Bakan Koca'nın her gün uyardığı Gaziantep’te vaka oranları düşmüyor

Bakan Koca'nın her gün uyardığı Gaziantep’te vaka oranları düşmüyor

Türkiye'nin en çok Coronavirus (Covid-19) vakasının görüldüğü 5 ilden biri olan Gaziantep’te her gün binlerce kişiye sosyal mesafe ve maske takma kuralını ihlal ettikleri gerekçesiyle idari para cezası uygulanıyor.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Coronavirus (Covid-19) günlük raporunu açıklarken Gaziantep’teki vaka sayılarındaki artışa dikkat çekiyor. Bakan Koca, dün yaptığı açıklamada, “Son üç gündür ortalama günlük vaka sayısı en yüksek beş ilimiz; İstanbul, Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa, Bursa. “ ifadelerinde bulunmuştu.

Sağlık Bakanı Koca’nın vaka sayılarındaki artışa dikkat çektiği illerden biri olan Gaziantep'te bugün de vatandaşların çarşı ve pazarda yoğunluk oluşturması dikkat çekti.

Covid-19 tedbirleri kapsamında maske takmanın zorunlu olduğu ve maske takmayanlara 900 TL idari para cezasının verildiği kentte sokaklarda artan yoğunluk tedirginlik oluşturuyor.

Kentte bazı vatandaşlar, maske takma zorunluluğuna kısmen uyarken, sosyal mesafe kuralını hiçe saydığı görüldü.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği ve sıcak havanın bunalttığı kentte çarşı ve pazarları tıklım tıklım dolduran vatandaşların büyük bir kısmının maskelerini çenelerine takmaları ise dikkat çekti.

Birçok pasaj ve mağazanın yer aldığı Gaziler, Karagöz ve Suburcu Caddesi başta olmak üzere kentteki diğer pasajlarda vatandaşların sosyal mesafe kuralına yeterince uymadığı görülürken özellikle de bazı gençler ve çocukların maskesiz dolaştığı, maskelerini çenelerine indirdiği gözlemlendi.

Kentin birçok noktasında Gaziantep Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri vatandaşları sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda uyardı.

Maske takma zorunluluğuna uymayan vatandaşlara ise polis ekipleri tarafından 900 TL ceza işlemi uygulanıyor.

İl Emniyet Müdürlüğü, Coronavirus (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında sosyal mesafe ve maske takma kuralını ihlal ettikleri gerekçesiyle dün 2 bin 656 kişiye idari para cezasının uygulandığını açıkladı.

Konuyla ilgili İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, kent genelinde sosyal mesafe ve maske denetiminin aralıksız devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, denetimler sırasında kontrol edilen 221 iş yerinden 5'i hakkında da tedbirlere aykırı hareket ettiği gerekçesiyle yasal işlem yapıldığı bildirildi. 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.