Afet ve acil durumlara hazırlıklı olmanın önemine dikkat çekildi

Afet ve acil durumlara hazırlıklı olmanın önemine dikkat çekildi

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Afet Riski Azaltma ve Deprem Çalıştayı”nda, toplum olarak afet ve acil durumlara hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliğinde düzenlenen “Afet Riski Azaltma ve Deprem Çalıştayı” video konferans üzerinden gerçekleştirildi.

Çalıştayda konuşan Vali Gül, afet ve acil durumlara hazırlıklı olmanın önemine değinerek özellikle de zihniyet dönüşümü ve afet öncesi duruma dikkat çekti.

Çalıştaya, Gaziantep Valisi Davut Gül, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, JICA Türkiye Ofisi Temsilcisi Nobuhiro Ikuro ve diğer ilgililer katıldı.

Afet ve acil durumlardaki meselelere hazırlıklı olmayla ilgili hem belediyelere hem kamu kurum ve kuruluşlarına görevler düştüğünü ifade eden Vali Gül, bu anlamda toplumda yaşayan herkese görev düştüğünü dile getirdi.

Afet öncesi yapılması gerekenler noktasında her şeyin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Gül, “Genel olarak baktığımızda afet sonrası çalışmalarımızın çok başarılı olduğunu görüyoruz. Afet durumunda da kurtarma ilk müdahale konusunda iyiyiz ama afet öncesi durumlarda hepimizin yaptıklarını, yapması gerekenleri tekrardan gözden geçirmesi gerekiyor. Çalıştayımızda Japon dostlarımız da var. Orada deprem olduğunda herhangi bir afetle karşılaşıldığında insanların çok az zararla bu afetleri atlattığını görüyoruz. Demek ki yüksek teknoloji kullanıldığında, iş tam anlamıyla yapıldığında afetlerde çok zarar görülmeyebiliyor. Bu tecrübeyi Türkiye’ye nasıl getirebiliriz, ne yapmamız gerekiyor onu konuşmak gerekiyor.” dedi.

Gaziantep özelinde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Gül, “Bir zihniyet dönüşümüne ihtiyaç var. Bu zihniyet dönüşümü ile ilgili Gaziantep’te son 15 günün içerisinde iki toplantı yaptık. Bu toplantıların birincisini kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımız ile karar vericiler olarak yaptık. İkincisini de yine belediye başkanlarımız ve meslek odalarımız ile yaptık. Özellikle meslek odalarından beklentimiz bu uygulamanın içerisinde olmaları nedeniyle konunun tarafı olmaları. Vatandaşlarımızın ise binalarının dayanaklıklarının arttırılması, hangilerinin sağlıklı olup olmadığı, yapı stoğunun nasıl değerlendirebileceğini bilmesi ve dikkat etmesi gerekiyor. Kamunun kendi hizmet verdiği binaların olabildiğince o anlamda bir testten geçirilmesi lazım. Sonuç olarak bu sorunu el birliği ile ancak ortadan kaldırabiliriz.” şeklinde konuştu.

Çalıştay, konuşmalar ve sunumlar eşliğinde devam etti.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.