurban kesiminde kullanacakları bıçaklarını keskinleştirmek ya da bakımını yaptırmak için işin uzmanı bıçakçılara gidiyor. Kentte bıçak üretimi ve bileyicilik yapan esnaf, Kurban Bayramı öncesinde yoğun mesai yapıyor.

Kurban Bayramı'na kısa bir süre kalırken kentteki bıçakçılarda hareketlilik yaşanıyor. Kurban kesecek vatandaşlar, bıçakları hazırlama telaşına düştü. Yeni bıçak alanların yanı sıra kimi vatandaşlar da eski bıçaklarını keskinleterek bayrama hazırlanıyor.

Kentte bıçak bileme esnafı, bayrama kısa bir süre kala kurban bıçağı taleplerini karşılamak için yoğun bir mesai harcıyor. Kurban Bayramı için üretilen yeni bıçakların tezgâhlardaki yerini aldığı dükkânlarda birçok vatandaş da getirdikleri bıçakları keskinleştiriyor.


Yaklaşık 10 gündür yoğun bir mesai içerisinde olduklarını belirten bıçak ustası Erol Avcı, mesailerinin bayram boyunca devam edeceğini söyledi. Kurban bıçağı taleplerini karşılamak için yoğun bir mesaiye başladıklarını belirten Avcı, Kurban Bayramı yaklaştıkça vatandaşların körelen bıçaklarını keskinletmeye başladığını belirtti.

“Kurbanlıkların eziyet görmemesi için bıçakların keskinletilmesi lazım”

Bu yıl Kurban Bayramı mesailerinin daha erken başladığını belirten Avcı, “Öncelikle tüm Müslümanların Kurban Bayramı mübarek olsun. Kurban keserken hayvanların eziyet görmemesi için Kurban Bayramı öncesi bıçakların keskinletilmesi lazım. Eskiden insanlarımız kurban kesmek için bıçaklarını son iki-üç güne bırakıyordu. Ancak son senelerde daha erken getirmeye başladılar. Eğer bıçaklar erken gelirse biraz daha temiz çıkar. Ama son günlerde kalabalığa kaldığı zaman biraz aceleye geldiği için temiz çıkmıyor. Ama vatandaşlarımız bir hafta veya 10 gün önceden gelirlerse bıçaklarımız o zaman daha temiz ve daha keskin olur. Böylelikle kurbana da eziyet olmaz, insanlar o zaman kestiği kurbandan memnun olur. Bizde işimizden memnun oluruz.” dedi.


“Bıçakları keskinletme yoğunluğu başladı”

Daha önceki bayramlarda Kurban Bayramı mesailerinin bayrama 3 gün kala başladığını belirten Avcı, “Bu sen hemen hemen 20-25 gün kala yoğunluk başladı. Vatandaşlar bıçaklarını keskinletmek için gelmeye başladı. Vatandaş eskisi gibi bıçaklarını son günlere bırakmıyor. 20-25 gün önce mesaiye başladık. Ama şu anda yoğunluk biraz daha arttı. Tabi bayrama kadar yoğunluk daha da artacak.” diye konuştu.

“Bıçaklarımız kurbanlara eziyet vermemek için keskinletmeliyiz”

Bıçaklarını keskinletecek vatandaşların bu işi son bırakmamasını isteyen Avcı, “İnsanlarımız 10-15 gün önce bıçaklarını keskinletmeye getirmeleri lazım. Güzel bir şekilde evlerinde hazır beklemeleri daha iyi olur. Bıçaklarımız kurbanlara eziyet vermemek için keskinletmeliyiz. Kurbanı keserken eğer ki bıçak kör olursa kurbana eziyet olur. Ama bıçak keskin olursa kurban eziyet çekmez. Bıçakları şu an 4 liraya keskinletiyoruz. Et satırını 8 ve makine bıçaklarının da tanesini 4 liraya keskinletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı hazırlıklarına başladıklarını belirten vatandaşlar ise bıçaklarını keskinletmek için bıçakçılara geldiklerini ifade ettiler.


Vatandaşlardan Osman Çelikkol ise, “Kurban Bayramında kurbanları kesmek için bıçaklarımızı keskinletmeye getirdik. Hayvanlarımız eziyet çekmesin diye güzel ve temiz bir ortamda hayvanlarımızı kesmek için bıçaklarımızı keskinletiyoruz.” şeklinde konuştu.
 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.