Adalet Bakanı Gül, kadın cinayetlerini "terör eylemi" olarak nitelendirdi

Adalet Bakanı Gül, kadın cinayetlerini

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep'te düzenlen Sağlık Değerlendirme Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.


Bir dizi temaslarda bulunmak üzere memleketi Gaziantep’e gelen Bakan Gül, İl Pandemi Kurulu ile bir araya geldi.

Kentteki bir restoranda düzenlenen toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Gül, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

​Bakan Gül, geçtiğimiz hafta bir apartmanın 4'ncü katından düşerek hayatını kaybeden 17 yaşındaki Duygu Delen'in ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin cezasız kalmayacağını söyledi.

Delen’in ailesini ziyaret ederek taziyelerini ilettiklerini belirten Gül, "Hepimizin ortak acısı, ortak taziyemiz, ortak cenazemiz. Kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet hepimiz için yaralayıcı ortak bir acıdır. Bir baba olarak, bir vatandaş ve eş olarak şunu söylemek isterim ki kadın cinayetleri bir terör eylemidir ve bu eylemlere karşı hepimiz topyekün şekilde mücadele etmek zorundayız. Bu mücadeleyi yaparken siyasi aidiyetten, mevki, makamdan, mensubiyetten öte bir yaklaşım içinde olmamız gerekiyor. Asıl olan kadının onurudur, insan onurudur, insan haysiyetidir. İnsan ve kadın onuru her şeyin üstündedir. Bu mücadeleyi verirken de bu hassasiyetle yaklaşmamız gerekmektedir. Bu süreçte kadına yönelik şiddete asla ama asla hiçbir toleransın gösterilmemesi gerekmektedir. Baktığımızda kadın cinayetleri, işin başında küçük diye hasır altına itilen bazı olayların büyüye büyüye cinayetle sonuçlandığını görüyoruz. Dolayısıyla bu konuda hem kolluk hem yargı makamları ve toplumun her kesiminin, şiddeti önleme merkezleri dahil duyarlılığın en üst düzey olması millet olarak beklentimizdir. Hiçbir şekilde hata kabul edilemeyecek bir süreçtir, hiçbir şekilde tedbirsiz, özensiz davranılacak bir konu değildir." dedi.

"Bu olaylarda yargının önünde dosyadaki delil durumuna göre karar verilmektedir"

En küçük bir şiddetin önemsenmesi ve titizlikle takip edilmesi gerektiğini belirten Gül, "Elbette tüm bu olaylarda yargının önünde dosyadaki delil durumuna göre karar verilmektedir. Biz de yine yargı mensuplarının bu hassasiyetle devam ederek bu meselelerin üstüne giderek sonuçlandıracaklarına olan inancımız tamdır. Elbette giden canlar geri gelmiyor ama yapanın yanına kar kalmayacağı hem bu dünyada hem de öte dünyada yanına kar kalmaması gerektiğini ve bu cezaların neyse çekmesini hepimizin ortak dileğidir. Temel yaklaşımımız kadına şiddete sıfır tolerans ve bu konuda hiçbir şekilde hata ve özensizliğin asla olmaması gerekir." ifadelerini kullandı.

Karadeniz'de bulunan doğal gaz rezervi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bakan Gül, yürütülen çalışmaların meyvelerinin alındığını ve müjdelerin artarak devam edeceğine inandıklarını dile getirdi.

"Türkiye enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtulacak"

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olmayacağını belirten Gül, "Dün Cumhurbaşkanımızın açıkladığı müjde bütün yurtta büyük bir heyecan, sevinç oluşturdu. 83 milyon Cumhurbaşkanımızın bu müjdeyi vermesiyle büyük bir sevince boğuldu. Tüm keşfin sonucunda doğal gaz bulunması nedeniyle vatandaşlarımızın cebine de yansıyacak. Vatandaşlar da bir şekilde bundan istifade edecek ve Türkiye enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtulacak. Bu bütün memleketimiz için bütün vatandaşlarımız için büyük bir müjdedir. Özellikle 2017 yılında milli enerji politikalarının yürürlüğe girmesiyle birlikte bunların meyvelerini toplamaya başladık ve sonuç olarak Karadeniz'de doğal gaz bulduk. İnşallah Cumhurbaşkanımız bu müjdeleri artırarak devam ettirecektir. Cumhuriyetimizin 100'ncü yılına emin adımlarla gidiyoruz. Daha müreffeh, ekonomik enerjide dışa bağımlı olmadan bir ülke olarak güçlü ve büyük Türkiye yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Tüm bu mücadelesiyle gayreti gösteren emeği geçen herkese de milletimiz adına teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

"Uluslararası hukuktan kaynaklanan tüm haklarımızı sonuna kadar kullanacağız"

"Mavi vatan bizim için bir damlası bile feda edilmeyecek bir vatandır" diyen Gül, şöyle devam etti:

Nasıl ülkemizin bir çakıl taşını veremezsek, feda edemezsek, mavi vatanımızda da verilecek bir damla su yoktur ve bunu egemenlik hakkı olarak sonuna kadar koruyacağız. Gerek Doğu Akdeniz'de aramalarımızı, sondaj çalışmalarımız, Ege, Marmara, Karadeniz'deki egemenlik sınırlarımızın korumalarını, arama ve sondaj çalışmalarını yapacağız. Hiç kimsenin hakkında gözümüz olmadığı gibi uluslararası hukuktan kaynaklanan tüm haklarımızı da sonuna kadar kullanacağız. Bu haklarımızın kullanılmasının önünde hiçbir engele asla izin vermeyeceğiz. Türkiye emin adımlarla geleceğe doğru yürümektedir, bu müjdeler devam edecektir. Türkiye bugün dünden daha güçlüdür, yarın bugünden daha güçlü olacaktır. Milletimize hayırlı olsun, çok sevinçliyiz.


"Temizlik, maske ve mesafeye çok ciddi riayet etmemiz lazım"

Türkiye'nin ve Gaziantep'in Covid-19 salgınıyla mücadelesine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Gül, "Salgınla mücadele anlamında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde anında ve etkin bir şekilde mücadele ettik. Tüm dünyanın takdir ettiği bir sonuca ulaştık. AK Parti iktidarının yapmış olduğu sağlıktaki altyapısının güçlü olması ve bu konuda milletimizin duyarlılığı bu salgınla mücadelede önemli sonuçlar elde etti. Bugünkü değerlendirmede hem genel alınan bu tedbirleri hem de özelde yapılacakları konuşmuş olduk. Bu salgınla kalıcı mücadele etmek adına temizlik, maske ve mesafeye çok ciddi riayet etmemiz lazım. Çocuklarımız okula gitmek için çırpınıyorlar ama okulların açılması elimizde, adli yılı açacağız önümüzdeki hafta, tüm bu hizmetlerin daha sağlıklı verilmesi için vatandaşlarımızın bu kurala azami şekilde riayet etmesi çok mühim. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun göstermiş olduğu her türlü tedbire riayet ederek tüm bu süreci atlatmayı umut ediyoruz. Önümüzdeki döneme ait hükümet olarak her türlü hazırlığımızı yapıyoruz. Burada ana prensip kurallara uydukça salgınla en güçlü mücadeleyi yapacağız." diye konuştu.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Gaziantep Günebakış Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.Bu haber için yorum yaz

Not: Telefon ve E-Posta'nız gizlilik şartları gereği tarafımızca gizlenmektedir. "Yorum ve İsminiz" herkese görünür şekilde olacaktır. Hakaret ve buna dayalı tüm sorumluluk size aittir.

#Gaziantep haberleri

#Gaziantep Sondakika

#Sondakikia haberleri

#Antep haberleri

YUKARI ÇIK