Ayasofya Camii'nde kılınacak ilk namazda cemaate baklava ikram edilecek

Ayasofya Camii'nde kılınacak ilk namazda cemaate baklava ikram edilecek

86 yıl önce Bakanlar Kurulu tarafından müzeye çevrilen Ayasofya Camii’nin yıllar sonra tekrar camiye çevrilmesinin sevinci yaşanıyor.


Danıştay 10. Dairesi’nin 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararla birlikte Ayasofya Camii yeniden ibadete açıldı.

Danıştay 10. Dairesi’nin, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin büyük sevinci devam ederken Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yeniden ibadete açılan Ayasofya Camii’nde 24 Temmuz’da kılınacak ilk cuma namazında Antep baklavası ikram edileceğini söyledi.

24 Temmuz’da kılınacak olan ilk cuma namazına katılan cemaate UNESCO'nun gastronomi dalında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil ettiği Gaziantep mutfağının önemli lezzetleri arasında yer alan Antep baklavası ikram edeceklerini söyleyen Şahin, Ayasofya’nın tekrar ibadete açılacak olmasının sevincini yaşadıklarını belirtti.

Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasıyla ilim ve hikmet yuvası olmasında Cumhurbaşkanı başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eden Şahin, ayrıca Gaziantep’in halı üretiminin de merkezi olduğunu belirterek üreticilerin tasarım, AR-GE ve üretim kapasitesiyle olağanüstü bir başarı sağladığını ifade etti.

Şahin, Ayasofya Camii’nin halılarını Gaziantep olarak temin etmek istediklerini ve gerekli girişimlerin yapıldığını dile getirdi.

Şahin, “Tüm ümmet olarak bundan dolayı çok heyecanlıyız. Ülke olarak hepimiz çok heyecanlıyız. Ayasofya'daki ilk Cuma namazından sonra güzelliği taçlandıralım, Antep baklavasını camiye gelen, Cuma namazını kılan cemaate ikram etmek istiyoruz. Hem bu güzellik taçlansın hem de tatlı yiyelim tatlı konuşalım istiyoruz." dedi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.